به گزارش صبح توس؛ امروزه با توجه به کسری بودجه دولت و کاهش فروش نفت به دلیل تحریم ها یکی از راه های مهم جهت افزایش درآمد دولت و تامین بودجه، مالیات است که علی رغم سهم بالای آن در بودجه کشور های توسعه یافته سهم آن در بودجه کشور ما بسیار نازل است.

یکی از شاخص های بررسی موفقیت کشور ها در دریافت مالیات، سهم مالیات از تولید ناخالص داخلی است که این عدد در ایران حدود 8 درصد است. در حالی که این نسبت در کشورهای توسعه یافته و عضو OECD حدود ۲۵ تا ۳۰ درصد و در کشورهای در حال توسعه حدود ۱۵ تا ۱۸ درصد است. در نتیجه این شاخص در ایران حدوداً نصف میانگین جهانی است.

این نسبت نشان دهنده عدم شکل گیری نظام مالیاتی جامع در کشور و همچنین حجم بالای معافیت ها و فرار های مالیاتی است.

طبق بررسی ها حدود ۴۰ درصد اقتصاد کشور از مالیات معاف است که امید است در طرح های جدید مجلس مانند قانون مالیات بر خانه های خالی و مالیات بر عایدی سرمایه این مقدار کاهش یابد.

علاوه بر معافیت ها، مسئله فرار مالیاتی نیز از دلایل حجم کم درآمد های مالیاتی می باشد. به گفته  رئیس سازمان امور مالیاتی حجم فرار مالیاتی کشور 40 تا 45 هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود.

حال باید دید وضعیت استان خراسان رضوی در حوزه مالیات و فرار مالیاتی چگونه است.

امیدعلی پارسا رئیس سازمان امور مالیاتی با گلایه ضمنی نسبت به سهم پایین درآمد های مالیاتی خراسان رضوی تصریح می کند: خراسان رضوی 7.3 دهم جمعیت کشور و 5.4 دهم تولید ناخالص داخلی کشور را داراست اما سهم استان از نظام مالیاتی کشور تنها 3 درصد است.

یعقوب نژاد مدیر کل اداره امور مالیاتی استان خراسان رضوی نیز معتقد است: باتوجه به‌اینکه میزان درآمدهای مالیاتی استان سه درصد درآمدهای مالیاتی کشور است، بنابراین پیش‌بینی می‌شود که میزان فرار مالیاتی هم همان سه درصد باشد.

اما جعفر احسانی مهر سرپرست اداره کل امور مالیاتی خراسان رضوی دلیل سهم کم استان در مالیات کشور را به علت خدمات محور بودن فعالیت های استان و شیوع ویروس کرونا عنوان می کند و می گوید:  ۷۷.۵ درصد سهم تولید ناخالص داخلی استان به خدمات بازمی‌گردد. در حال حاضر با مشکلات و معضلاتی که اخیرا با توجه به شیوع ویروس کرونا برای این بخش به‌ وجود آمده، بسیاری از این اماکن که پیش از این گردش مالی زیادی ایجاد می‌کردند، وضعیت مطلوبی ندارند.

 

 همچنین برخی معتقدند دلیل سهم پایین مالیات در استان خراسان رضوی نسبت پایین درآمد ناخالص و اعتبارات اختصاصی به استان است. به همین منظور رضا جمشیدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان خراسان رضوی معتقد است: خراسان رضوی ۶ درصد از درآمد ناخالص کشور، ۴ درصد منابع بانکی کشور، رتبه ۲۸ کشور در نسبت درآمد به هزینه یک خانوار و سهم ۵ درصدی در اعتبارات کشور را دارد. بنابراین استان ما بر خلاف آنچه تصور می‌شود، ثروتمند نیست با وجود این درآمد مالیاتی که باید در استان جمع‌آوری شود، ۷/۵ درصد درآمد‌های مالیاتی کشور است.

جمشیدی خاطرنشان می کند: میزان درآمد مالیاتی که امسال باید در استان جمع‌آوری شود، نسبت به عملکرد پارسال، ۵۰ درصد رشد داشته است. هیچ کارشناسی چنین رشدی را تایید نمی‌کند. استان ما می‌تواند با درآمد‌های داخلی و بدون نیاز به بودجه دولتی خودش را اداره کند به شرطی که اختیارات لازم را به استان بدهند. الان هر چقدر هم که درآمد‌های استان بالا برود و به خزانه کشور واریز شود، نفعی به حال بودجه استان ندارد و میزان تخصیص همان ۵۰ درصد است.

بررسی ها نشان می دهد عمده ترین زمینه پیدایش فرارمالیاتی ، عدم شفافیت قوانین و مقررات مالیاتی ،عدم ثبات قوانین و مقررات و پنهان بودن بسیاری از فعالیت های اقتصادی است.

به نظر می سد افزایش پایه های مالیاتی به شکلی که بسیاری از فعالیت های سوداگرانه را پوشش دهد، ثبات قوانین مالیاتی، تشکیل بانک اطلاعاتی جامع و فراگیر از مودیان مالیاتی، وضع قوانین جهت تشویق افشاگران فرار مالیاتی و برخورد قاطع با قانون گریزان را می توان مهمترین راه های جلوگیری از فرار مالیاتی دانست.

انتهای پیام/