رحمان حسین زاده، رئیس اداره حفاظت محیط ‌زیست قوچان در گفتگوی اختصاصی با خبرنگارصبح توس در قوچان اظهار کرد: یکی از مهم‌ترین اقدامات سازمان حفاظت محیط‌زیست نظارت بر استقرار واحدهای تولیدی و صنعتی است که به همین منظور از سطح واحدهای مستقر از سطح شهرستان پایش های دوره‌ای صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به یکی از گلایه‌های مردم مبنی بر استشمام بوی نامطبوع در ورودی و خروجی شهر قوچان بیان کرد: هنگام ایجاد شهرک صنعتی شماره یک این شهرستان در ورودی از مسیر خراسان شمالی، با استقرار آن موافقت شده اما زمان ساخت تصفیه‌خانه اعلام شد که محل فعلی مناسب نبوده و باید تصفیه‌خانه به انتهای جنوبی منتقل شود.

رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست قوچان ادامه داد: متأسفانه این پیشنهاد عملیاتی نشده و تصفیه‌خانه درشیب شمالی شهرک ایجاد می‌شود، برای رفع بوی بد دستگاه بوسوز نصب‌شده اما چون فاصله شهرک صنعتی از جاده خیلی کم است نمی‌تواند زیاد اثرگذار باشد.

حسین زاده تنها راه از بین بردن این بوی نامطبوع شهرک صنعتی شماره یک را انتقال تصفیه‌خانه به انتهای جنوبی شهرک دانست که باید هزینه کنند و خاطرنشان کرد: برای کشتارگاه خبوشان نیز بوی ایجادشده قبلاً مربوط به خون آبه جمع‌آوری‌شده بود که در حال حاضر دستگاه بوسوز مناسب و تصفیه‌خانه استاندارد نصب‌کرده‌اند اما بازهم محصول تولیدی دارای بو است.

وی تأکید کرد: شهرک‌های صنعتی علاوه بر ایجاد تصفیه‌خانه‌های استاندارد باید دستگاه بوسوز قوی نصب کنند تا میزان آزار ناشی از بوی نامطبوع به حداقل برسد که این اقدام در برخی واحدهای صنعتی و تولیدی علیرغم داشتن فاصله از جاده اصلی صورت گرفته است.

شهرک صنعتی شماره یک قوچان با مساحت 44.3 هکتار از سال 1379 احداث شد که بر اساس قوانین مربوطه باید به مسئله حفظ محیط‌زیست توجه ویژه‌ای می‌شد و استانداردهای خاصی برای تصفیه اصولی فاضلاب واحدهای صنعتی و ایجاد هوای پاک در منطقه صورت می‌گرفت .

متأسفانه متولیان امر از همان ابتدا توصیه‌های زیست‌محیطی را نادیده گرفته و سبب بروز مشکلات زیادی همچون آزار مردم این شهرستان و مسافران عبوری از بوی نامطبوع تولیدشده از شهرک صنعتی شماره یک شده است.

بالاخره با همه کمی و کاستی‌ها این شهرک ایجادشده و در حال فعالیت است و علیرغم اینکه دستگاه بوسوز در همین راستا در تصفیه‌خانه شهرک شماره یک قوچان استقراریافته اما همچنان بوی نامطبوع ناشی از تصفیه‌خانه موجب آزار مردم می‌شود. با توجه به اینکه این شهرک صنعتی در فاصله کمی از جاده قرار دارد و انتقال واحدهای صنعتی مستقر در این شهرک غیرقابل اجراست تنها راهکار پیشنهادی برای رفع این معضل هزینه کردن برای انتقال تصفیه‌خانه به قسمت جنوبی شهرک صنعتی خواهد بود تا شاید با این اقدام بتوان معضل بوی نامطبوع ورودی قوچان را برای همیشه از بین برد.

انتهای پیام/