حجت‌الاسلام حسن جهانشیری در گفت‌وگو با صبح توس؛  ضمن تبریک عید مباهله، گفت: روز مباهله اداب و مستحباتی دارد، غسل، روزه و ۲ رکعت نماز که ثواب این نماز برابر است با صدهزار حج و عمره و اینکه انسان حاجت های دنیوی و اخروی او برآورده می شود.

وی همچنین در ادامه ویژگی های این روز، گفت: صدقه دادن و شکر گذاری به درگاه الهی، پوشیدن تمیز ترین لباس ها، استعمال عطر، برگزاری محافل سنتی الهی و فضائل معصومین (ع) زیارت پیامبر گرامی اسلام و زیارت ائمه اطهار (ع) و خواندن دعای مخصوص روز مباهله و همچنین دعای مخصوص فاطر
پیامبر گرامی اسلام از دیگر توصیه این روز است.


امام جمعه رشتخوار در رابطه با روز مباهله، افزود: پیامبر گرامی اسلام در سال نهم یا دهم هجری از طرف خداوند متعال ماموریت پیدا کرد تا مسیحیان نجران را به دین اسلام دعوت کند، وقتی که پیامبر گرامی اسلام به آنجا رسید مسیحیان تصمیم گرفتن راه بیفتن و همراه ۷۰ نفر مشرف شدن به محضر پیامبر اسلام در این دیدار سوالاتی مطرح شد و فرمایشات رسول اکرم را مسیحیان قبول نکردند و نتیجه این شد که مباهله کنند.


وی گفت: مباهله یعنی دو گروه که در مقابل هم قرار می گیرند از خداوند متعال بخواهند که هر کدام حق هست خداوند او را حفظ کند و هر کدام بر باطل است خداوند آن گروه باطل را از بین ببرد‌.

امام جمعه رشتخوار در رابطه با روز مباهله، یادآور شد: در این رابطه ایه شریفه ای که نازل شد ایه ۶۱ سوره مبارکه آل عمران است، در روز مباهله پیامبر اسلام تنها با امیر المؤمنین حضرت علی (ع) و حضرت زهرا (س) امام حسن و امام حسین (ع)حاضر شدند و نجرانیان که آثار عذاب را مشاهده می کردند ترسیدند و از مباهله پرهیز کردند. و عده ای مسلمان شدند و بقیه به دادن جزیه راضی شدند و این پیروزی بزرگ مسلمان بر مسیحیان  بود که زبان زد خاص و عام شد.
 

وی در ادامه افزود : در این آیه هنگام مباهله با وجود زنان بسیار زیادی حتی زنان پیامبر، هیچیک از انها برای مباهله دعوت نشدند، بلکه تنها حضرت زهرا (س) دعوت شد و این نشان می دهد که حضرت زهرا (س) در بین تمام زن ها استحقاق ورود به این عرصه را داشته است.

امام جمعه رشتخوار تصریح کرد: مطلبی بعدی اینکه خداوند متعال در این ایه حضرت علی (ع) را نفس  پیامبر خوانده و این اتحاد وجودی بین آن دو نفر است، با وجود پیامبر (ص) کسی حق سرپرستی امت را ندارد و با وجود نقش پیامبر حضرت علی (ع) تنها کسی که حق سرپرستی امت را نخواهد داشت.

حجت الاسلام جهانشیری افزود: چون پیامبر افضل انبیاست از آیه مباهله مشخص است که مقام حضرت زهرا (س) از بقیه زنان پیامبر و از تمام صحابه برتر است، در جریان مباهله سن کم امام حسن و امام حسین (ع) مانع از این فضیلت نشد پس کسانی که در سقیفه، جوانی حضرت علی ع را نقض و پیری بعضی اصحابه را ملاک خلافت دانسته اند، این خلاف ملاک الهی است، همچنین زیادی تعداد افراد دلیل بر حقانیت آنها نیست، همچنین عدم دعوت از خلفای سه گانه در قضیه مباهله با وجود نفوذ و تاثیر آنان در بین مردم بسیار قابل تامل است.

انتهای پیام