سید محمود اعظمی مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت و گو با صبح توس؛  گفت: به منظور حمایت از تولیدکنندگان بخش دام و طیور از ابتدای امسال تا کنون حدود 3 هزار تن انواع نهاده‌های یارانه دار وارد شهرستان شده وبین کارخانجات خوراک دام طرف قرارداد ومرغداران توزیع گردیده است.

اعظمی در ادامه گفت: این نهاده‌ها توسط شرکت تعاونی تامین نیاز دامداران در رشتخوار خرید و با نظارت مستقیم اداره تولیدات دامی این شهرستان با تبدیل آن به کنسانتره دام، بین دامداران و بهره برداران توزیع شده است.

وی یادآور شد: این نهاده‌ها شامل 605 تن محصول جو، 1143تن ذرت، 655تن کنجاله سویا و 600 تن سبوس گندم بوده است.

مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در ادامه اذعان داشت: با توجه به اینکه 70 تا 80 درصد هزینه‌های تولید در واحدهای دامداری مربوط به تغذیه دام ها می‌باشد، نظارت بر تولید و توزیع خوراک دام توسط این کمیته، ضمن افزایش بهره‌وری و عملکرد، کاهش هزینه‌های تولید را برای دامداران را به دنبال خواهد داشت.

وی با تاکید بر نظارت فنی و کنترل کیفی بر خوراک دام، در کاراخانه خوارک دام این شهرستان، گفت: خوراک دام در کیفیت سلامت و بهداشت خوراک انسان تاثیر زیادی دارد و به همین علت برای جلوگیری از آلودگی باید حمل و نقل و نگهداری خوراک دام براساس استاندارد‌های سازمان دامپزشکی کشور دنبال شود.

اعظمی گفت: تولید خوراک سالم و بهداشتی برای صنعت دام و طیور از اهمیت بالای اقتصادی و بهداشتی برخوردار بوده و در صورتی که در تولید، توزیع و عرضه خوراک مورد نیاز دام و طیور مشکلات بهداشتی به وجود بیاید، احتمال بروز مخاطرات بهداشتی، بیماری‌ها و همچنین کاهش بازدهی تولید در صنعت پرورش وجود دارد.

وی با اشاره به رصد و پایش نهاده های دامی یارانه دار در این شهرستان، گفت: باید نظارت کامل بر روند توزیع این نهاده ها از زمان بارگیری تا زمانی که به کنسانتره تبدیل می شود انجام گردد، تا به میزان مورد نیاز دامدارن به همه دامدارن عزیز این نهاده ها نعلق بگیرد، و همه بتوانند از این میزان یارانه خوراک در طول ماه استفاده کنند.

انتهای پیام/