به گزارش صبح توس؛ محمدعلی فرهمندراد، رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: تغییر در الگوی‌ کشت شهرستان اولویت ما و در برنامه عملیاتی به کشاورزان ابلاغ شده است

وی تصریح کرد: کشت گیاهان دارویی و دانه‌های روغنی و میوه‌های کم آب بر و تولید گوشت سفید و بوقلمون اعلام شده است.

وی ادامه داد: تغییر روش کشت نیز ابلاغ شده و باید به سمت کشت گلخانه‌ای و کشت نشائی می‌تواند تاثیر بسزایی در مصرف آب داشته باشد.

فرهمندراد خاطر نشان کرد: باید به سمت کشاورزی قراردادی حرکت کنیم و قبل از کشت قرارداد خرید بسته شود تا کشاورز نگران فروش ‌محصولاتش نباشد و در بحث گیاهان دارویی و قسمتی از تولیدات گوجه فرنگی به این صورت در نیشابور تولید می‌شود.

وی اضافه کرد: مصرف مواد غذایی در ایران استاندارد نیست، مثلا مصرف مرغ بالای یک کیلو و ۸۰۰ گرم نسبت پروتئین به چربی کم است و بهتر است مصرف نشود.

فرهمندراد گفت: ۶۰ تا ۷۰ درصد این طرح نیاز به اعتبارات دولتی ندارد و واقعا کاری فرهنگی و نیازمند تاثیرگذاری بر روی مردم است.

وی ادامه داد: صادرات شیر خشک نظام‌مند و محدود است و این میزان برای شرکت‌های لبنی خراسان رضوی بسیار کم است و باعث دپو زیاد در کارخانه‌ها می‌شود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی نیشابور گفت: به علت کاهش صادرات، برخیوسبزیجات مانند کاهو کاهش قیمت یافته است و به این گروه‌های آسیب دیده به ازای هر کارگر اخراج نشده ۱۲۰ میلیون ریال وام پرداخت می‌کنیم.

وی اضافه کرد: ماهانه ۲۱ هزار تن مصرف کنستانتره نیشابور است و نهاده‌های خامی که به ما تخصیص داده می‌شود شامل ذرت، جو و سویا است و سبوس نیز از طریق کارخانه‌های آرد خریداری می‌شود.

رئیس اداره جهاد کشاورزی ادامه داد: به دلیل مقادیر کم مواد توزیعی، به صورت خام قابلیت توزیع نداره و بعد از تبدیل به کنستانتره، امکان توزیع داریم.

فرهمندراد گفت: ما از ۲۱ هزار تن فقط پنج هزار تن معادل ۲۵ درصد نیاز دامی آن ها را تامین می‌کنیم.

وی با اشاره به تغییر کاربری ها اظهار داشت: مشکل نیشابور این است که بهترین زمین ها تغییر کاربری می شود و از کشاورزی به باغ ویلاها تبدیل می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی نیشابور گفت: اداره آب و فاضلاب با کسب مجوز محیط زیست اجازه داده است که تولید فقط محصولات علوفه‌ای با پس آب تصفیه شده فاضلاب صورت بگیرد.

انتهای پیام/