به گزارش صبح توس؛ روز گذشته آمریکا نتوانست در شورای امنیت سازمان ملل، طرح تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران را پیش ببرد و نتیجه رأی‌گیری‌ همان شد که همه انتظار داشتند، تنها 2 نفر از 15 عضو شورای امنیت سازمان ملل به طرح آمریکا در این باره رأی موافق دادند اما مناقشات بر سر تحریم‌های تسلیحاتی و غیر تسلیحاتی علیه ایران همچنان ادامه دارد.

در این رأی‌گیری‌ روسیه و چین همان‌طور که پیش‌ازاین اعلام کردند این طرح پیش‌نویس را رد می‌کنند و 11 عضو دیگر شورای امنیت سازمان ملل از جمله فرانسه، انگلیس و آلمان به این طرح رأی ممتنع دادند و این امر شکست بزرگی برای ترامپ و ایالات‌متحده آمریکا به حساب می‌آید.

در همین خصوص مسعود ولی زاده، عضو شورای مرکزی مجمع آرمان‌خواهان واقع‌بین در گفت‌وگو با صبح توس، ضمن اشاره به شکست آمریکا در طرح تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران اظهار کرد: آمریکا در فضای گفتمانی خودش قطعاً مدت‌ها است که به بن‌بست رسیده است یعنی گفتمان کلان آمریکا و سرمایه‌داری آمریکایی مدت‌ها است که به بن‌بست رسیده و از زمان پیروزی انقلاب اسلامی این بن‌بست حتمی است.

وی با اشاره به اینکه طی سالیان گذشته سعی شده تا با مسکن‌هایی، ویترین هژمونی آمریکا در جهان حفظ شود، گفت: این مسکن‌ها برای آن بوده تا دیگر کشورها فکر کنند که هنوز آمریکا یک ابرقدرت است اما مجموعه اتفاقاتی که در آمریکا طی چند سال گذشته رخ داده است مانند انتخاب ترامپ به‌عنوان رئیس جمهور، نشان می‌دهد که در لایه سیاسی نیز چالش‌های آمریکا در حال تبدیل شدن و سوق پیدا کردن به یک بن‌بست جدید است از طرف دیگر هژمونی آمریکا با تصویب نشدن طرح تمدید تحریم تسلیحاتی ایران بار دیگر شکسته شد.

ولی زاده خاطر نشان کرد: این مدل رفتار سیاسی آمریکا، وقتی‌که نمی‌تواند مقاصد خود را در لایه‌های سیاسی پیش ببرند مانند طرح تمدید تحریم تسلیحاتی علیه ایران، واکنش‌های بزرگ‌نمایی شده‌ای از جمله بحث توقیف حامل‌های انرژی ایران که می‌خواهند به اسم ایران ثبت شود این در حالی است که هیچ ربطی به ایران ندارد و در واقع آمریکایی‌ها می‌خواهد با مطرح کردن موضوعاتی از این دست، مرهمی برای زخم خود ایجاد کنند.

عضو شورای مرکزی مجمع آرمان‌خواهان واقع‌بین ادامه داد: تهدید هواپیمای ایرانی توسط جنگنده‌های آمریکایی و از این دسته اقدامات تنها مرهم‌های رسانه‌ای هستند برای شکست‌های آمریکا اما واقعیت این است که با پررنگ شدن فضای مجازی و کم‌رنگ شدن رسانه‌های رسمی دیگر آن هژمونی رسانه‌ای پیشین برای آمریکا وجود ندارد و نمی‌توانند جلوی این موضوع را بگیرند.

وی تصریح کرد: در آینده‌ای نزدیک واقعیت این اتفاقات مشخص می‌شود و آن چیزی نیست جر درون تهی بودن هژمونی آمریکا از طرف دیگر هرکدام یک از اتفاقاتی که رخ می‌دهد، یک موفقیت برای گفتمان جمهوری اسلامی است و نشان‌دهنده یک مقابله پوشالی از سمت آمریکایی‌ها است.

آمریکایی‌ها با به شهادت رساندن سردار سلیمانی به دنبال نشان دادن اقتدار خود بودند اما این امر باعث تضعیف و در هم شکستن هیمنه آمریکایی‌ها شد؛ در مجموع آن بن‌بست گفتمانی که در لایه‌های کلان نظام سرمایه‌داری ایجاد شده بود در حال حاضر در لایه‌های سیاسی نیز اتفاق می‌افتد و حضور فردی مانند ترامپ به این اتفاق ضریب داده و باعث شده تا این اتفاق بیشتر و پررنگ‌تر دیده شود.

انتهای پیام/