علی جاهدی، مشاور توسعه کسب‌وکار پارک علم و فناوری خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: سال‌هاست سیاست اقتصاد مقاومتی مورد تأکید رهبر معظم انقلاب در بحث اقتصاد درون‌زا و خودکفایی است و یکی از موضوعاتی که در این امر می‌تواند کمک کند تحول در مسیر تحقق موضوع اقتصاد دانش‌بنیان و اقتصاد مبتنی بر نوآوری است.

وی با اشاره به اینکه در این مسیر پارک علم و فناوری، شتاب‌دهنده‌ها و استارت آپ ها معنا پیدا می‌کنند افزود: اتفاقات رخ داده در فضای این شرکت‌ها به‌واسطه و با هدف تقویت اقتصاد دانش‌بنیان است تا اقتصاد مقاومتی محقق شود.

مدیر مرکز رشد آی‌سی‌تی پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: در چند سال اخیر در کشور و استان خراسان رضوی توفیقات خوبی از لحاظ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت آپ های فعال و دستاوردهای شرکت‌ها و محصولات و خدمات داشته‌ایم که نشان‌دهنده آن است که مسیر صحیحی انتخاب شده است.

در مسیر تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و بی‌نیاز شدن از حوزه نفت و پتروشیمی سرعت کمی داریم

وی با بیان اینکه متأسفانه در مسیر تحقق اقتصاد دانش‌بنیان و بی‌نیاز شدن از حوزه نفت و پتروشیمی سرعت کمی داریم افزود: در دوره کرونا محصولاتی نظیر ونتیلاتورها در شرکت‌های دانش‌بنیان خراسان رضوی تولید شد که کشور را از شرایط بحران در حوزه سلامت نجات داده است.

آموزش و پرورش با نرم‌افزار دایاموز شرکت‌های دانش‌بنیان

جاهدی با تأکید بر اقداماتی که برای رفع خلأ آموزشی که در حوزه‌های آموزشی بر اثر کرونا در آموزش‌وپرورش شکل گرفته تصریح کرد: مجموعه دایا افزار و نرم‌افزار دایاموز توانسته چند صد مدرسه و هزاران معلم و والدین را به یکدیگر متصل کند، بستر خوب برای بحث‌های آموزشی در شرایط کرونا بوده و توانسته این محصول را دیگر کشورهای هم‌زبان صادر کند که البته بیشترین میزان رضایت مخاطبان را دارد.

وی افزود: علی‌رغم کج‌سلیقگی در سطح وزارت آموزش پرورش برای استفاده از نرم‌افزارهای حاکمیتی نظیر شاد که اشکالات و ضعف‌های زیادی نیز داشته متأسفانه این سیاست غلط در وزارتخانه انجام شده و به شرکت‌های دارای تجربه و پوشش چندین مدرسه و معلم میدان داده نمی‌شود؛ حتی معاون رئیس جمهور نیز به این کار ویژه اذعان داشته اما در این سطح مورد بهره‌برداری قرار نگرفته است.

بی توجهی مسئولان تهرانی به دستاوردهای دانش بنیان خراسان رضوی

مشاور توسعه کسب‌وکار پارک علم و فناوری خراسان رضوی ادامه داد: طراحی‌های این برنامه در استان خراسان رضوی صورت گرفته و تیم جوان دانش‌بنیان در استان این کار ارزشمند را انجام داده است که برای جلسه ارائه جزئیات این برنامه داخلی نیز مسئولان تهرانی حاضر نشدند.

وی افزود: اگر مسئولان به شرکت‌های دانش‌بنیان کمک نمی‌کنند نباید مانع شوند اما شاهد هستیم آموزش پرورش برای توسعه کاربرد این محصول در سطح آموزش‌وپرورش و مدارس ایجاد مانع می‌کند هر چند که این شرکت از نهاد متولی آموزش‌وپرورش تأییدیه فنی امنیتی دارد که بر این اساس استفاده از این نرم‌افزار مشکل امنیتی ایجاد نخواهد کرد اما همچنان ممانعت وجود دارد.

مسیریاب نشان، تسهیل‌کننده داده رفتار شهروندان

جاهدی خاطرنشان کرد: حوزه نقشه و زیرساخت‌های مسیریابی می‌تواند داده‌های رفتاری ارزشمندی را احصا کند، زمان و مکان‌های ترافیکی را اعلام کند و تحلیل رفتار شهروندان را متناسب با بحران و ایام مختلف انجام دهد که جز محصولات دانش‌بنیان محسوب می‌شود.

وی افزود: گوگل سرویس نقشه خودش را روی کسب‌وکارهای ایرانی متوقف کرده و اجازه استفاده از این سرویس‌ها را نمی‌دهد اما مسیریاب نشان که در خراسان رضوی طراحی‌شده بیشترین مخاطب در سطح کشور دارد و می‌تواند مبنای اصلاحات ترافیکی در شرایط کرونا و رفت‌وآمدهای مردم باشد.

مدیر مرکز رشد آی‌سی‌تی پارک علم و فناوری خراسان رضوی گفت: در بحث تولید علم پانزدهم در دنیا هستیم اما اصلاً ضمانت کافی برای رشد و پیشرفت نیست چراکه در دانشگاه‌ها علم تولید شده اما کمتر اقداماتی نظیر فعالیت‌های دانش‌بنیان و کسب‌وکارهایی برای حل مسائل مردم ایجاد شده است لذا می‌توان نتیجه گرفت جهش علمی پشتوانه پیشرفت است.

نقش پارک علم و فناوری پس از دانشگاه؛ تبدیل علم به محصول فناورانه و ثروت

وی با بیان اینکه مزیت شرکت‌های دانش‌بنیان این است که علم را تبدیل به فناوری و محصول می‌کند تا مسئله مردم حل شود اما مقالات علمی خوب صرفا درد مردم را درمان نمی‌کند افزود: مهمترین نقش پارک علم و فناوری پس از دانشگاه در تبدیل علم به محصول فناورانه و ثروت است لذا باید علم صرف رفاه، محصول فناوری و حل مشکلات مردم مبتنی بر دانش شود.

جاهدی اظهار کرد: استان خراسان رضوی طی دو سال گذشته در حوزه فناوری اطلاعات به رتبه دوم در کشور از لحاظ تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان آی‌سی‌تی ‌رسید و این رتبه‌ها بر روند خودکفایی نیز تأثیر داشته است.

وی ضمن اشاره به اینکه اخذ مجوز محصول دانش‌بنیان امری ساده نیست چراکه باید بتواند محصولی مبتنی بر علم و دانش را تولید کند و به بازار ارائه دهد افزود: خراسان رضوی در توسعه شرکت‌های آی‌سی‌تی در این دو سال جهش عالی داشته است لذا در حوزه‌های تجهیزات سخت افزاری، سلامت و آی‌تی در کشور سرآمد هستیم.

مشاور توسعه کسب‌وکار پارک علم و فناوری خراسان رضوی ادامه داد: یکی از شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تجهیزات هوشمند ساختمانی و هتل، 25 درصد هتل‌های 5 ستاره کشور را از محصولات خارجی بی‌نیاز کرده که عدد کمی نیست و البته بقیه بازار در اختیار برندهای چینی، آلمانی، آمریکایی و اروپایی است.

وی افزود: برای سرعت بیشتری تحقق روند خودکفایی نهادهایی دارای نقش حمایتی و تسهیل گری هستند که طبیعی است بر اساس افزایش حمایت‌ها شرکت‌های موفق‌تری خواهیم داشت.

مدیر مرکز رشد آی‌سی‌تی پارک علم و فناوری خراسان رضوی تصریح کرد: البته سازمان‌ها و دستگاه‌هایی هستند که می‌توانند مسائل را ارائه کنند تا این موارد بر اساس دخالت شرکت‌های دانش‌بنیان حل شود  و این شرکت‌ها حول محور حل مسائل نهادهای عمومی، سازمان‌های دولتی و شهرداری‌ها به درآمد برسند.

نهادها و دستگاه‌ها از تجربیات شرکت‌های دانش بنیان استفاده کنند

وی افزود: با وجود پروژه‌های بزرگ در این نهادها برخی به روش غلط در حال صرف بیت المال هستند و به روش قدیمی فعالیت دارند و یا از راهکارهای خارجی استفاده می‌کنند و به شرکت‌های دانش‌بنیان با وجود ایجاد ارزش افزوده اجازه ورود نمی‌دهند لذا همه دستگاه‌ها می‌تواند در این روند اقتصاد درون‌زا به شکل مستقیم یا غیرمستقم مؤثر باشند.

جاهدی خاطرنشان کرد: نیاز اولویت‌دار خراسان رضوی برای دانش‌بنیان‌ها در وهله اول فضای استقرار این شرکت‌ها است که متأسفانه در استان با وحود محدودیت فیزیکی در مضیقه هستیم اما از طرفی ساختمان‌های بلااستفاده در شهر وجود دارد که در اختیار شرکت‌ها قرار نکرفته است.

وی با اشاره به اینکه دومین اولویت مهم موضوع سرمایه‌گذاری است افزود: در هفته دولت از محصولات جدید دانش‌بنیان رونمایی خواهد شد که بعداً جزئیات آن اطلاع‌رسانی خواهد شد.

انتهای پیام/