به گزارش صبح توس؛ بعد از قریب به دو هفته از طرح نمایندگان مجلس به نام «ساماندهی پیام‌رسان‌های اجتماعی» حالا مشاور رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفته مردم سراغ پیام‌رسان‌های خارجی نمی‌روند.

در طرح نمایندگان که به هیئت‌رئیسه مجلس هم رفته قرار است پیام‌رسان‌های «تولید داخلی» با پیام‌رسان‌های اجتماعی خارجی جایگزین شوند.

اگر این طرح به نتیجه برسد، به معنای آن خواهد بود که دیگر پیام‌رسان‌های محبوب خارجی مثل اینستاگرام و واتساپ نیز با محدودیت روبرو خواهند شد.

صحبت‌های عباس آسوشه از این نظر اهمیت دارد که او یکی از دلایل استقبال کم مردم از پیام‌رسان‌های بومی را کیفیت پایین این پیام‌رسان‌ها دانسته است. 

این اظهارات با سخنان سه روز پیش دبیر ملی فضای مجازی نیز در تعارض است. ابوالحسن فیروزآبادی گفته بود معتقد نیست مردم به پیام‌رسان‌های بومی اعتماد ندارند. 

البته فیروزآبادیگفته نگاه این شورا به هیچ وجه فیلترینگ شبکه‌های اجتماعی نیست بلکه تنها در صورتی که پلتفرم‌ها از قوانین ایران تبعیت نکنند» یا برای نظام «مسائل فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی ایجاد کنند»، فیلتر می‌شوند. 

این روزها بحث درباره اینترنت ملی یا شبکه ملی اطلاعات دوباره داغ شده است. تا آنجا که چند روز پیش وزارت ارتباطات از مرکز داده مادر شبکه ملی اطلاعات را به بهره‌برداری رساند. هدف اصلی از ساخت چنین مرکزی حمایت از خدمات پایه هم‌چون پیام‌رسان و جستجوگر ملی اعلام شده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی گفته «در خدمات پایه شبکه ملی اطلاعات، به دنبال از اول ساختن خدمات نیستیم بلکه به دنبال بومی‌سازی هستیم. به طورمثال نمی‌خواهیم گوگل بسازیم، بلکه به دنبال گوگل ملی هستیم.» 

براساس گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس، تا پایان سال گذشته در مجموع ۱۹ هزار میلیارد تومان صرف ایجاد اینترنت ملی شده است. با این حال وزیر ارتباطات از نیروهای مسلح خواسته در ساخت پیام‌رسان بومی همکاری کنند.

مسئولان همچنان به اثربخشی سرمایه‌گذاری بر پیام رسان‌های بومی باور دارند. آن هم در شرایطی که چندی پیش آگهی مناقصه واگذاری مالکیت قطعی پیام‌رسان سروش در روزنامه‌ها منتشر شد.

به نظر می‌رسد قطعه‌های مختلف پازل پیام‌رسان‌ بومی در حال تکمیل شدن است اما این روزها آنچه تامل‌برانگیز است تفاوت دیدگاه‌های مسئولان درباره کارایی پیام‌رسان‌های داخلی است.

محمد رضایی
انتهای پیام/