به گزارش صبح توس، عملیات ثامن‌الائمه باهدف شکست حصر آبادان در پنجم مهرماه سال 1360 با فرمان تاریخی امام خمینی (ره) به اجرا درآمد. این عملیات بر اساس اظهارنظر فرماندهان و کارشناسان نظامی نقطه عطفی در تاریخ 8 سال دفاع مقدس به شمار می‌رود و سرآغازی بر پیروزی‌های بعدی رزمندگان در دوران جنگ تحمیلی بود.

نیروهای رژیم بعث عراق در نخستین روزهای آبان 59 و پس از سقوط خرمشهر به دنبال تصرف آبادان بودند که با مقاومت نیروهای مردمی روبرو شدند اما تلاش کردند حلقه محاصره تنگ‌تر و راه‌های دسترسی به این شهر نیز قطع شود.

ارتش عراق توانست برای مدت‌زمان بسیار کوتاهی آبادان را به محاصره درآورد اما این اقدام بی‌پاسخ نماند و امام خمینی (ره) بنیان‌گذار جمهوری اسلامی ایران فرمان تاریخی "حصر آبادان باید شکسته شود" را صادر کرد.

در این عملیات نیروهای ارتش ، سپاه پاسداران و نیروهای مردمی شرکت داشتند اما شاید کمتر کسی نام گردان 153 تیپ 2 قوچان به فرماندهی سرهنگ منوچهر کهتری را نشنیده باشد.

گردان 153 تیپ 2 لشگر 77 پیروز خراسان آن روزها در جبهه مهاباد مشغول دفاع از تمامیت ارضی کشور بودند اما بافرمان اما خمینی (ره) و دستور شهید فلاحی جنوب کشور می‌شوند تا به‌عنوان گردان پیشتاز بتوانند نقشی آن روزها داشته باشند.

منوچهر کهتری که در آن روزها با درجه سرهنگ دومی فرماندهی این گردان را به عمده داشت امروز به نام امیر سرتیپ دوم ستاد شناخته می‌شود و بسیاری از آبادانی‌ها لقب "ناجی آبادان"  را به وی دادند.

منوچهر کهتری در آن دوران با حماسه‌ای که آفرید سبب شد تا صدام برای سر فرمانده این گردان جایزه تعیین کند و فداکاری‌های او در میان مردم آبادان باعث شد مردم از آن زمان تاکنون به احترام این فرمانده نام کهتر را بر روی فرزندانشان بگذارند.

امیر آبادان به‌پاس رشادت‌هایش درنبرد با دشمن از دست رهبر معظم انقلاب نشان فتح دریافت کرد و معظم له در توصیف این امیر سرافراز ارتش جمهوری اسلامی ایران می‌فرمایند: « در این ماجرای مهم و تعیین‌کننده، یک گردان از ارتش نیز نقش بسیار اساسی داشت و فرمانده آن به نام سرهنگ کهتری همان روزها به خاطر مقاومت شجاعانه و فداکارانه‌اش خیلی معروف شد.»

این فرمانده به نام و مقتدر پس از 30 سال خدمت در لباس مقدس نظام در دوران بازنشستگی خود دست از خدمت برای نظام برنداشت و به‌عنوان مسئول بنیاد تعاون ارتش جمهوری اسلامی ایران در خراسان خدمت کرد .متأسفانه شنیده‌شده ناجی آبادان این روزها در بستر بیماری قرار دارد.

امیر سرتیپ دوم ستاد علیرضا فخرآبادی ، فرمانده اسبق تیپ 227 قوچان در گفتگو با خبرنگار صبح توس اظهار کرد: گردان 153 تیپ 2 قوچان جز ء بهترین گردان‌های لشگر 77 به شمار می‌رفت که فرماندهی آن را سرهنگ کهتری بر عهده داشت.

وی با اشاره به اینکه این فرمانده مقتدر نظامی تمام دوره‌های ارتش را بادانش بالا گذرانده بود ، افزود: حصر آبادان ازنظر استراتژیک برای کشور بسیار مهم بود و اگر عراق موفق به تصرف آن می‌شد شاید در عملیات‌های بعدی موفق نمی‌شدیم، نقش گردان 153 در ماجرای حصر آبادان بسیار ارزشمند است.

فرمانده اسبق تیپ 277 قوچان یادآور شد : مردم آبادان به‌پاس فداکاری‌ها و رشادت‌های سرهنگ کهتری لقب ناجی آبادان را به وی داده و حتی آن زمان با نوشتن نامه‌ای خواستار تغییر نام رودخانه "بهمن‌شیر" به "کهتر شیر" شدند اما متأسفانه این اتفاق نیفتاد ولی بزرگان آبادان همچنان بهمن‌شیر را به کهتر می‌شناسند.

وی تأکید کرد: امروز پس از گذشت 40 سال از جنگ تحمیلی یاد و خاطره دلاور مردی‌های امیرآبادان و گردان 153 تیپ قوچان همچنان در ذهن‌ها متواتر بوده و باید به‌پاس زحمت آن‌ها و شناساندن فرهنگ ایثار و مقاومت به نسل امروز تندیسی از فرمانده مقتدر این گردان امیر کهتری ساخته شود.

انتهای پیام/