به گزارش صبح توس؛ سردار احمدعلی گودرزی، فرمانده مرزبانی ناجا صبح امروز در مراسم تکریم و معارفه فرمانده مرزبانی خراسان‌رضوی در مشهد گفت: مدیریت هوشمند در امنیت پایدار و توسعه یافته کشور بسیار موثر است و با هوشمندسازی، سربازان کمتر و پایش تصویری مرز بیشتر می‌شود از این رو سیستمی در مرزها در حال پیاده‌سازی است که ذخایر اطلاعاتی برای تامین امنیت مرزها را تامین می‌کند.

او اضافه کرد: خراسان رضوی از وضعیت ویژه‌ای در حوزه مرزها برخوردار است و به این دلیل مهم تلاش می کنیم همه اقدامات پایلوت در هوشمندسازی را در این استان اجرایی کنیم. 

وی با تاکید بر این که مرز ، حریم کشور است و باید از هر گونه تجاوز ایمن بماند ادامه داد: خوشبختانه با کشورهای همسایه تعاملات خوبی داریم و اختلافات جزئی نیز در حال حل شدن است و کشورهای مقابل نیز برای حل این اختلافات جزئی اعلام آمادگی کرده ‌اند.

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: استکبار و دشمنان نظام همواره از طریق قاچاق مواد مخدر تا قاچاق انسان به فکر فتنه انگیزی در ایران هستند و با قاچاق مواد مخدر، ورود سلاح به کشور برای جنگهای خیابانی و ایجاد ناامنی، قاچاق کالا و بیکاری جوانان این مرز و بوم می کوشد امنیت کشور را متزلزل کند.

گودرزی با اشاره به فرارسیدن هفته دفاع مقدس افزود: امروز تعدادی دین فروش برای سست کردن پایه‌های نظام دست در دست دشمنان اسلام هستند که سخت در اشتباهند.

وی ادامه داد: مرزبانان نیز ادامه‌دهنده راه رزمندگان و شهدای دفاع مقدس هستند و مرزبانان و مرزنشینان برای دفاع از میهن ایستاده‌اند.

فرمانده مرزبانی ناجا گفت: خراسان رضوی همجوار با کشوری است که از لحاظ امنیتی ثبات ندارد و این مهم، فعالیت انتظامی و مرزی را دو چندان می کند و برای تامین امنیت نیازمند برنامه ریزی دقیقتری هستیم.

گودرزی افزود:  قدرتمندانه با سیر صعودی امنیت در کشور به تقویت تعاملات خود با کشورهای همسایه ادامه می‌دهیم و در شرایط سخت کرونایی نیز اجازه نداده‌ایم مرزها بسته شود همچنین با شیوع کرونا تعداد زیادی از شهروندان افغانستانی را در مشهد رایگان درمان کرده‌ایم .

وی ادامه داد: بیش از ٤٠ سال است کشور افغانستان از تسهیلات و امکانات بهداشتی ایران استفاده می‌کند که قابل توجه است.

در ادامه سردار محمد کاظم تقوی ، فرمانده انتظامی خراسان رضوی گفت: اشرار، قاچاقچیان و بدخواهان نظام هنوز در حاشیه مرزها حضور دارند و بیشتر مورد توجه استکبار هستند ولی امروز به برکت مرزبانان مقتدر و حمایت سپاه، بسیج و ارتش از مرزبانان و اشراف اطلاعاتی، در استان ناامنی نداریم اما ذره‌ای غفلت در استان می تواند موجب ناامنی شود.

تقوی خاطرنشان کرد: هماینک ما شاهد مهندسی معکوس مواد مخدر در استان خراسان رضوی هستیم اما ذره ای نباید غفلت کرد.

وی ادامه داد: خراسان رضوی دارای شرایط ویژه است و خدمت در این استان متفاوت از سایر استانهاست.

فرمانده انتظامی خراسان رضوی خطاب به فرمانده مرزبانی جدید استان نیز گفت: همه مجموعه مدیریتی استان برای امنیت مرزها نهایت همکاری را خواهند داشت تا شاهد امنیت پایدار در مرزها باشیم.

تقوی افزود: سردار جان نثار فرمانده پیشین مزربانی خراسان رضوی سرباز ولایت، الگوی تقوی و نیروی جهادی در مجموعه ناجاست و امیدواریم بتوانیم در سمت پیشکسوتی از محضر این سردار بیشتر استفاده کنیم.

کشفیات امسال ٦٣ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است

سردار ماشاء الله جان نثار، فرمانده پیشین مرزبانی خراسان رضوی نیز در این مراسم گفت: در مبارزه با مواد مخدر در مرزهای استان میزان کشفیات امسال ٦٣ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش یافته است.

فرمانده پیشین مرزبانی خراسان رضوی افزود: امسال کشفیات مواد مخدر افزون بر ١٨ تن و همه کشفیات خارج از استان خراسان رضوی بوده است.

وی ادامه داد: عملیاتها حدود ٤٠ درصد افزایش داشته است و مرزبانان استان با هوشیاری با هرگونه تجاوز مرزی و قاچاق به داخل استان خراسان رضوی مبارزه می کنند.

ضرورت خودداری از بروز تنش در مرزها و با کشورهای همسایه

حسن جعفری، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی در این مراسم گفت: با توجه به مناسبات خوب با افغانستان، جنگ تبلیغاتی دشمنان ادامه دارد و برخی آگاهانه به موضوعاتی دامن می‌زنند اتا این مناسبات را بر هم بزنند لذا باید همواره آماده مواجهه با سناریوهای جدید دشمنان باشیم و از بروز تنش جلوگیری کنیم.

معاون استاندار خراسان رضوی افزود: در مواجهه با این سناریوها باید از بروز هر گونه تنش خودداری و روابط خود با کشورهای همسایه را تقویت کرد و توافقات امنیتی بیشتر برای کاهش تنش با کشورهای همسایه ضروری است.

وی با اشاره به طرد سالانه ٦٥هزار متجاوز مرزی از استان خراسان رضوی ادامه داد: امنیتی که امروز در استان شاهدیم، مدیون زحمات اعضای شورای تامین و مرزبانانی است که در خط مقدم مبارزه با استکبار و متجاوزان هستند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: در شورای تامین استان همدلی وجود دارد که باعث ایجاد امنیت در مرزها به خصوص مرزهای افغانستان و ترکمنستان شده است و در حوزه اقدامات تروریستی و قاچاق سلاح کمترین تحرک را از جانب دشمنان شاهدیم.

جعفری افزود: هوشمندسازی در مرزها ضروری است و برای توسعه این مهم نیز امسال بودجه ای اختصاص می یابد.

وی تاکید کرد: مرزها در کنار تهدید، فرصت نیز هستند و از مرزهای استان خراسان رضوی به عنوان یک ظرفیت اقتصادی هم می توان بهره جست.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: سالانه حدود سه میلیارد دلار تبادل مرزی با کشور افغانستان داریم که قابلت افزایش را دارد و امنیت موجود در مرز دوغارون باعث شده تجار این مرز را برای مراودات تجاری خود انتخاب کنند.

جعفری با بیان این که ساماندهی مرز دوغارون نیز در دستور کار است تصریح کرد: دغدغه نیروی انسانی در این حوزه هم باید کاهش یابد.

وی ادامه داد: بازگشایی مرز با ترکمنستان نیز برای استان خراسان رضوی مهم است و هرچه سریعتر باید این مرز راه اندازی شود.

در این مراسم سردار مجید شجاع که پیش از این عهده دار سمت فرماندهی انتظامی خراسان جنوبی بود به عنوان فرمانده مرزبانی خراسان رضوی منصوب و سردار ماشاء الله جان نثار که از ١٣ اسفندماه سال ١٣٩٤ تا کنون فرمانده مرزبانی خراسان رضوی بود به افتخار بازنشستگی نایل شد.

خراسان رضوی بیش از ۸۳۰ کیلومتر مرز مشترک با کشورهای افغانستان و ترکمنستان دارد.

انتهای پیام/