علیرضا قامتی طویل در گفت‌وگو با صبح توس در مورد وجود کمبود آب در نیشابور گفت: اتفاق مهمی که در حوزه مدیریت آب شهرستان در مبحث تولید رخ داد، با توجه به محدودیت‌های منابع آبی تلاش شد پنج حلقه چاه آب جدید با اعتبار ۲۰۰ میلیارد ریال وارد مدار شود و به‌واسطه این چاه‌ها در منطقه فوشنجان و مناطق دیگر ۱۲۵ لیتر بر ثانیه آب به مجموعه منابع تولیدی افزوده شد و اصلاح شبکه داخلی شهری نیز در دستور کار قرار دارد.

وی افزود: در حوزه توزیع آب نیز با ایجاد دو مخزن ۱۰ هزار مترمکعبی سعی کردیم در ساعت‌های مصرف کمتر، آب‌های تولیدی را در مخازن ذخیره و در زمان پیک مصرف که هزار و 300 لیتر بر ثانیه است مدیریت لازم را داشته باشیم.

قامتی طویل با بیان این که صرفه‌جویی این نیست که آب مصرف نکنیم بلکه باید درست مصرف کنیم گفت: در خصوص مدیریت مصرف آب علی‌رغم محدودیت‌ها، در برخی نقاط از آب شرب برای مصارف کشاورزی و دامی استفاده می‌کنند که از همشهریان گرامی تقاضا داریم که آب را در جایگاه خودش مصرف کنند و حداکثر استفاده بهینه را داشته باشند که شرمنده شهروندان و آیندگان نباشیم.

فرماندار نیشابور با عنوان اینکه نیشابور بعد از مشهد بیشترین صنایع آب بر، مانند فولاد را داراست گفت: ۵۵ درصد از فاضلاب نیشابور به تصفیه‌خانه هدایت می‌شود و در یک ماه گذشته با پیگیری‌های صورت گرفته برای تصفیه ۴۵ درصد باقیمانده نیز سرمایه‌گذار ورود پیدا کرد.

 

قامتی طویل ادامه داد: با تصفیه فاضلاب نیشابور در حال حاضر ۲۵۰ لیتر بر ثانیه و با انعقاد قرارداد جدید برای تصفیه ۴۵ درصد باقیمانده فاضلاب، ۴۵۰ لیتر بر ثانیه به حوزه مصرفی صنایعی همچون فولاد و کشاورزی کمک می‌شود.

وی افزود: پرت آب در بخش‌هایی از ۱۰۰ درصد به ۱۰ درصد رسیده و این نشان‌دهنده این است که در زمینه آموزش، ترویج و فرهنگ‌سازی اقدامات خوبی صورت گرفته است.

فرماندار نیشابور گفت: باید تلاش شود از سنین پایین آگاهی لازم از نحوه صحیح مصرف آب را بیاموزیم چرا که آب سرمایه ملی است و باید آن را به‌عنوان امانت حفظ کنیم و این امانت را به شکل مناسب به آیندگان تحویل دهیم.

انتهای پیام/