به گزارش صبح توس؛ تغییر کاربری اراضی یکی از مهم‌ترین و بااهمیت‌ترین موضوعات خبری چند سال اخیر در سطح کشور بوده است که بسیاری از افراد خاص و با رانت را درگیر این پرونده کرده است.

پیگیری‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد برخوردهای قضایی خوبی با تغییر کاربری‌ها در حوزه زمین‌های کشاورزی به باغ ویلاها در نقاط مختلف شهرستان نیشابور  و زیر نظر جهاد کشاورزی اتفاق افتاده است ولی یکی از نکات جالب که مغفول مانده است تغییر کاربری روستاها زیر نظر دهیاران و بخشداران است.

در روستای لگزی در سه کیلومتری نیشابور که در کنار اتوبان نیشابور به مشهد، کوچه‌ای تبدیل به رستورانی شده است و مشکلات عدیده‌ای را برای مردم روستا به وجود آورده است.

طبق نقشه‌های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی که در اختیار صبح توس قرار گرفته است به‌وضوح قسمتی از زمین مورد نظر معبر مشخص شده است.

جواد محمدیان، رئیس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی نیشابور در گفت‌وگو با خبرنگار ما در این باره گفت: بافت روستاها از نظر مدیریت زیر نظر ما نیست و ما نقشه طرح هادی را تهیه و برای اجرا به بخشداری و دهیاری تحویل می‌دهیم.

وی درباره این روستا تصریح کرد: چندی قبل دستگاه قضا نظرش را درباره این زمین از ما جویا شد که ما عدم رعایت طرح هادی و در زمین جنوبی معبر، تجاوز به حریم را تأیید کردیم.

مجید مفیدی فر، رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیشابور گفت: به دلیل اینکه این موضوع در طرح هادی روستا است ما تعیین‌کننده این موضوع نیستیم و مسئول، دهیاری و بخشداری روستا است.

وی تأکید کرد: ما داخل طرح هادی روستا دخالت نمی‌کنیم و اگر تخلف خارج از طرح هادی روستا بود بر عهده ما بود.

مفیدی فرد اظهار داشت: در صورت بهم خوردن ایمنی جاده به دلیل نزدیکی این زمین به اتوبان، قطعاً ما ورود خواهیم کرد ولی فعلاً به دلیل وجود گارد ریل ما ورودی نکرده‌ایم.

رئیس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای نیشابور بیان داشت: چندی پیش همکاران حریم جاده اداره راهداری و حمل و نقل جاده ای به دلیل تخلف این زمین، برای تخریب با حکم دادستانی اقدام کرده بودند که همان زمان متوجه شدند مغازه در حال ساخت، در طرح هادی روستا است و نتیجتا ما از این موضوع خارج شدیم و پیگیری را به دهیاری سپردیم.

مفیدی فر در واکنش با صحبت‌هایی که بین مردم این روستا مبنی بر اینکه این اداره نسبت به تخلف اعلام رضایت کرده است بیان داشت: اداره راه هیچ مجوز یا اعلام رضایتی مبنی بر ساخت در این منطقه نداده است و دخالتی در این موضوع ندارد.

علیرضا لگزیان، صاحب مغازه مجاور این مغازه  گفت: از زمانی که این زمین اقدام به ساخت کرد به‌صورت رسمی شکایت کردم و موضوع را به دهیاری، بخشداری و مسئولین مربوطه گفتم ولی تاکنون هیچ نتیجه‌ای به من ابلاغ نشده است و زمین نه تنها تکمیل شد بلکه شروع به فعالیت و کسب نمود.

وی خاطرنشان کرد: داماد صاحب این مغازه دهیار روستای لگزی است و این موضوع ابهامات را برای این زمین بسیار زیاد می‌کند.

این مغازه‌دار خاطرنشان کرد: واقعاً جای سؤال است مغازه‌ای که به‌صورت غیرمجاز و در معبر شروع به ساخت می‌کند و همه مسئولین از آن اطلاع دارند چطور می‌تواند ساخت خود را تکمیل کند و از آن جالب‌تر اینکه مجوز کسب دریافت نماید، چه کسی پاسخگو است؟

علی شریفان، بخشدار مرکزی نیشابور در این باره گفت: این زمین به دلیل کاربرد آموزشی نیازمند استعلام آموزش‌وپرورش و به دلیل نزدیکی به جاده نیازمند استعلام از اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای بوده است.

وی تصریح کرد: تاکنون این موضوع دو مرتبه وارد کمیسیون ماده 99 شده است ولی تاکنون رأی صادر نشده است.

بخشدار مرکزی اظهار داشت: کمیسیون هر هفته تشکیل می‌شود و بعد از صدور رأی به استانداری ارجاع داده می‌شود که طی 10 روز نظر استانداری اخذ و پس از آن هر دو طرف می تواند موضوع را در دیوان عدالت اداری پیگیری کنند.

در حالی که طبق اسنادی که در اختیار صبح توس قرار گرفته است بحث این تخلف در مرداد ماه سال پیش مطرح و توسط دادستان نیشابور نیز پیگیری شده است، بخشدار مرکزی نیشابور بدون بیان دلیلی مبنی بر دلایل عدم برخورد و اجازه تکمیل مغازه طی این مدت، تصریح کرد: در طرح هادی این زمین معبر است و مالک پیشنهاد داده است به دلیل داشتن معبری دیگر، این معبر حذف شود و کمیسیون استان منوط به اخذ رضایت همسایگان معبر دانسته است که این رضایت کسب نشده است به همین دلیل مصوبه کمیسیون فنی صادر نشده است.

این مقام مسئول اظهار داشت: احتمالاً حکم مبنی بر تخریب صادر شود و در صورت صادر شدن حکم، بخشی که در معبر است باید تخریب شود.

بخشدار مرکزی بدون اینکه توضیح دهد در یک سال گذشته چرا به این موضوع ورود نکرده است گفت: ما به این موضوع ورود می‌کنیم.

وی اضافه کرد: بر اساس نقشه‌های طرح هادی در این منطقه تخلف صورت گرفته است و باید در صدور حکم به گذشته که این محل چه چیزی بوده است نیز دقت شود.

انتهای پیام/