به گزارش صبح توس؛ در پی ارتباط و گلایه تعدادی از کشاورزان زعفرانکار خراسان رضوی نسبت با کاهش قیمت شدید گل زعفران طی روز گذشته، در بررسی  خبرنگار ما از بازار روزانه گل زعفران در شهرستان مختلف استان موضوع پر اهمیت این روزهای کشاورزی استان مورد بررسی قرار گرفت.

مجتبی ایزدی کشاورز ساکن شهرستان باخرز در گفت و با خبرنگار ما گفت: همزمان با اعلام بسته شدن مسیرهای ارتباطی مرکز استان دلالان از این فرصت استفاده و قیمت خرید گل زعفران را به ازای هر کیلو تا 80 هزار تومان کاهش دادند.


وی در ادامه افزود: دلالان با این بهانه که  جاده ها بسته شده وما نمیتوانیم گل خریداری شده را به شهرهای دیگر برای  پرکنی انتقال دهیم، همچنان در حال کاهش دادن قیمت ها هستند.

وی یادآور شد: با اعلام مسئولان و نمایندگان قرار بود هزینه خرید گل زعفران حداقل به ازای هر کیلو 150 هزر تومان باشد که این موضوع و پایین  آمدن این قیمت، واقعا با این همه زحمت کشاورز هیچ سودی برای کشاورزان نخواهد داشت.

یکی دیگر از کشاورزان نیز با درخواست از مسئولان جهت رسیدگی به این مسئله و جلوگیری از سو استفاده دلالان در بازار زعفران، گفت: لطفا مسئولان عزیز نسبت به این موضوع و به هرگونه ای که امکان آن وجود دارد، با دلالان برخورد کنند.

وی افزود:  با اعلام تعدادی از کشاورزان عزیز که محصول خود را به شهرهای دیگر انتقال داده اند، هم اکنون مسیر برای کشاورزان عزیز باز است و این مسئله تنها در جهت سودجویی برخی افراد با شایعه سازی مطرح شده است.

تحلیل و بررسی بازار گل و زعفران خشک 

قیمت گل زعفران روز گذشته به نصف قیمت روزهای پیشین کاهش یافت و به صورت میانگین ۳ کیلو زعفران به ۲۵۰ تا ۲۸۰ هزار تومان نیز معامله شد، .رقمی که با روزهای گذشته تفاوت چشمگیری دارد و به گفته کشاورزان افزایش عرضه زعفران و اخبار بسته بودن مسیر مشهد چنین کاهش شدیدی را بازار گل زعفران داشته است.

همچنین در تحلیل بازار زعفران خشک نیز کاهش قیمت های انواع زعفران را در بازار شاهد هستیم به طوری که کاهش قیمت 4 میلیونی نیز در خرید نگین اتویی گزارش شده است.

انتهای پیام/