سید محمود اعظمی، مدیر جهاد کشاورزی رشتخوار در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، گفت: برای اولین بار به‌منظور بررسی امکان کشت پاییزه ژنو تیپ‌های جدید در شرایط دیم، طرح کشت انتظاری گیاه آفتابگردان با دستگاه کف کار به‌صورت ردیفی در سطح 34 هکتار از مزارع آستان قدس رضوی این شهرستان انجام شد و امیدواریم که در فصل برداشت عملکرد خوبی  در این حوزه داشته باشیم.

وی در ادامه در رابطه با ویژگی‌های این گیاه، افزود: آفتابگردان نباتی است که در اغلب مناطق معتدل به‌خوبی رشد می‌کند. از ویژگی‌های گیاه ﺗﺤﻤﻞ ﺑﻪ ﺳﺮﻣﺎ و حرارت‌های ﺑﺎﻻ است.همچنین آﻓﺘﺎﺑﮕﺮدان غالباً به‌عنوان ﻳﻚ ﮔﻴﺎه بی‌تفاوت ﺑﻪ ﻃﻮل روز طبقه‌بندی می‌شود، زﻳـﺮا در ﻃﻴـﻒ وسیعی از ﻃﻮل روزﻫﺎ ﮔﻞ می‌دهد.

اعظمی یادآور شد: این گیاه خیلی به خشکی مقاوم نیست، ولی در شرایطی که خیلی از گیاهان آسیب می‌بینند، می‌تواند محصول قابل قبولی تولید کند.
اعظمی در ادامه بیان کرد: با توجه به حجم زیاد واردات روغن و خروج مبالغ هنگفتی ارز جهت خرید آن و وابستگی مطلق کشور در این زمینه، تولید دانه‌های روغنی به‌منظور تولید روغن و گنجاله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌باشد و به همین دلیل در این شهرستان کاشت دانه‌های روغنی یکی از اولویت‌های کاری می‌باشد و امیدواریم که بتوانیم آن شاالله طبق منویات مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) مبنی بر خودکفایی کشور در بحث  دانه‌های روغنی،سهمی داشته باشیم.

انتهای پیام/