به گزارش صبح توس؛ خبر ورود مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق به تهران به منظور دیدار و گفت و گو با مقام های کشورمان، همراه با یک هیئت عالی رتبه سیاسی ــ اقتصادی امروز در صدر اخبار قرار گرفت.

موضوع این سفر به دیدارهای منطقه ای او باز می گردد که با هدف تلطیف و ارتقای روابط عراق و جلب همکاری‌های بین‌المللی علی الخصوص در کشورهای عربی و اسلامی خاورمیانه برای این کشور انجام می‌شود.

البته الکاظمی قرار بود به عربستان سعودی نیز سفری داشته باشد که با وخامت حال عمومی بن سلمان سفر به عربستان لغو شد.

مصطفی الکاظمی به عنوان فردی که در سمت نخست وزیری در عراق مسئولیت دارد بعد از ترور شهید سلیمانی قطعا نقش مهمی را می تواند در راستای ثبات سیاسی کشور عراق در ارتباط با سایر کشورها ایفا کند و در دورانی که شرایط سیاسی این کشور متشنج شد و گروه های سیاسی توافق نکردند همین که با وجود مخالفت های زیاد هنوز در صحنه است نوید ثبات دارد.

الکاظمی باید سعی کند طی این مدت برای کشور عراق اجماع حداقلی منطقه ای را به ارمغان آورد تا از شرایط بحرانی خارج شود، توافقات سفر به ایران می تواند در پرونده های حوزه های مختلف از جمله اقتصادی، پزشکی، مناطق مرزی و امنیت دوجانیه دارای اهمیت باشد.

روابط اقتصادی ایران و عراق گسترده است و باید ارتباط میان این شاهراه های اقتصادی دنیا تسهیل شود؛ در حوزه پزشکی وضعیت عراق مطلوب نیست و ایران به عنوان مبدا این کمک رسانی ها می تواند گزینه مناسبی باشد، البته در حوزه مرزی و امنیت دوجانبه بایستی در رابطه با لزوم مبارزه با گروه های تروریستی تأکید شود.

روابط دیپلماتیک ایران و عراق پس از دوره المالکی افت و خیز داشته است اما به هر حال پیگیری پرونده ترور شهید سلیمانی ضروری است و باید ایران و عراق با هم با مسببان آن برخورد کند.

باید دو کشور در حوزه نفتی و اقتصادی تعامل داشته باشند و این موضوع می تواند در روابط دو کشور اثرگذار باشد.

باتوجه به اینکه عربستان بسیار در بازار نفت تنشج ایجاد کرده، در راستای مقابله با تروریسم و ناامنی سیاسی دو کشور بایستی تلاش و پیگیری دیپلماتیک داشته باشند لذا انتظار تهران از الکاظمی این است که تسهیل روابط مالی تهران بغداد محقق شود و در حوزه ارزی مشکلات مرتفع شود.

با واردات کالا و محصولات تحریمی از طریق عراق و شرکت های عراقی می توان از بحران ارزی عبور کرد و با توجه به مشکلات عراق تبادلات کالایی با اولویت کالاهای تحریمی ضروری به نظر می رسد.

پرونده اخراج امریکایی ها از عراق مسئله راهبردی و مهم است که علی رغم شعارهای داده شده هنوز نشانه‌هایی از این موضوع را شاهد نبوده ایم و گویا الکاظمی رویکرد میانه را در این زمینه در پیش گرفته است و این در حالیست که ایران بر موضوع اخراج آمریکایی ها تأکید داشته است.

با توجه به اینکه الکاظمی در این سفر در پی تقویت روابط با ایران است، بازی میانه و تنش زدایی نخست وزیر نمی تواند منافع ملت عراق را برآورده کند چراکه آمریکایی ها خواهان محدودیت مقاومت نیستند بلکه تصمیم به حذف کلی مقاومت و حشدالشعبی دارند و تصمیم قاطع در این زمینه می تواند راهگشای روابط آتی باشد.

حسین محمدی اصل  کارشناس  سیاسی تحولات جهان اسلام 

انتهای پیام/