به گزارش صبح توس؛ علی اکبر لبافی، دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی ظهر امروز در نشست با معین اقتصادی و نخبگان شهرستان کوهسرخ که در فرمانداری شهرستان برگزار شد، اظهار داشت: چندین سال است که بحث های اقتصادی توسط مقام معظم رهبری عنوان می شود تاکید بر سرمایه های داخلی دارند.

وی با بیان اینکه در حوزه مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی بر اساس تجربه استاندار خراسان رضوی در قلعه گنج کرمان پیاده سازی شد، خاطرنشان کرد: بر اساس منابع و ثروت داخلی به کمک فعالان اقتصادی و همراهی اضلاع حاکمیتی مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی شروع به ساختن منطقه و شهرستان کنیم.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی همچنین در ادامه تصریح کرد: بسیاری از قوانین ما مربوط به سال های اوایل انقلاب است و بسیاری از این قوانین نیز مانع کار هست و با این قوانین نمی توان کشور را ساخت و امکان پذیر نیست که این قوانین را اصلاح کرد.

وی اذعان کرد: ایده شکل گیری مثلث توسعه اقتصادی و فرهنگی این بود که حاکمیت شهرستان شامل امام جمعه، فرماندار، دادگستری، نماینده و معین اقتصادی (فعال اقتصادی) دور هم جمع شوند و به عنوان توسعه گران شهرستان بتوانند یک اقدام اساسی را انجام دهند.

لبافی با بیان اینکه حاکمیت شهرستان به دنبال دور زدن قانون نیستند و اعتقاد ما بر این است که بسیاری از این قوانینی که مانع کار هستند را منعطف کرد، افزود: تا به امروز 220 معین اقتصادی در سطح استان انتخاب شده اند که عاملان توسعه استان و صاحب فکر و ایده و ثروت هستند.

وی با تاکید بر اینکه معین های اقتصادی در کنار حاکمیت شهرستان قرار گرفته اند که توسعه را رقم بزنند، عنوان کرد: عاملان توسعه قرار است که شهرستان و روستاهای هدف را با استفاده از مطالعات اسناد بخشی و آمایش سرزمینی با مشارکت مردم و نهادهای حمایتی و شبکه بانکی، کار سرمایه گذاری و توسعه را دنبال کند.

دبیر نهاد مردمی اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی با اشاره به اینکه یک نقشه راه در شش گام برای معین های اقتصادی از مطالعات اولیه تا سرمایه گذاری و پایش و نظارت در قالب 40 برنامه عملیاتی تعریف شده است، تشریح کرد: بیش از 70 درصد روستاهای استان سند توسعه بخش روستا را دارا هستند و قابلیت ها و ظرفیت های هر روستا مشخص است.

وی تاکید کرد: اغلب معین های اقتصادی شهرستانی هستند ولی برای شهرستان کوهسرخ یکی از بهترین و بزرگترین شرکت ها به عنوان معین اصلی شهرستان کوهسرخ معرفی شده است.

 

ظرفیت های بسیاری در دل کوهسرخ نهفته است / سرمایه های مردم کوهسرخ باید در خود شهرستان هزینه شود

رضا رمضانی، فرماندار کوهسرخ در این مراسم با بیان اینکه ظرفیت های خوبی در شهرستان وجود دارد ولی یک چهارم جمعیت شهرستان تحت پوشش کمیته امداد هستند و این برای ما درد است، اظهار داشت: کوهسرخ دین خود را با تقدیم 240شهید، 660 جانباز، 2 شهید مدافع حرم، اولین شهید مدافع حرم شرق کشور و... به نظام و انقلاب ادا کرده است.

وی با تاکید بر اینکه ظرفیت های کوهسرخ در 4 حوزه دامپروی، کشاورزی، معادن، صنعت اقتصاد پنهان گردشگری و نیروی علمی منطقه تعریف شده است، خاطرنشان کرد: بیش از 200 نفر از افراد کوهسرخی در هیئت علمی دانشگاه های کشور حضور دارند.

فرماندار کوهسرخ با اشاره به اینکه کوهسرخ به جزء با دست مردمان خود، سرمایه های اجتماعی و انسان های کوهسرخ ساخته نخواهد شد، تصریح کرد: اگر مغزهای متفکر و مردمان این شهرستان به میدان نیایند مطمئناً کوهسرخ پیشرفت نمی کند.

وی با بیان اینکه سرمایه های مردم کوهسرخ باید در خود شهرستان هزینه شود تا مردم دیگر به حاشیه نشینی در شهرهای دیگر روی نیاورند، اذعان کرد: 67 درصد معادن منطقه ترشیز در حوزه کوهسرخ واقع شده است و برخی از معادن شهرستان کوهسرخ در اختیار افرادی هستند که بعضاً یک مغازه دار است و این افراد مطمئناً نمی توانند این معادن را فعال کنند.

رمضانی با بیان اینکه هنوز هیچ گامی برای کشت های جایگزین برنداشته ایم و ظرفیت هایی در کوهسرخ نظیر بزرگترین بادامستان کشور، انغوزه و... وجود دارد می تواند ثروت مادی و اجتماعی بزرگی در شهرستان ایجاد کند، عنوان کرد: تولیدات منطقه کوهسرخ به صورت خام فروخته می شود در صورتی که از این تولیدات ثروت های زیادی برای شهرستان های دیگر به ارمغان دارد.

انتهای پیام/