آیت‌الله حسن عالمی، عضو مجلس خبرگان رهبری در گفت‌وگو با خبرنگار صبح توس، در رابطه با شروع مرحله دوم کمک مؤمنانه و ضرورت تداوم این طرح اظهار کرد: کمک مؤمنانه ضرورتی انکار نشدنی است که علاوه بر آن‌که در کتب دینی به آن اشاره شود، تأکید نیز بسیار شده است و تمام آیات قرآنی که در خصوص صدقه انسان را رهنمود می‌دهد با کمک مؤمنانه نیز قابل تطبیق است.

وی افزود: خداوند متعال نیز از فواید صدقه و کمک مؤمنانه به دو نکته صدقه جهت رفع بلا و فزونی ثروت اشاره کرده است .

عضو مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: در چندین آیه از سوره‌های قرآن مجید، خداوند می‌فرماید برخی از انسان‌ها هستند که می‌خواهد با ربا سرمایه خود را افزایش دهند اما ربا ماندگاری ندارد ولی افرادی که صدقه می‌دهند و دست مؤمن را می‌گیرند، علاوه بر ماندگاری ثواب و افزایش رزق و روزی، سبب می‌شود تا مؤمنی نیز از این کمک پربرکت و متبرک استفاده کرده و زندگی‌اش رونق بگیرد.

وی دوران شیوع ویروس کرونا را بهترین زمان برای شناسایی قشر آسیب‌پذیر دانست و افزود: در همه سلسله روایات نیز یاد شده است که مؤمن باید در شرایطی که مؤمنی از تأمین مخارج زندگی به‌دشواری گرفتارشده، او را یاری کند و اکنون نیز کرونا بهترین زمان را برای شناسایی افراد آسیب‌پذیر جامعه توسط مسئولان و مردم فراهم کرده است تا بتوان با یاری و کمک‌رسانی به نیازمندان، آن‌ها را برای زندگی آرام و عاری از سختی آماده کرد.

 آیت‌الله عالمی ضمن اشاره به اینکه اگر در کشوری کمک‌رسانی به نیازمندان به‌صورت متوالی صورت گیرد به معنای این نیست که آن کشور فقیر بوده خاطرنشان کرد: دست محروم را گرفتن از اعمال نیک روزگار است حال چه توسط سازمان یا مردم صورت پذیرد و در کشوری که به‌طور متوالی پویش‌ها و رزمایش‌های مختلف در راستای کمک به نیازمندان اتفاق می‌افتد حاکی از همدلی و یکپارچگی مردم است.

وی افزود: به لطف خدا مرحله اول کمک مؤمنانه به باشکوهی و گستردگی هرچه‌تمام‌تر انجام شد و به لطف خدای متعال مرحله دوم نیز به همان‌گونه خواهد بود.

عضو مجلس خبرگان رهبری حضور باشکوه مردم و مسئولان را در رزمایش کمک مؤمنانه لبیک همگانی به رهبری دانست و گفت: همدلی مردم و لبیک به فرمان مقام معظم رهبری و حضور در کمک‌رسانی به نیازمندان، خاری در چشم دشمنان به‌حساب می‌آید و لرزه بر اندام مخالفان می‌اندازد.

انتهای پیام/