محمد رضا اورانی، رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: وزارت جهاد کشاورزی موظف بود که تا پایان تیرماه قیمت محصولات اساسی و راهبردی را بر اساس  هزینه تولید و نرخ تورم اعلامی از سوی بانک مرکزی برآورد کند و به سازمان برنامه و بودجه کشور پیشنهاد دهد.

وی افزود: هماهنگی‌های لازم جهت تعیین قیمت مناسب و اعلام به موقع خرید تضمینی گندم از کشاورزان انجام شده تا در فصل برداشت جاری با مشکلات گذشته مواجه نشویم و کشاورزان از مساعدت‌شان به بخش رونق تولید کشور و خودکفایی احساس رضایت داشته باشند.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی حضور کارشناسان کشاورزی را برای تصمیم گیری برای این حوزه ضروری دانست و گفت: مجلس دوره یازدهم طرح دوفوریتی را مطرح کرد که مبنی بر آن شورای اقتصاد 14 نفره‌ای که در گذشته یک نفر از  اعضای آن وزیر جهاد کشاورزی بود و از حضور کشاورز و تشکل‌های بخش کشاورزی در این شورا خبری نبود تخصصی تر شود تا بتوان تصمیمات ثمر بخشی را در این حوزه اتخاذ کنند.

وی افزود: طبق این طرح و اصلاح قانون خرید تضمینی قرار بر این شد که وزیر جهاد کشاورزی رئیس شورای اقتصاد، وزیر اقتصاد و برنامه و بودجه عضو این شورا، رئیس سازمان صنفی کشاورزی کشور، رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی، مدیرعامل شرکت‌های تعاونی روستایی و سه کشاورز خبره نیز که یکی از آن‌ها رئیس بنیاد گندمکاران کشور هستند در شورای اقتصادی کشور حضور داشته باشند.

اورانی ادامه داد: در طول تاریخ کشاورزی ایران اولین باری است که کشاورزان و تشکل‌هایشان در شورایی قرار می‌گیرند که نسبت به سرنوشت خودشان تصمیم سازی  و تصمیم گیری می‌کنند.

وی افزود: با توجه به اقلیم‌های گوناگون و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های داخل کشور می‌توان کشور را در تولید خیلی از محصولات اساسی ازجمله نهاده‌های دامی وابستگی‌اش را کاهش داد و از خروج ارز‌های کلان جلوگیری کرد.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی در پایان تأکید کرد: یارانه در ایران به طور عادلانه تقسیم و توزیع نمی‌شود لذا باید از حوزه تولید و شرکت‌های دانش بنیان حمایت بیشتری‌ صورت گیرد چراکه صنعت واقعی در این حوزه‌ها معنا پیدا می‌کند.

انتهای پیام/