به گزارش صبح توس؛ به مناسبت پشت سر گذاشتن هفته پدافند هوایی برآوردی از توانمندی عربستان سعودی در حوزه پدافندی صورت گرفته است و قطعا باتوجه به مورد ضربه قرار دادن مواضع پدافندی همسایگان خود از نیروی پدافندی جمهوری اسلامی هراس دارد چراکه مجموعه پدافندی عربستان سعودی دارای ایراداتی است و همواره از سوی مجامع بین‌المللی مورد اشکال قرار می‌گیرد.

عریبستان سعودی دارای پدافندی غیر بومی است و از کشورهای دیگر این سیستم ها را خریداری می‌کند و می‌توان گفت در حوزه دفاعی از پرخرج ترین و خریدار اصلی دهه گذشته در راستای مجهز شدن به سامانه‌های دفاعی است. خریدهای بزرگی از کشورهای اروپایی و آمریکا داشته تا جایی که رسانه های بین المللی دولت بن سلمان را گاو شیرده آمریکا قلمداد کرده و ترامپ نیز در چندین مصاحبه اذعان داشته که اساسا بر مبنای سود و کسب منافع مالی، سعودی‌ها را به خود نزدیک می‌بیند.

سامانه‌های دفاعی عربستان وارداتی است و سامانه بومی ندارد و در یمن نیز مجموعه پدافند نظامی عربستان از ابتدای جنگ به صورت گسترده ای با مردم مجاهد و مدافع مسلمان یمنی که در برابر تجاوز عربستان از خودشان دفاع می کند، درگیر شده است و بر همین اساس به عربستان گفته می شود که قدرت استفاده از این تسلیحات را ندارید و تشکیلات ناکارآمد نظامی مستقر کردید چراکه عربستان سعودی در قدرت پدافندی دچار اشکال است.

در مجموعه دفاعی عربستان در دفاع هواپایه جنگده های رهگیر وجود دارند و دارای موشک های کوتاه برد، میان برد و موشک‌های دوش‌پرتاب ساخت فرانسه و سایر کشورها است که در تقابل با یمن از این تجهیزات استفاده کرده و مجموعه‌های نظامی و مسکونی یمن را هدف قرار داده است.

با وجود تجهیزات گسترده ای که در جنگ یمن توسط عربستان استفاده شده، شاهد هجوم پهپادهای انتحاری به سوی سعودی ها هستیم و در نهایت نیز از وسیله های پیش پا افتاده استفاده می کند که در برابر این تجهیزات ساده، سامانه های پاتریوت و موشک‌های رهگیر و سامانه های ضدموشکی قوی فعال است.

باوجود اینکه حمله گسترده از سوی ارتش مجهز یمن به عربستان صورت نگرفته و اصلا این جنگ برابر نیست، عربستان از سال 2014 قرار دادهای تسلیحاتی گران قیمت دارد و تیرهای جدیدی برای مقابله های هوایی از آمریکا خریداری کرده که بخشی از آن عملیاتی نشده است. چنین تجهیزات سنگین در صورتی در حال استفاده است که با افزایش قدرت موشکی بواسطه خرید از آمریکا اما هنوز شاهد پیشرفت خاصی در برخورد‌های هوایی با یمنی ها نبودیم و صرفا هزینه بی فایده بر این کشور تحمیل شده است.

در جنگ یمن شاهد آزمون هزینه های میلیاردی عربستان در قبال موشک ها و سلاح های ساده هستیم اما یمن در پیروری اراده دارد و راسخ است و تجهبزات پدافندی عربستان توسط یمن آزمایش شده است. مجموعه پدافندی عربستان در یمن با تمام قوا حاضر شد و شکست خودش را نیز اثبات کرد و هر چقدر هم تحهیزات گسترده باشد با تجهیزات یمنی ساده شکست خورده به حساب می‌آید.

مراکز نظامی و امنیتی عربستان در برابر حملات هوایی یمن فوق العاده آسیب پذیر هستند و با استفاده از راکت های ساده در مناطقی همچون نجران عربستان شاهد شکست پدافندی متعددی بودیم و البته این نکته قابل ذکر است که بزرگ ترین مشکل عربستانی ها در برابر یمن در حوزه پدافند موضوع گران قیمت بودن تجهیزاتی مانند پاتریوت نیز است که هر تیر آن حدود 4 میلیون دلار قیمت دارد و مدل مقابله با تهدید آن نیز اینگونه است که دو موشک باید پرتاب شود و در واقع با روشن شدن رادارها، موشک بالستیک چند هزار دلاری در برابر موشک ساده بمنی فعال می‌شود.

موضوع بعدی قابل اشاره این است که گاهی اوقات با حمله یک موشک به سامانه عربستان پدافند دچار مشکل می شود لذا شاهد تکبر توخالی نظامی عربستان هستیم که فقط هزینه می تراشد و عربستان در تقابل با جمله پهپادهای انتحاری به تجهیزات عربستان ناتوان است. سعودی‌ موشک های خودش را بی رقیب تلقی می‌کرد و تصور داشت تنها با وجود مجموعه هواپایه انصارالله یمن را شکست می دهد اما در جنگ با یمن بخش قابل‌توحهی از تجهیزات عربستان درگیر است و ذخایر روزانه تسلیحاتی این کشور رو به کاهش است و به همین منظور در حال خرید مجدد بوده که منجر به تشدید وضع بد اقتصادی شده است.

با برآوردی می توان گفت سعودی ها برای رهگیری موشک ساده یمنی یک سوم ذخایر تسلیحاتی را هدر داده‌اند لذا وضعیت پدافند عربستان رو به فرسایش است و طی سه سال آینده شاهد بحران پدافندی برای سعودی‌ها هستیم. کشوری که ادعا می‌کرد در برابر قدرت نظامی ایران می‌ایستد توان مقبله با یمن را در این نبرد نابرابر را نداشته است.

عربستان سعودی در حوزه پدافندی وابستگی و عدم تخصص دارد و با غرور و شتابزدگی عمل می‌کند و باتوجه به بحران مدیریتی کلان در رأس امور نظامی بواسطه وابستگی بن‌سلمان به اسرائیل اجازه استقرار و کمال نظامی در مواجهه با مشکلات نظامی سعودی‌ها را نخواهد داد.

عربستان به واسطه ورود به جنگ یمن بدهکارترین کشور غرب آسیا است و با این وجود آمریکایی‌ها به گونه‌ای وسیع بر این کشور چیره هستند و وضعیت عقب‌ماندگی عربستان از قطر و امارات با این روند تشدید شده و تنزل نظامی هر چه بیشتر سعودی را شاهد خواهیم بود.

حسین محمدی اصل، پژوهشگر تحولات خاورمیانه

انتهای پیام/