به گزارش صبح توس؛ نجلا واعظ، فعال بین الملل از کشور آمریکا در کنفرانس بین المللی امام رضا(ع) که به صورت مجازی برگزار شد، گفت: در شبکه های اجتماعی محدودیتی برای اعمال مذهبی وجود ندارد ولی در پیام رسان وایبر محدودیت وجود دارد و در کشور آمریکا از ترویج و تبادل های مذهبی جلوگیری می شود؛ آمریکا بهشت نیست، بلکه بهشت اصلی مشهدالرضا است.

شیرین عباس، فعال بین الملل از کشور هند نیز گفت: دین اسلام، آزادی اندیشه دارد و مردم را دعوت می کند که بیایند و آن را بپذیرند.

وی در ادامه به یکی از شاخصه های معرفتی امام رضا(ع) اشاره کرد و گفت: امام در مناظرات همیشه از منابع مورد تایید طرف مقابل استفاده می کردند.

عبدالعزیز مای گا، مبلغ و مدرس قرآن در بورکینافاسو نیز در این کنفرانس بیان داشت: متاسفانه، امروزه در کشورهای خارجی مردم علاقه کمی به یادگیری قرآن دارند، اما سال گذشته توانستیم برای 200 نفر آموزش قرآن خوانی داشته باشیم.

وی افزود: در دانشگاه بزرگ واگا دوگو بورکینافاسو بیشتر درباره اسلام و تشیع در جهان تدریس می شود و به کلاس عربی کمتر پرداخته می شود.

این مدرس قرآن با بیان اینکه در آفریقا مشکل تبلیغی برای اسلام وجود ندارد، ادامه داد:ظلم به مسلمانان از امروز شروع نشده است؛ اگر کشورهای مسلمان می توانستند یک وحدت یکپارچه داشته باشند دشمنان بیرونی دیگر نمی توانستند دخالتی داشته باشند، این خودمان هستیم که با دوری از هم به دشمن کمک می کنیم.

وی در ادامه در توصیف امام رضا(ع) گفت: زمانی که اسم امام رضا(ع) را می‌شنوم به یاد حدیت سلسلة الذهب می افتم. یکی از وقایع بسیار مهمی که در ورود امام رضا (ع) اتفاق افتاد این بود که زمانی که حضرت به شهر نیشابور وارد شدند، مردم می خواستند که از امام رضا چیزی بشنوند که یادگار برای مردم نیشابور باشد. در آن زمان امام رضا (ع) روایت سلسلة الذهب را فرمودند.
امام فرمودند: سَمِعتُ أبی موسَی بنَ جَعفَرٍ یقولُ: سَمِعتُ أبی جَعفَرَ ابنَ مُحَمَّدٍ یقولُ: سَمِعتُ أبی مُحَمَّدَ بنَ عَلِی یقولُ: سَمِعتُ أبی عَلِی بنَ الحُسَینِ یقولُ: سَمِعتُ أبِی الحُسَینَ بنَ عَلِی بنِ أبی طالِبٍ یقولُ: سَمِعتُ أبی أمیرَ المُؤمِنینَ عَلِی بنَ أبی طالِبٍ یقولُ: سَمِعتُ رَسولَ اللّهِ (ص) یقولُ: سَمِعتُ جَبرَئیلَ یقولُ: سَمِعتُ اللّهَ جَلَّ جَلالُهُ یقولُ: لا إلهَ إلَّا اللّهُ حِصنی، فَمَن دَخَلَ حِصنی أمِنَ مِن عَذابی»
سپس زمانی که در حال گذر بودند ندا کردند: «بِشُروطِها، و أنَا مِن شُروطِها»
ترجمه این روایت چنین است: «از پدرم، موسی بن جعفر شنیدم که می‌فرماید: از پدرم، جعفر بن محمّد شنیدم که می‌فرماید: از پدرم، محمّد بن علی شنیدم که می‌فرماید: از پدرم، علی بن الحسین شنیدم که می‌فرماید: از پدرم، حسین بن علی بن ابی طالب شنیدم که می‌فرماید: از پدرم، امیرالمؤمنین علی بن ابی طالب شنیدم که می‌فرماید: از رسول خدا (ص) شنیدم که می‌فرماید: از جبرئیل شنیدم که می‌فرماید: از خداوند جلّ جلاله شنیدم که می‌فرماید: (کلمه) لا اله الا اللّه حصار من است و هرکس وارد حصار من شود از عذابم در امان است...، اما این شرط‌هایی دارد و من از شرط‌های آن هستم.

منور شایسته خوی مدير مدرسه علميه نرجس مشهد در پایان این کنفرانس گفت: امام رضا محدود به یک دین خاص نیست. اصلی ترین حق امام رضا (ع) معرفت جایگاهشان نزد پروردگار و هادی مطلق بودن ایشان است.

انتهای پیام/