حسین محمدی، مدیر جهاد کشاورزی کاشمر در گفتگو با خبرنگار صبح توس، اظهار داشت: شهرستان کاشمر دارای بیش از 17 هزار 617 هکتار سطح زیر کشت آبی،  حدود 14880 هکتار سطح زیر کشت دیم و 374 هزار واحد دامی با تولید بیش از 216 هزار تن محصولات زراعی، دامی، آبزیان است.

وی با بیان اینکه شهرستان در محصولاتی مثل انگور، بادام، زعفران و طالبی دارای رتبه های اول تا سوم استان است، خاطرنشان کرد: برآورد ارزش ناخالصی اقتصادی کل تولیدات زراعی و دامی شهرستان در سال 97 بالغ بر 9057 میلیارد ریال بود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر همچنین ادامه داد: در سطح شهرستان حدود 244 حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و حدود 220 رشته قنات، 188 دهنه چشمه و 32 رودخانه فصلی دارد که بیش از 86 میلیون متر مکعب آب استحصال و در راستای مصرف کشاورزی استفاده می شود.

وی با تاکید بر اینکه شهرک گلخانه ای کاشمر حدود 12 سال به حال رکود بود و با یک حرکت جهادی از حدود 8 ماه پیش، کار ساخت آن شروع شد، تصریح کرد: از معاون شهرک های گلخانه ای کشور دعوت و بازدیدی از این شهرک انجام شد و بعد از آن کارهای اجرایی که سال ها در رکود قرار داشت شروع شد و ادارات گاز، آب و برق شهرستان در جهت راه اندازی کمک های خوبی داشتند.

محمدی با اشاره به اینکه مسیر گاز رسانی از کلاته شادی در حال انجام است و پیمانکار هم از چند وقت گذشته شروع کرده و تا چند ماه آینده به پایان خواهد رسید، اذعان کرد: بحث برق رسانی شهرک گلخانه ای با کمک اداره برق انجام شد و به ورودی مجتمع رسیده و ترانس های مربوطه خریداری و آماده نصب در محل مورد نظر است.

وی با بیان اینکه آبرسانی مورد نیاز شهرک به صورت کلی انجام شده بود و نیاز به شبکه ای شدن داشت که مراحل انتخاب پیمانکار انجام شد و کار آبرسانی را شروع کرده است، عنوان کرد: امیدواریم تا پایان سال شاهد افتتاح شهرک گلخانه ای کاشمر باشیم و با افتتاح این شهرک، حدود 15 هکتار گلخانه را در سطح شهرستان خواهیم داشت و گلخانه ها به صورت 3 هزار و 5 هزار متری قابل افتتاح خواهد بود.

مدیر جهاد کشاورزی کاشمر با اشاره به اقدامات انجام شده، تشریح کرد: در چند ماه گذشته توسعه گشت گلخانه ای، احداث سایبان باغات انار در سطح 0.6 هکتار، اصلاح و نوسازی گلخانه ها در سطح نیم هکتار، توسعه گشت گیاهان دارویی، اصلاح باغات دیم، توسعه کشت نشاء جالیز، توسعه کشت پنبه و... در جهت رشد جایگاه کشاورزی شهرستان انجام شده است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به اهمیت کشت گیاهان دارویی توانستیم زیره سیاه را برای اولین بار در شهرستان کوهسرخ و خار شتر در روستای گندم بر در سطح 120 هکتار کشت شده است، بیان کرد: در پایان سال 98 مبلغی بالغ بر 120 میلیون تومان در سطح 60 هکتار اراضی شیب دار جهت احیای باغات دیم داشتیم و امروز مردم و کشاورزان در شهرستان کوهسرخ شاهد احیای مجدد بادامستان های دیم هستند و از روان آب هایی که سالیان سال هدر می رفت استفاده شد.

محمدی با بیان اینکه سطح زیر کشت پنبه در شهرستان با توجه به پتانسیل های خوبی نظیر شرکت لنترگیری، کارخانه سفید پنبه و کارخانه نساجی که در شهرستان وجود دارد 3 برابر افزایش پیدا کرده است، تاکید کرد: گره ای در بحث مکانیزاسیون کاشمر وجود داشت و با رایزنی هایی که صورت گرفت این گره باز شد و از آبان ماه توانستیم حدود 38 هزار میلیون ریال جذب تسهیلات داشته باشیم که در جهت خرید 17 دستگاه تراکتور، یک دستگاه کمباین بومی و... هزینه شد.

وی با اشاره به اینکه بیمه و هویت بخشی یکی از سیاست های وزارت کشور و جهاد کشاورزی بود و در همین راستا تعداد 47 هزار 350 رأس دام سبک و 3158 رأس دام سنگین بیمه و هویت بخشی شد، ابراز کرد: راه اندازی 10 صندوق اعتبار خرد زنان از دیگر اقدامات بود که 5 مورد از این صندوق ها در سال گذشته غیرفعال بودند که با اقداماتی که صورت گرفت فعال شدند و تسهیلاتی در اختیار این عزیزان قرار گرفت.

انتهای پیام/