به گزارش صبح توس؛ در 24 دیماه 98 این رسانه خبری در گزارشی با عنوان مطالبه تربتی‌ها برای اتصال منازل به شبکه فاضلاب شهری، به عقب ماندن اجرای طرح فاضلاب شهری در تربت حیدریه اشاره کرد و آن زمان مدیرعامل آبفای تربت حیدریه از حرکت لاک پشتی اجرای پروژه نیز ابراز نارضایتی کرد.

قرارداد پروژه تکمیل شبکه فاضلاب تربت حیدریه در شهریور ۹۷ با  حضور جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به امضای مدیر عامل وقت آبفای خراسان رضوی و سرمایه گذار بخش خصوصی رسید و با حضور اردکانیان وزیر نیرو، عملیات اجرایی پروژه تکمیل شبکه فاضلاب تربت حیدریه آغاز شد.

بر اساس این قرارداد تکمیل شبکه فاضلاب تربت‌ حیدریه با سرمایه‌ گذاری ۳۱۵ میلیارد تومان توسط بخش خصوصی و با مدل سرمایه گذاری بیع در طول چهار سال باید انجام بگیرد، اما مدیر آبفای تربت  حیدریه دیماه ۹۸ در گفت و گو با رسانه ها خاطرنشان می کند: پس از گذشت یک سال وضعیت فعلی شبکه فاضلاب و نصب انشعابات رضایت بخش نیست و حدود ۱۳ کیلومتر از برنامه زمان بندی امسال عقب هستیم و باید حدود ۴۰ درصد کار انجام می شد اما تاکنون فقط  حدود۱۰ درصد کار انجام شده است.

طبق  قراردادی که درسال 97 به امضا رسید قرار است در طول چهار سال با پایان یافتن این پروژه مشترکانِ فاضلاب تحت پوشش فعلی از ۴۳ درصد فعلی  به ۱۰۰ درصد برسند و ظرفیت تصفیه‌ خانه هم از ۱۵۰ لیتر بر ثانیه به ۳۰۰ لیتر بر ثانیه افزایش ‌یابد و در مقابل پساب تولید شده به مدت ۲۵ سال و هر سال ۶.۹ میلیون متر مکعب در طول دوره بهره ‌برداری تجاری در اختیار سرمایه گذار بخش خصوصی قرار گیرد.

پول اتصال فاضلاب گرفته شده اما خبری از «اِگو» نیست!

یکی از شهروندان تربت حیدریه در این خصوص به خبرنگار ما گفت :چند سال است که اداره آبفای تربت حیدریه 500 هزار تومان از مشترکین برخی محلات بابت اتصال فاضلاب مناز لشان به شبکه شهری فاضلاب (اِگو) دریافت کرده اما تاکنون خبری از اتصال فاضلاب خانه ها به شبکه فاضلاب شهری نیست.

یک شهروند دیگر ساکن در ورودی شهرک ولی عصر عجل الله می افزاید: به شبکه سراسری فاضلاب متصل نیستیم و این مسئله مشکلاتی را برای ما به وجود آورده است.

 طرح تکمیل شبکه فاضلاب در زمان خود به پایان نمی رسد

علی محمد اله یاری رئیس کمیسیون  محلات شورای شهر  تربت حیدریه درخصوص عملیات شبکه فاضلاب این شهر می افزاید: اغلب مناطقی که شبکه فاضلاب در آن اجرا نشده مناطق کمتر برخوردار شهر است و اکنون پس از سال ها و با توجه به این که برخی از این مناطق حق انشعابات فاضلاب را سال ها پیش پرداخت کرده اند، شرکتی به عنوان سرمایه گذار پروژه در برخی مناطق در حال اجرای این طرح نیمه تمام است اما سرعت اجرای طرح کند است و با این روش به یقین در بازه زمانی تعیین شده طرح تکمیل نخواهد شد.

اعتراضات به حق است

وی گفت: واقعیت این است که در این حوزه شورای شهر و آبفا نتوانسته اند به وعده های خود عمل کنند و اعتراضات شهروندان به حق است و باید هر چه زودتر موانع و مشکلات بر سر راه سرمایه گذار و کارفرما برداشته شود و اجرای طرح فاضلاب با سرعت بیشتری پیش رود.

برنامه درستی نداریم و کار کند پیش‌ می رود

صادق یوسفی ، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب تربت حیدریه تصریح می کند: برنامه درستی نداریم و سرمایه گذار پروژه به دلیل این که تاکنون نتوانسته از حق قانونی خود که همان فروش پساب تصفیه خانه است بهره برداری کند، کار اجرای پروژه کند پیش می رود.

وی بیان کرد: شهر تربت حیدریه شهری صنعتی نیست و به رغم اعلام سرمایه گذار برای فروش پساب تصفیه خانه در شهر تربت حیدریه ، هیچ خریداری به جز کارخانه فولاد رُخ  اعلام آمادگی نکرده و مشتری دیگری نداشته است.

وی می افزاید: باید سرمایه گذار بتواند پساب را بفروشد و از محل درآمدهای به دست آمده درخصوص اجرای شبکه فاضلاب اقدام کند.

درست نیست همه کاستی ها را به پیمانکار نسبت دهیم

جمشیدیان ، نماینده شرکت سرمایه گذار بیان داشت: این که همه چیز را از سرمایه گذار بخواهیم و بدون در نظر گرفتن تعهدات کارفرما همه کاستی ها را به سرمایه گذار نسبت دهیم ،کار منطقی و عقلانی نیست.

وی می افزاید: سرمایه گذار هم اکنون به دلیل برخی حرف و حدیث ها در شهر نمی تواند پساب تصفیه خانه را بفروشد و طبق برآوردها سالانه حدود 15 میلیارد تومان متضرر می شود چرا که پساب در رودخانه رها می شود و هیچ بهره برداری از آن نمی شود.

جمشیدیان گفت: اگر همه مدیران شهر بدون هیچ گونه منعی و طبق قرارداد منعقد شده اجازه فروش پساب را بدهند ، سرمایه گذار بیشتر از آن چه تعهد داده درخصوص اجرای شبکه فاضلاب شهری اقدام خواهد کرد.

حلقه مفقود شده پروژه

حلقه مفقود شده این مشکل در نبود امکان فروش پساب تصفیه خانه فاضلاب توسط پیمانکار است‌ و از طرفی مردم منتظر تحقق وعده های مسئولان هستند و این در حالی است که صنعتی در تربت حیدریه وجود ندارد تا این پساب در آن جا استفاده شود و از طرفی پیمانکار معتقد است با فروش این پساب می تواند به تعهداتش عمل کند و پروژه تکمیل شبکه فاضلاب را به نتیجه برساند.

انتهای پیام/