سید محمدجواد هاشمی‌نژاد، مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی در گفتگو با صبح توس؛ پیرامون زائران تازه مسلمان شده اسپانیایی اظهار کرد: در حرم مطهر رضوی روزانه برنامه های متعدد فرهنگی و معارفی در فضای حضوری و غیرحضوری اجرا می شود که این برنامه ها به زبان های مختلف روزانه برای زائران امام هشتم پخش می شود.

وی افزود: یکی از بخش های فعال حوزه تبلیغی آستان قدس رضوی برای زائران غیر ایرانی زبان اسپانیایی است که جاذبه زیادی برای مخاطب داشته و چندین هزار نفر مخاطب این برنامه ها هستند.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی گفت: اخیرا در پی موضوع ترویج فرهنگ رضوی و معارف ائمه اطهار(ع) شاهد تشرف دو بانو از کشور اسپانیا به دین مبین اسلام بودیم که خودشان پیرامون معارف اسلامی تحقیق و مطالعه کرده بودند و در فضاهای تبلیغی رسانه‌ای حرم امام رضا(ع) نیز حضور داشتند.

وی افزود: تشهد و سخنانی که در زمان تشرف به اسلام بر زبان می‌آوردند به صورت صوتی برای آستان قدس رضوی ارسال کردند و تشرف خودشان به اسلام از طریق حرم مطهر رضوی اعلام کردند.

هاشمی‌نژاد با بیان اینکه در چندین مورد افراد دیگری از کشورهای مختلف داشتیم که با شرکت در برنامه های فرهنگی برای زائران غیرایرانی به دین اسلام مشرف شده‌اند تصریح کرد: این بانوان تازه مسلمان شده از جوانان کشور اسپانیا بوده و انگیزه آنها از تشرف به اسلام صرفا تحقیق و مطالعات صورت گرفته توسط خودشان بوده است و پس از مطالعات و با بینش کامل از طریق فضای مجازی این اقدام را صورت دادند و با ایمیل تشرف خودشان را به اسلام اعلام کردند.

وی با اشاره به اینکه تشرف این دو بانو در هفته گذشته و دهه پایانی ماه صفر بوده است افزود: باتوجه به اینکه بخش عمده ای از زائران غیرایرانی امکان سفر به مشهد را ندارند فعلا در محرم و صفر به جز این مورد تشرف دیگری نداشتیم که البته این مورد نیز به صورت مجازی اقدام جالب توجه بوده است.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی ادامه داد: تلاش داریم در بخش معارف مخاطبان زیارت امام هشتم را مستغنی کنیم و به صورت مرتب و در زمان های مختلف به صورت فیزیکی و اینترنتی نیازهای فرهنگی مخاطبان را پوشش می دهیم.

وی با اشاره به اینکه تلاش آستان قدس رضوی برای زائران غیرایرانی همین است که ارتباط این زائران به صورت مستمر حفظ شود افزود: حرم مطهر رضوی مرکز توزیع و نشر فرنگ و معارف ناب اسلامی و شیعی است، ابعاد بین المللی دارد و اینجا نیازهای فرهنگی بر اساس اعلام زائران برطرف می شود.

هاشمی‌نژاد خاطرنشان کرد: در حرم رضوی به عنوان تنها مرکزی که با توزیع و نشر آثار اسلامی به 13 زبان وجود دارد و کتب معارفی را داریم و نمونه منحصر به فرد است که می توانیم این نیازها را در زبان های مختلف پوشش دهیم.

وی با اعلام اینکه حدود 30 هزار نفر از مخاطبان حرم رضوی درخواست استمرار ارتباط با حرم داشتند که صورت گرفته افزود: با 1600 مرکز فرهنگی از 120 کشور جهان که در حرم رضوی حضور داشتند برای تبادل و نشر معارف فرهنگی ارتباطات داریم.

مدیر امور زائران غیرایرانی آستان قدس رضوی با اعلام اینکه پیش از شیوع کرونا برخی زائران خارجی که تمایل به مسلمان شدن داشتند، با حضور در حرم مطهر رضوی و مرکز ارایه خدمات به زائران غیرایرانی طی مراسمی مسلمان می‌شدند، اما بعد از شیوع کرونا این وضعیت تغییر کرد. گفت: جایگاه والای حرم امام رضا(ع) بسیار رفیع است و ظرفیت های بالا و جاذبه های فراوانی دارد و تلاش داریم به نیازهای فرهنگی مخاطبان پاسخ دهیم.

هاشمی‌نژاد افزود: در ایام عزاداری روز‌های پایانی ماه صفر، صحن کوثر حرم مطهر رضوی برای عزاداران هندوستانی، پاکستانی و افغانستانی در نظر گرفته شده تا مراسم عزاداری را طبق آداب و رسوم خود با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی برگزار کنند.

وی با بیان اینکه مخاطبان شامل همه گروه ها و اقشار مسلمانان شیعه و اهل سنت می‌شود و فرهنگ رضوی در بین غیرمسلمانان شیوع دارد افزود: اخیرا کتاب چهل حدیث امام رضا(ع) پیرامون سبک زندگی توسط زائران غیرایرانی، ترجمه ژاپنی شده است و مورد مطالعه قرار گرفته است و در آن کشور به چاپ رسانده شده و مجوز انتشار ان در مطبوعات گرفته شده است و مصداق این حدیث است که مردم اگر محاسن کلام اهل بیت(ع) را بدانند خودشان تبعیت خواهند کرد.

انتهای پیام/