به گزارش صبح توس، سردار حسن مهری، فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور روز دوشنبه در جمع خبرنگاران در مشهد به دستگیری ١١ مرد و یک زن از سرکردگان این باند اشاه و بیان کرد: چندی پیش ماموران در گذرگاه بازرسی فرودگاه مشهد به مسافری که تعداد زیادی دسته چک و کارت بانکی به همراه خود داشت مشکوک شدند. 

وی ادامه داد: بر این اساس پلیس اقدام به تحقیق نموده و مشخص شد این فرد سردسته بزرگترین باند کلاهبرداری شبکه‌ای در سطح کشور است. 

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: سرکردگان این باند کلاهبرداری، افراد معتاد را در شهرهای مختلف کشور جذب و برای آنها حساب بانکی می‌کردند بطوری که در ابتدا دسته چک ١٠ برگی و در مرحله بعدی دسته چک ٥٩ برگی برای آنها اخذ می‌شد. 

وی افزود: اعضای این باند کلاهبرداری شبکه‌ای با صدور چکهای بلامحل و ضمانت، اقدام به کلاهبرداریهای گسترده‌ای در سراسر کشور کرده‌اند.

سردار مهری همکاری افرادی را در داخل بانکها با این کلاهبرداران قطعی توصیف و بیان کرد: بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران باید سامانه‌های مورد نیاز را برای بانکها تدارک ببیند تا دسته چک برای نتقاضیان تحت شرایطی خاص صادر شود.

وی ادامه داد: تاکنون ۱۰۲ نفر از اعضای این باند کلاهبرداری شبکه‌ای که از سال ۱۳۹۳ مشغول فعالیت بوده، توسط پلیس شناسایی شده‌اند. 

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور گفت: این افراد شیاد با سوءاستفاده از ١٠٠ هزار قطعه برگه چک بانکی در استانهای تهران، خراسان رضوی، یزد، کرمان، فارس و خوزستان اقدام به کلاهبرداری کرده‌اند بطوری که تاکنون ٣٠ هزار قطعه چک برگشتی به مبلغ ١٢ هزار میلیارد ریال در پرونده آنها شناسایی شده است.  

وی افزود: کلاهبرداران عضو باند متلاشی شده حتی با مدارک تقلبی اقدام به اخذ دسته چک از بانکها نموده‌اند. نها یکی از اعضای این باند در ٢٣ بانک حساب افتتاح کرده است.

سردار مهری ادامه داد: همچنین شرکتهای سوری برای اعضای باند ثبت شده و حتی در موردی رییس یک شعبه بانکی به عنوان معرف یکی از سرکردگان باند کلاهبرداران حساب افتتاح دسته چک صادر کرده است. 

وی گفت: همچنین برخی صنفوف با اعضای این باند کلاهبردار برای صدور محوز همکاری کرده‌اند. 

فرمانده پلیس فرودگاه‌های کشور افزود: امیدواریم دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران برخوردی قاطع با اعضای این باند کلاهبرداری شبکه‌ای داشته باشد.

وی همچنین از پلیس فرودگاه‌های خراسان رضوی بخاطر همکاری در عملیات تلاشی این باند تقدیر و بیان کرد: یکی از سرکردگان باند کلاهبرداری ١٠٠ سکه طلا را به عنوان رشوه به یکی از ماموران انتظامی در مشهد پیشنهاد کرد اما پلیس وظیفه‌شناس بلافاصله این اقدام تبهکارانه را گزارش نمود. 
انتهای پیام/