به گزارش صبح توس، ابراهیم قاسم پور، فرماندار خلیل آباد ظهر امروز در آیین راه اندازی معاملات گواهی سپرده کشمش سبز قلمی در بورس کالای ایران، کالاهای زیادی نقش ارزآوری برای کشور دارد ولی کشمش با ورود به بازار بورس می تواند نقش خوبی در این زمینه ایفا کند.

وی همچنین در ادامه خاطرنشان کرد: ورود کشمش برای اولین بار به بازار بورس با کمک مردم، کشاورزان و بهره برداران و سازمان بورس به توفیقاتی برای گره گشایی از حوزه کشاورزی دست خواهد یافت.

فرماندار خلیل آباد با تاکید بر اینکه خلیل آباد قطب تولید انگور در شرق کشور است، تصریح کرد: خلیل آباد با بیش از ۱۲ هزار بهره بردار در 5 هزار هکتار باغات انگور و تولید بیش از ۲۰ هزار تن کشمش و 100 هزار تن انگور رتبه اول استان را دارد.

وی با بیان اینکه یکی از بزرگترین دغدغه های جامعه کشاورزی، بخش فروش تولیدات محصولات کشاورزی خود بوده است، اذعان کرد: کشاورز هنوز نتوانسته سود حاصل از فروش کشمش در سبد اقتصادی خانوار بهره برداری خلیل آباد مشاهده کند.

قاسم پور با تاکید بر اینکه بورس در کنار بخش خصوصی، معین های اقتصادی، و سرمایه گداران، می تواند نقش مهمی را در این زمینه ایفا کند، عنوان کرد: حال که قرار است که کشمش سبز قلمی خلیل آباد از امروز وارد بورس شود کشاورزان باید کمک کنند تا این بخش بتواند رونق بیشتری داشته باشد و تولیدات به استانداردها نزدیکتر باشد.

وی با اشاره به اینکه باید بورس را به این سمت ببریم که نقش اساسی در افزایش درآمد بهره برداران کشاورزی داشته باشد، تشریح کرد: شفاف سازی لازم باید در این زمینه انجام شود و شرایط را ایجاد کند تا کشاورز دغدغه ای به جز تولید محصول سالم نداشته باشد و باعث رونق اقتصادی شکل گیرد.

فرماندار خلیل آباد با بیان اینکه با کمک بورس باید این شرایط فراهم شود که نقاط ضعف بورس زعفران از بین برود و این نقاط ضعف در کشمش نباشد، تاکید کرد: اگر اعتماد سازی لازم در بورس کشمش سبز قلمی خلیل آباد رخ دهد می توان پسته و انار شهرستان را هم وارد بورس کرد.

وی همچنین بیان کرد: موفقیت کشمش در بورس کالا، رقابت پذیری اقتصادی را ایجاد می کند و شرایط را برای استفاده از ظرفیت نخبگان اقتصادی ایجاد خواهد کرد و باعث بازگشت سرمایه به شهرستان می شود.

 

ورود نام کشمش خلیل آباد به تابلو بورس کالای ایران حاصل یکسال تلاش است

محمود شبان، مدیر جهاد کشاورزی خلیل آباد در این مراسم با بیان اینکه قریب به یکسال است که پیگیر ورود کشمش سبز قلمی خلیل آباد به بورس کالا بودیم، اظهار داشت: خوشبختانه خروجی آن، ورود نام کشمش خلیل آباد  در تابلو بورس کالای ایران است و امید داریم.

وی با تاکید بر اینکه با ورود کشمش سبز خلیل آباد به بورس کالای ایران آرزوی دیرینه کشاورزان خلیل آباد مبنی بر ارائه کشمش با نام خلیل آباد برآورده شد، خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بهترین کشمش سبز قلمی در روستای مزده تولید می شود انبار بورس در این روستا راه اندازی شده است.

 

ورود کشمش سبز خلیل آباد به بورس می تواند حرکتی به سمت کیفی سازی باشد

حجت الاسلام جواد نیک بین، نماینده مردم خلیل آباد، کاشمر و بردسکن با بیان اینکه جهاد کشاورزی باید نحوه ورود کشاورزان به بورس کالا را آموزش دهد، اظهار داشت: اگر مردم از ارائه کشمش سبز قلمی خلیل آباد به بازار بورس مطلع باشند و نحوه فروش آن را بدانند مطمئناً دیگر محصول را مفت نمی فروشند.

وی با بیان اینکه یک کیلو کشمش برای کشاورز 20 هزار تومان هزینه دارد و به 22 هزار تومان توسط کشاورز فروخته می شود، خاطرنشان کرد: کشاورزانی که محصول مرغوب تولید کرده باشند مزه فروش خوب را خواهند چشید.

نماینده مردم خلیل آباد با تاکید بر اینکه درست عرضه کردن محصول و کیفی سازی محصول می تواند قیمت محصول را ارتقاء دهد، تصریح کرد: نوع عرضه محصولات بسیار حائز اهمیت است در صورتی که کشمش مرغوب شهرستان با بسته بندی های نا مرغوب در بازار عرضه می شود ولی در خارج از کشور محصول ناب ایرانی را با قیمتی به مراتب بالاتر به فروش می رود.

وی با اشاره به اینکه ورود کشمش سبز قلمی خلیل آباد به بورس می تواند محصول را به سمت کیفی سازی ببرد، اذعان کرد: کشاورزان زحمات زیادی را برای تولید محصول می کشند و باید بدانند که اتحاد کشاورزان می تواند اتفاقات قشنگی را رقم بزند.

انتهای پیام/