به گزارش صبح توس، محمدرضا اورانی، رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در برنامه زنده اینستاگرامی «پرسمان» اظهار کرد: اگر کمربند جنوبی مشهد ادامه پیدا کند اولین مشکل در بارگذاری‌ها رخ خواهد داد که عده‌ای با مطلع شدن از ادامه پیدا کردن پروژه اراضی اطراف را خریداری کرده و به دنبال سود‌های کلان هستند.

وی افزود: باید معایب و محاسن طولانی شدن کمربند جنوبی را کنار یکدیگر گذاشت و هر طرح و پروژه‌ای که در خصوص کمربند جنوبی ساخته‌وپرداخته شده است را موردبررسی قرارداد و در صورت برتری فواید مثبت این طرح به اثرات منفی شناسایی‌شده آن را اجرایی نمود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی تصریح کرد: اگر بخواهد توسعه اتفاق بیافتد قطعاً به محیط ‌زیست آسیب وارد می‌شود و باید جوانب این آسیب‌ها نیز بررسی شود.

وی افزود: همان‌گونه که برای گازرسانی خیلی از مواقع خطوط لوله‌های گاز باید از مسیر‌هایی رد شود که به پوشش گیاه آن منطقه آسیب می‌رساند ولی اگر این امر جهت رفاه و تأمین امکانات مردم صورت گیرد قطعاً با حسابی سرانگشتی متوجه این امر می‌شویم که حسن‌های گازرسانی به مردم از ضرر آسیب به محیط‌ زیست با لوله‌کشی گاز در آن منطقه برتری دارد و این پروژه باید اجرایی شود.

اورانی افراط در حفظ محیط زیست را مانعی برای توسعه شهری دانست و گفت: در بحث حفاظت از محیط ‌زیست نیست نه باید دچار تخریب و آسیب‌رسانی به محیط‌ زیست شویم و نه باید در نگهداری از آن دچار افراط شویم و خیلی از مزایای دیگر را از دست دهیم.

وی افزود: نگاه ابزاری به محیط‌ زیست اشتباه است و به دیدگاه من محیط‌ زیست نباید مسائل توسعه‌ای کشور را تحت شعاع خود قرار دهد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بررسی چشم اندازه چندساله را برای اجرای پروژه‌های شهری ضروری خواند و عنوان کرد: به اعتقاد من ما باید با توجه به توسعه مشهد، برای ترافیک نیز باید فکری شود، لذا زمانی که پروژه بلوار وکیل‌آباد مطرح شد حجم ترافیک امروزی نیز در همان طرح محاسبه‌شده بود و حال نیز باید برای سال‌های آینده طرحی ارائه شود تا در دهه‌های بعدی با مشکل ترافیکی مواجه نشویم.

مشهد قطعاً نیازمند کمربند جنوبی است، اما نه با سوداگری

وی افزود: مشهد قطعاً نیازمند کمربند جنوبی بوده و فقط تنها مشکل، طرح بارگذاری سودا گرانه افراد است که می‌توان به نحوی جلوی این آفت بزرگ را گرفت.

اورانی پیرامون بحث بافت اطراف حرم نیز تصریح کرد: بنده به‌عنوان عضو صاحب‌رأی در کمیسیون ماده 5 در رابطه با بافت اطراف حرم بنده باید رأیی  بر مبنای صلاح و منافع مردم بدهم و همه بدانند که در رأی مثبت و منفی اشخاص مربوطه به این طرح‌ها حتماً منافع مردم در نظر گرفته می‌شود.

وی افزود: در رابطه با طرح حذف دیوار‌های دانشگاه فردوسی نیز ازلحاظ کارشناسی، محیط دانشگاه با محیط پارک متفاوت است و باوجود مجموعه‌های دانشگاهی که در دانشگاه فردوسی وجود دارد، اگر دیوار‌های دانشگاه حذف شود و برای ورود و خروج به دانشگاه هیچ محدودیتی نباشد چالش‌های بحث‌برانگیزی ایجاد می‌شود؛ از لحاظ کارشناسی این اقدام قابل هضم نیست و این کار را به صلاح دانشگاه نمی‌دانم. 

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی عنوان کرد: بنده از روزی که مسئولیت سازمان جهاد کشاورزی را قبول کردم با کمک دستگاه‌های نظارتی و همچنین حمایت دادگستری و دادستانی استان، انصافاً کار‌های بسیار مثبتی را با محوریت پیشگیری و دوم برخورد با تخلفات شروع کردیم و در سال گذشته بالغ‌بر 2550 مورد زمین‌خواری، تغییر کاربری و... قلع‌وقمع شد و 114 هکتار از زمین‌های کشاورزی که در شرف تغییر کاربری بودند به حالت قبل بازگردانده شدند.

روزانه ۴۶۵ ویلای غیرمجاز باید قلع و قمع شود

وی افزود: اکنون 52 هزار ویلای غیر مجاز در خراسان رضوی وجود دارد که بیشتر این تعداد ویلا در اطراف شهر مشهد واقع شده‌اند و باید طی هزار روز کاری، روزی 465 مورد ویلا تخریب شود  تا در دوره کاری خود بتوانیم با این ویلاها برخورد داشته باشیم.

اورانی افزایش آمار ویلاهای غیرمجاز را نتیجه تغییر کاربری اراضی کشاورزی توسط سازمان‌های دولتی دانست و گفت: زمانی که بیشتر شرکت‌های تعاونی دستگاه‌های مختلف در فاصله بین چناران تا مشهد، زمین‌های کشاورزی را خریداری و شروع به ویلا سازی کرده‌اند دیگر نمی‌توان در مرحله اول سراغ مردم رفت و با ویلاهایی که با تخلف ساخته‌شده‌اند برخورد جدی کرد.

وی افزود: وقتی مردم دستگاه‌های اداری را ببینند با خود چه می‌گویند و ما که متصدی امور هستیم باید رفتار و کردار و گفتار خود را رعایت کنیم تا الگویی برای مردم باشیم.

از زعفرانکاران عذرخواهی می‌کنم

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به دیرکرد پرداخت مطالبات زعفران کاران تصریح کرد: ضمن عرض عذرخواهی از کشاورزان محترم و زحمت‌کش، با اعتماد مردم حدود 68 تن و هشت‌صد 34 کیلو زعفران را در قالب طرح خرید حمایتی از کشاورزان خریداری کردیم و  تمام تلاشمان این بود که بتوانیم این 640 میلیارد را قبل از عید به خدمت کشاورزان تقدیم کنیم، منتهی در پرداخت تحصیلات که توسط بانک‌ها باید به‌موقع انجام می‌گرفت. مشکلاتی پیش آمد ما تاکنون توانستیم بالغ‌بر 470 میلیارد تومان را پرداخت کنیم و مبلغ 167 میلیارد تومان باقی‌مانده.

وی افزود: شیوع کرونا باعث کاهش 7 درصدی مصرف محصولات کشاورزی و همچنین کاهش 10 درصدی تجارت کشاورزی بودیم.

اورانی تصریح کرد: در بخش کشاورزی 3 نهاده از خارج از کشور تأمین می‌شود که با این تحریم‌ها الآن نمی‌توانیم به‌صورت 100 در 100 نیاز دام دار و مرغ دار را تأمین کنیم ولی اعتقادمان بر این است که امروز خیلی‌ها در تلاش‌اند تا منابع پروتئین دیگر را جایگزین کرد.

وی افزود: به نظر من باید مدیران ارشد نظام باید در تأمین و تخصیص رایانه‌ها تجدیدنظر اساسی کنند و این یارانه‌ها فقط در دسترس افراد نیازمند قرار گیرد و تولیدکننده در محیط رقابتی فعالیت خود را انجام دهد و همین امر سبب پیشرفت شرکت‌های دانش‌بنیان می‌شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی در پایان با بیان اینکه مردم در این چندماهه اخیر سختی‌های زیادی را متحمل شدند اظهار کرد: مردم بدانند درنهایت همه‌ی این دشواری‌ها، این شرایط سخت  به بالندگی ایران ازلحاظ اقتصادی منتهی می‌شود.

انتهای پیام/