وحید احمدی، مدیر شبکه دامپزشکی خلیل آباد در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ ضمن گرامیداشت 14 مهرماه روز دامپزشکی، اظهار داشت: امروز اهمیت دامپزشکی و فعالیت دامپزشکان بر کسی پوشیده نیست و همه مردم به نوعی با فعالیت های دامپزشکی در ارتباط هستند.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: دامداران از طریق پیشگیری، کنترل و درمان بیماری های واگیر، انگلی و مشترک در جهت حفظ سرمایه های خود و سایر مردم نیز با استفاده از فرآورده های خام دامی نظیر گوشت قرمز و سفید، تخم مرغ، عسل و... با تامین، کنترل و نظارت بهداشتی این فرآورده ها از مرحله تولید تا عرضه از فعالیت های دامپزشکی بهره می برند.

مدیر شبکه دامپزشکی خلیل آباد با بیان اینکه طبق آمار سازمان جهانی بیش از 75 درصد بیماری های نو ظهور چون کرونا، منشأ جانواری دارد و اهمیت در مبارزه با عوامل عفونی در حیوانات می تواند مسبب پیشگیری از بسیاری از مصائب جامعه انسانی باشد، تصریح کرد: علاوه بر تمامی مشکلات پیش رو، شیوع ناگهانی کووید 19 باعث شد تا حد زیادی فعالیت های اداری و اقتصادی جامعه معطوف به مبارزه با این بیماری شود.

وی با تاکید بر اینکه در این میان، همکاران بلند همت دامپزشکی با رعایت شرایط سختگیرانه حفاظت فردی با در کنار مجریان سلامت در زمینه کنترل بیماری های دامی و مشترک در تلاش هستند، اذعان کرد: واکسیناسیون سر نوبت 200 هزار دام از ابتدای سال بر علیه بیماریهای مختلفی نظیر آبله، شاربن، هاری، بروسلوز، ppr، تب برفکی، آنتروتوکسمی، آگالاکسی، لمپی اسکین و... در دام سبک و سنگین، 270 مورد بازرسی از مراکز عرضه فراورده های خام دامی و کشتارگاه دام، صدور 402 مورد مجوز حمل قرنطینه ای داخل و خارج  استانی، در کنار صدور پروانه های بهداشتی واحدهای دامی و... نیز انجام شده است.

احمدی همچنین ادامه داد: انجام پایش و مراقبت بیماری های دامی و مشترک، نظارت بر مراکز بخش خصوصی دامپزشکی، نظارت بر واحدهای مختلف تولید مرغ و تخم مرغ با انجام پروتکل های ابلاغی سازمان، برگزاری دوره های آموزشی جهت ارتقاء سطح آگاهی مصرف کنندگان و دامداران و... گوشه از اقدامات شبکه دامپزشکی خلیل آباد از ابتدای سال جاری است.

وی در پایان با اشاره به اینکه همکاران بنده در شبکه دامپزشکی به عنوان سربازان گمنام سلامت با وجود تمام محدودیت ها و مشکلات، آمادگی خدمات رسانی با حداکثر توان به جامعه هدف را دارند، عنوان کرد: امیدواریم با ریشه کن شدن ویروس منحوس کرونا شاهد جامعه ای سالم و تندرست باشیم.

انتهای پیام/