محسن برآبادی رئیس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار در گفت و گو با صبح توس؛ با اشاره به نیاز مبرم بافت تاریخی سبزوار به مرمت اظهارداشت: بازسازی بافت های  تاریخی این مناطق به‌منظور بازگشت به هویت و اصالت تاریخی اجراشده و همچنان ادامه دارد.

وی اظهار داشت: از این اعتبار 12 میلیارد ریال آن برای جداره سازی  بخشی از خیابان بیهق از میدان کارگر تا میدان ۲۲ بهمن سبزوار هزینه شده است.

رئیس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار گفت: درمجموع مسیر بازسازی بافت تاریخی سبزوار از میدان کارگر تا دروازه عراق این شهر به طول هزار و ۵۰۰ متر است که ادامه مسیر با مشارکت مالکان و اداره میراث فرهنگی اجرا می‌شود.

برآبادی گفت: جداره سازی محور تاریخی خیابان بیهق توجه به احیای هویت و اصالت تاریخی است که در اجرای این طرح خیابان‌ها، گذرگاه‌ها و اماکن واقع در بافت تاریخی سبزوار با آجر، کاشی و مصالح سنتی ترکیب می‌شود.

رئیس پایگاه میراث فرهنگی شهر تاریخی سبزوار افزود: همچنین با هزینه  ۶ میلیارد ریال برای جداره‌سازی و بازپیرایی ۶ اثر تاریخی ثبت‌شده روستای زعفرانیه شامل کاروانسرا، یخچال کلانتر، قلعه کهنه، چاپارخانه، حمام و آب‌انبار انجام‌شده است.

وی ادامه داد: این شهر با معماری درون‌گرا و مصالح بومی خشتی و آجری در حاشیه کویر قرار دارد و بافت تاریخی آن با ۵۰ اثر تاریخی ثبتی و ۱۰۰ اثر شناسایی‌شده شامل مسجد جامع، بازار و محلات مسکونی ۱۸۰ هکتار وسعت دارد.

۹۶۰ اثر تاریخی، فرهنگی طبیعی و معنوی در سبزوار وجود دارد که تاکنون 161اثر از این تعداد در فهرست آثار ملی ثبت‌شده است.

انتهای پیام/