به گزارش صبح توس؛ همه ساله با شروع فصل آموزش از ابتدای مهر ماه، همراه با کلاس های درس، فعالیت دانش آموزان در زنگ های ورزش و تفریح بیشتر می شد اما امسال به دلیل شیوع ویورس کرونا بر اساس تصمیم ستاد ملی مقابله با کرونا مدارس به صورت غیر حضوری و نیمه حضوری برگزار می شود که این امر باعث کم تحرکی و بی تحرکی دانش آموزان را افزایش داده است.

بر اساس آمار منتشره یک چهارم دانش آموزان کل کشور دارای اضافه وزن و چاقی هستند که این امر زنگ خطری را در بخش سلامت جامعه به صدا درآورده است و درصورتی که آن را جدی نگیریم و اقدامات لازم را انجام ندهیم، در آینده‌ای نچندان دور با هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم بسیاری مواجه می‌شویم.

محمد احمدیان، مديرگروه سلامت خانواده، جمعيت و مدارس دانشگاه علوم پزشكي مشهد در گفت و گو با صبح توس، اظهار کرد: طبق بررسی های انجام شده، مشخص شد که حدود 21 درصد دانش آموزان کشور به دلیل عدم تحرک فیزیکی و عادات بد غذایی دچار اضافه وزن و چاقی هستند و این امر به دلیل شیوع ویورس کرونا و تعطیلی مدارس و باشگاه های ورزشی نیز تشدید شده است که می تواند زنگ خطری برای این قشر باشد.

وی افزود: هم اکنون پویشی با همکاری آموزش و پرورش در حال انجام است که در این پویش در حال جمع آوری میزان توده بدنی یا همان نسبت قد به وزن دانش آموزان هستیم که این پویش به صورت غیر حضوری و خوداظهاری دانش آموزان در حال انجام است.

احمدیان خاطر نشان کرد: قرار است با اطلاعات جمع آوری شده مداخلاتی در امر آموزش و پرورش دانش آموزان صورت بگیرد بدین صورت که آموزش هایی طراحی شود و از طریق فضای مجازی به دانش آموزان ارائه شود تا دانش آموزان بتوانند فعالیت های فیزیکی و تحرکاتی را در منزل داشته باشند و همچنین از اطلاعات به دست آمده دریابیم که وضعیت حال حاضر دانش آموزان چگونه است.

مديرگروه سلامت خانواده، جمعيت و مدارس دانشگاه علوم پزشكي مشهد ادامه داد: امسال معاینات بدو ورود نوآموزان را انجام داده ایم اما متاسفانه به دلیل شیوع ویورس کرونا بسیاری از دانش آموزان پایه های دیگر برای معاینات پزشکی به هیچ مرکز بهداشت یا مراکز سنجش مراجعه نکرده اند از طرف دیگر این پویش یک طرح کشوری است و اطلاعات حاصله از آن به ما می گوید که وضعیت جسمانی و اضافه وزن دانش آموزان چقدر است.

وی خاطر نشان شد: طبق مصوباتی که به آموزش و پرورش داشتیم در صورتی که دانش آموزی بیش از حد چاق باشد به مراکز بهداشت برای آموزش ها و پیگیری های بیشتر ارجاع داده می شود و فعالیت های مجازی به آن ها داده می شود تا بتوانند به وزن مطلوب برسند.

احمدیان گفت: اگر بتوانیم با راهکارهای فرهنگی، تربیتی و ترویجی مردم را به سمت سبک زندگی سالم، فعال و پویا سوق دهیم، در این هزینه‌ها صرفه جویی می شود و از طرفی جلوی شیوع بیماری‌های غیرواگیردار همچون بیماری‌های قلبی و عروقی، دیابت، بیماری‌های رایج ستون فقرات و بیماری‌های گوارشی در آینده این دانش آموزان گرفته می شود.

مديرگروه سلامت خانواده، جمعيت و مدارس دانشگاه علوم پزشكي مشهد با بیان اینکه امروزه بزرگترین عامل مرگ و میر در جوامع، بیماری های قلبی و عروقی است، افزود: وزارت آموزش و پرورش، در چارچوب برنامه‌های طراحی شده، موضوع کنترل وزن و چاقی را مورد توجه قرار داده و امیدواریم بتوانیم با تغییر رفتار کم‌تحرک و ارایه آموزش‌های لازمه تغزیه‌ای به جامعه هدف؛ دانش‌آموزان و خانواده‌های آنان، سبک زندگی فعال و پویا را در جامعه کنیم.

انتهای پیام/