محمد مددی در گفتگو با خبرنگار صبح توس؛ از ثبت ملی سه میراث معنوی و ارزشمند شهرستان درگز خبر داد و اظهار کرد: درگز از جمله شهرستانهایی است که دارای قدمت تاریخی 7000 هزار ساله و فرهنگ غنی و سنت های ارزشمند در حوزه میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است.

وی تبیین کرد: از این رو و در راستای حفظ و معرفی یادگارهای جامانده از گذشتگان، تاکنون چند میراث معنوی جهت ثبت آداب و رسوم منحصر به فرد شهرستان به شورای ثبت استان پیشنهاد شده که خوشبختانه مورد تایید قرار گرفته است.

رئیس اداره میراث فرهنگی درگز تشریح کرد: یخنی اصیل درگزی، سمنو پزان و نان محلی درگز از جمله این میراث هستند که مراحل تشکیل پرونده آنها شامل جمع آوری اطلاعات، مستند سازی و تکمیل پرونده جهت ثبت در فهرست آثار ملی کشور به پایان رسیده است.

مددی تاکید کرد: یخنی یکی از غذاهای مورد علاقه مردم درگز بوده که از سالیان دور در مراسم های مختلف مخصوصا عروسی ها و مراسماتی که مردم میهمان ویژه دارند مورد استفاده قرار می گیرد؛ این غذا به نوعی یکی از جاذبه های درگز به حساب می آید.

این مقام مسئول در پایان ضمن تشکر از تمامی کسانی که در پروسه ثبت این مواریث نقش داشتند ابراز کرد: امیدواریم با ثبت این ثروت های معنوی شهرستان، ضمن حفظ آنها بتوانیم آداب و رسوم این منطقه را به جهانیان هم معرفی کنیم.

انتهای پیام/