به گزارش صبح توس؛ کاظم کامیاب رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رشتخوار صبح امروز در نشست با اصحاب رسانه این شهرستان به مناسب هفته جهانی گردشگری،  گفت: شهرستان رشتخوار با توجه به قدمت طولانی و تاریخی از ظرفیت‌های متعددی در حوزه‌های مختلف، گردشگری، صنایع‌دستی و میراث فرهنگی در استان خراسان رضوی بهره‌مند‌است.

وی در ادامه با اشاره به بحث صنایع‌دستی و گردشگری در رشتخوار با توجه به اینکه رویکرد این مجموعه ایجاد تنوع در تولید صنایع‌دستی است، گفت: با توجه به ظرفیت گلیم‌بافی و فرت بافی در رشتخوار تاکنون جلسات متعددی در این رابطه برگزارشده، که هم اکنون در بحث چادرشب و حوله‌های سنتی، فرت بافی با پارچه روستاهای باسفر، سنگان و نوق این شهرستان فعالیت می کنند.

وی همچنین در رابطه با برگزاری دوره‌های مختلف و فعالیت هنرمندان در رشته صنایع‌دستی در رشتخوار، گفت: بیشتر رشته‌های منسوخ‌شده در رشتخوار را با تلاش مجدد این مجموعه و همکاری هنرمندان احیا کرده‌ایم، که هم‌اکنون 12 نفر در  رشته های تولید چادرشب و حوله‌های سنتی دراین شهرستان در حال فعالیت هستند.

رئیس اداره میراث فرهنگی رشتخوار همچنین  در ادامه و تکمیل این مطلب، اذعان داشت: با توجه به تسهیلات و حمایت‌های صورت گرفته هم‌اکنون نیز 40 پایگاه فرت بافی در روستای سنگان و 15 پایگاه فرت بافی در باسفر رشتخوار این رشته های هنری را دنبال می‌کنند.

کامیاب روستای سنگان رشتخوار را یکی از نقاط مهم استان در حوزه گردشگری عنوان کرد و اظهار داشت: روستای سنگان رشتخوار با توجه به ظرفیت و وجود آثار و ابنیه تاریخی متعدد و نزدیکی و مجاورت با شهرستان تربت‌حیدریه، ظرفیت بسیار خوبی برای حوزه گردشگری در رشتخوار است.

وی در تکمیل این مطلب یادآور شد: مرمت و بهسازی آثار تاریخی روستای سنگان طی چند سال اخیر در دستور کار قرار گرفته، با پیگیری‌های صورت گرفته سر درب اول و دوم قلعه تاریخی سنگان مرمت شده است، این مجموعه تاریخی حدود 3 هزار مترمربع وسعت دارد، که به‌مرور کار بهسازی و مرمت آن در حال انجام است.

رئیس اداره میراث فرهنگی گردشگری و صنایع‌دستی رشتخوار، افزود: سنگ‌فرش قلعه تاریخی سنگان با تلفیق آجر سنتی انجام‌شده، همچنین وجود 2 اقامتگاه بومگردی در این روستا سالانه باعث جذب گردشگران فراوانی در منطقه می‌شود.

کامیاب همچنین به ظرفیت بسیار خوب این شهرستان در حوزه گردشگری با توجه به اتصال رشتخوار از شمال شرق به ارتفاعات، گفت: وجود تفرجگاه پیر یاهو یک ظرفیت بالقوه در روستای سعادت‌آباد رشتخوار است که در راستای گردشگری در این منطقه نیز تلاش‌های زیادی شده است هم اکنون در بحث 14 کیلومتر مسیر ارتباطی به این تفرجگاه نیازمند اعتبارات هستیم که طبق اعلام نظرات کارشناسان اجرای این طرح حدود 14 میلیون تومان اعتبار نیاز دارد.

وی همچنین در بحث فعالیت یگان حفاظت میراث فرهنگی رشتخوار طی چند سال اخیر گفت: وجود حفاری های غیرمجاز در آثار، محوطه ها و ابنیه تاریخی در تمام نقاط کشور متاسفانه وجود دارد، که با توجه به حضور مستمر و سرکشی‌های مداوم و شبانه‌روزی  یگان حفاظت میراث فرهنگ رشتخوار در منطقه با همکاری همه‌جانبه نیروی انتظامی رشتخوار در حدود 2 سال اخیر بیش از 25 حفار غیرمجاز در این شهرستان دستگیرشده‌اند، که با این پیگیری‌های انجام‌شده میزان حفاری غیرمجاز در رشتخوار اخیرا بشدت کاهش‌یافته است.

شایان ذکر است، شهرستان رشتخوار دارای 21 اثر ثبت‌شده در فهرست آثار ملی است، و کار ثبت 10 اثر دیگر تاریخی در این شهرستان نیز در مراحل پایانی کار قرار دارد، همچنین 4 اثر میراث معنوی در رشتخوار شامل مراسم نخل گردانی جنگل، دوبیتی‌های مندسین نامراد و نان محلی کاجیده و بحث مراسم سنتی جفر جنی نیز در این شهرستان در حال پیگیری برای ثبت در فهرست آثار فهرست ملی است.

انتهای پیام/