سید وحید سیدالحسینی، رییس اداره غله و خدمات بازرگانی تربت حیدریه در گفت و گو با خبرنگار صبح توس؛ اظهار داشت: دولت اخیرا نرخ خرید گندم برای سال ۱۴۰۰ را به مبلغ چهار هزار تومان اعلام کرد و این باعث شده تا نرخ گندم در بازار آزاد افزایش یابد و نانوایی هایی که بدون پروانه و سهمیه مشعول فعالیت هستند با خرید گندم و آرد از بازار آزاد، نرخ نان را افزایش دهند.

وی تصریح کرد: نانوایی هایی که فاقد پروانه هستند از غله و بازرگانی سهمیه ارد ندارند و ناچارند برای تهیه گندم و یا ارد از بازار ازاد با قیمت بالا تهیه کنند و این باعث شده تا نرخ نان را گرانتر کنند، لذا شایعات مطرح شده از سوی این نانوایی ها در حال شکل گیری است.

سیدالحسینی خاطر نشان کرد: از ابتدای امسال تاکنون هیچ تغییری در سهمیه آرد نانوایی های دولتی و نیمه دولتی اعمال نشده و برنامه ای هم برای آن نداریم، ضمن انکه هیج کمبودی در حوزه گندم و آرد نیز وجود ندارد.

رییس اداره غله و بازرگانی با اشاره به اینکه مردم به شایعات توجه نکنند، افزود: با توجه به فصل برداشت زعفران و احتمال افزایش مصرف نان برای مزارع با رایزنی اداره کل غله و بازرگانی استان سهمیه ای مازاد با هماهنگی اتحادیه نانوایان اختصاص خواهد یافت تا کمبودی در این زمینه احساس نشود.

سیدالحسینی مجموع نانوایی های سطح شهرستان تربت حیدریه را ۲۲۰ واحد عنوان کرد و گفت: از این تعداد نانوایی ۶۰ واحد نیمه دولتی است، ضمن آنکه مشکلات حدود ۳۰ واحد نانوایی که در حاشیه شهر بدون پروانه و سهمیه فعالیت دارند احصا و به دستگاههای ذیربط ارجاع شده و در آینده نزدیک با ارایه یک راهکار ساماندهی می شوند.

وی بیان کرد: در انبار ها و سیلوهای ذخیره سازی به اندازه کافی و مورد نیاز گندم ذخیره سازی شده است.

این در حالی است که مهدی شیبانی مسوول جهاد کشاورزی جلگه رخ تربت‌ حیدریه هم  اعلام کرده که فقط در این بخش برداشت گندم از ۱۰ هزار و ۹۵۰ هکتار سطح زیرکشت گندم آبی و دیم بالغ بر ۲۴ هزار تن محصول برداشت شده است.

انتهای پیام/