محمود قربان زاده، رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی و مواد غذایی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: هرساله به مردم توصیه می‌کنیم، جهت جلوگیری از انتقال بیماری‌های مشترک انسان و دام از ذبح دام در معابر و خیابان‌ها مخصوصاً در ایامی مانند عید قربان خودداری کنند.

وی با اشاره به اینکه بیش از 822 بیماری مشترک دام و انسان وجود دارد، گفت: امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و جهت جلوگیری از رفت و آمدهای غیرضروری، تجمع و بیماری‌های مشترک میان انسان و دام؛ بنا به دستور ستاد مبارزه با کرونا خراسان رضوی، هرگونه عرضه و ذبح دام در سطح شهر ممنوع است و با متخلفان برخورد می‌شود از این رو امسال شهروندان می توانند از طریق سایت کشتارگاه مشهد و شماره تلفن ۵۰ قصابی سطح شهر، سفارش ذبح قربانی خود را به صورت غیرحضوری ثبت کنند.

قربان زاده خاطرنشان کرد: با هماهنگی‌های انجام‌شده با کشتارگاه صنعتی مشهد، اتحادیه فروشندگان گوشت دام و اتاق اصناف مقرر شد تا شهروندان به‌صورت غیرحضوری و از طریق شماره‌گیری تلفن‌های 3801392-3 و 3-33554330 و یا مراجعه به سایت اینترنتی به آدرس www.mashadmeat.ir از موسسه صنعتی گوشت مشهد، گوسفند قربانی خود را تهیه کنند.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، تصریح کرد: این سامانه از روز گذشته آغاز به کارکرده است و در حال سفارش گیری است، از این رو مردم می‌توانند سفارش‌های خود را ثبت کنند و دام‌های مورد نظرشان در روز عید قربان با نظارت کامل ناظران شرعی و دامپزشکی قربانی می‌شوند.

وی با اشاره به اینکه ذبح و تحویل دام درب منازل شهروندان به‌صورت رایگان و با نظارت کامل اداره دامپزشکی انجام می‌شود، افزود: در ابتدا کله‌پاچه و دل و جگر گوسفند بسته‌بندی و لاشه قربانی بعد از طی مراحل بهداشتی لازم توسط خودروهای یخچال‌دار مخصوص و تحت نظارت سازمان دامپزشکی به همراه فاکتور درب منزل شهروندان تحویل داده می‌شود.

قربان زاده ادامه داد: با هماهنگی‌های انجام‌شده با اتحادیه فروشندگان گوشت دام و اتاق اصناف برای آن دسته از شهروندانی که موفق به تهیه دام به‌صورت غیرحضوری نشده‌اند، 50 واحد منتخب قصابی در طول شهر معرفی‌شده‌اند که لیست این قصابی‌ها در سایت اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی وجود دارد.

رئیس اداره نظارت بر بهداشت عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی با تأکید بر اینکه تمامی مراحل ذبح دام و تحویل آن به شهروندان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی بوده و نیازی به حضور افراد در کشتارگاه نیست، گفت: لاشه‌های دام‌های قربانی با مهر اداره دامپزشکی ویژه عید قربان نشانه‌گذاری می‌شوند تا کشتار دام غیرمجاز و مجاز از سوی ناظران شناسایی شود و با متخلفان برخورد شود. 

او افزود: در روز عید قربان ١۵٩ اکیپ ثابت و سیار به همراه دامپزشک، بازرس فنی و ناظر ذبح شرعی حفظ سلامت کشتار در این عید مقدس را بر عهده دارند و از مردم درخواست داریم تا از کشتار دام در محلات و منازل خود جدا خودداری کنند.

انتهای پیام/