به گزارش صبح توس؛ در منطقه طرقبه و محلات این شهر روزانه حدود ۲۳ تن زباله تر تولید می شود که باتوجه به این حجم از تولید زباله و امکان استفاده از بازیافت این مواد در تولید برق و یا اشتغالزایی برای افراد، شاید این سوال در ذهن خیلی از همشهریان طرقبه باشد که چرا در طرقبه این زباله ها بازیافت نمی شوند؟ و اینکه چرا شهر طرقبه کارخانه بازیافت مواد ندارد؟

سید محمد میرسیدی،  معاون خدمات شهری شهرداری طرقبه در گفتگو با خبرنگار ما، ضمن اشاره به اینکه برند طرقبه، محیط زیست، طبیعت سرسبز و ییلاقات با ارزش آن است و اگر ما نتوانیم این محیط زیست را حفظ کنیم هیچ حرفی برای گفتن نداریم.

وی با اشاره به مسائل حاشیه ای که کارخانه بازیافت مواد برای شهر ایجاد می کند، تصریح کرد: بوی نامساعد و نامطبوع، تولید شیرآبه و خطرات و خساراتی که به محیط زیست ما وارد می کند، صلاح نیست در طرقبه کارخانه بازیافت مواد احداث شود.

 معاون خدمات شهری شهرداری طرقبه افزود:  احداث کارخانه بازیافت مواد در طرقبه توجیح اقتصادی هم ندارد، هزینه دستگاها بسیار بالاست و همچنین هزینه های دپو مواد و زمین مخصوص،  مشهد شهر بزرگی است و در نزدیکی طرقبه و برای ما فروش مواد بازیافتی به مشهد ارزان تر است تا داشتن کارخانه مجزای بازیافت مواد در طرقبه، بنابراین دلایل امکان راه اندازی بازیافت مواد به صلاح شهر ما نیست.

وی اظهار کرد: به نسبت هزینه های بالا و سنگینی  که کارخانه بازیافت مواد دارد، اشتغال زایی آن خیلی کم است و برای زیر ۵ نفر شاید اشتغال ایجاد کند، باتوجه به تبعات زیست محیطی کارخانه بازیافت مواد، عدم احداث این کارخانه در شهر ما اقدامی مثبت در جهت حفظ محیط زیست است.

میر سیدی با اشاره به تولید روزانه ۲۳ تن زباله در سطح شهر و محلات طرقبه، اظهار کرد: زباله های تر به طور روزانه از سطح شهر و از محلات ویلاشهر، طرقدر، عنبران و حصار  جمع آوری می شوند و به محل"دپو" موقت حمل می شود  و طبق قرارداد شهرداری طرقبه با سازمان بازیافت و مدیریت پسماند شهر مشهد ، این زباله های تر به مشهد انتقال داده می شود.

وی با اشاره به بخش پسماند و زباله خشک در طرقبه، گفت: قبل از شیوع بیماری کرونا روزانه حدود ۲۵۰۰ تا ۲۷۰۰ تن زباله خشک در شهر تولید میشد ولی اکنون به خاطر وضعیت بیماری کرونا و حضور کمتر گردشگران، مسافران و تعطیلی تالارها، اصناف و اماکن تفریحی در شهر، تولید پسماند خشک تقربیا کمتر از نصف شده است.

معاون خدمات شهری شهرداری طرقبه، اظهار کرد: شهروندان یا درب منزل خود به صورت تلفنی و یا با استفاده از اپیلکشن سفارش می دهند و پسماند خشک آنها توسط پیمانکار شهرداری جمع آوری و تحویل بازیافت مشهد می شود.

انتهای پیام/