به گزارش صبح توس؛ مشکل برق مردم منطقه سرولایت یکی از معضلاتی است که طی چند روز گذشته باعث بروز گلایه‌هایی در بین مردم شده است.

علی برزنونی، دهیار روستای برزنون در این باره گفت: نوسان برق در این منطقه به دلیل قرار داشتن در انتهای خط بسیار زیاد است و قطعی نیز بسیار است.

وی افزود: نوسان برق در این منطقه به حدی است که به‌جای 220 ولت در بسیاری مواقع بر روی 160 ولت است و به همین دلیل شاهد سوختن بسیار زیاد یخچال و تلویزیون در این منطقه هستیم.

دهیار برزنون تأکید کرد: متأسفانه خیلی‌ها به دلیل ناآگاهی از محافظ برق نیز استفاده نمی‌کنند و این امر تعداد دستگاه‌های آسیب‌دیده را زیاد کرده است.

برزنونی ادامه داد: طی دو ماه گذشته تقریباً 50 دستگاه یخچال در این روستا سوخته است و سال پیش هم همین حدود دچار حادثه شده است.

وی خاطرنشان کرد: سال پیش این موضوع را از طریق نمایندگان و دیگر مسئولین پیگیری کردیم ولی تا به امروز هیچ اتفاقی نیفتاده است. در بعضی جاها نیز به دلیل سرقت و توسعه روستا دچار مشکل هستیم به نحوی که به‌جای پنج رشته برق سه رشته وجود دارد که باعث نوسان می‌شود.

برزنونی ادامه داد: برق این منطقه زیر نظر نیشابور نیست و از قوچان مدیریت می‌شود، سال قبل کارشناسانشان آمدند و بازدید کردند ولی اتفاق نیفتاد، از سال پیش فقط ستون‌ها را نصب‌کرده‌اند ولی در حال حاضر می‌گویند که ترانس باید نصب شود که سفارش داده‌ایم ولی هنوز به دستمان نرسیده است.

وی افزود: این ستون‌ها در اردیبهشت‌ماه در ابتدای کلیدر نصب‌شده است و تاکنون کاری نشده است.

برزنونی ادامه داد: زهان، برزنون، غله گل، گاوکش و ... مشکلات بسیار زیادی دارند ولی در این بین به دلیل صنعتی بودن برزنون بیشترین مشکل برای مردم این روستا است.

دهیار بزرنون خاطرنشان کرد: برق ما که به مشکل می‌خورد، پمپ‌های آب شرب نیز به مشکل می‌خورد و با قطعی برق، قطعی آب نیز ایجاد می‌شود و این باعث مشکلات عدیده‌ای شده است و مردم ناراضی هستند و بارها از مسئولین حل این مشکل را خواسته‌ایم ولی مسئولین اداره برق قوچان به فکر ما نیستند.

نقی سلطانی، دهیار روستای سلطان میدان در گفت‌وگو با صبح توس گفت: در هفته دو تا سه مورد سوختگی وسایل داریم و بارها پیگیری کرده‌ایم ولی هنوز اتفاقی برای حل مشکل نیفتاده است.

وی ادامه داد: حتی تابلوی برق چاه آب بارها سوخته است و تاکنون مردم برای دریافت بیمه اقدامی نکرده‌اند، راستش تازه فهمیده‌ایم که می‌توانیم خسارت دریافت کنیم ولی خب برای مردم عادی یک ساعت و نیم رفتن به قوچان بسیار سخت است و من که دهیار هستم بعضی وقت‌ها جواب نمی‌دهند و اگر مردم عادی بروند خدا می‌داند.

سلطانی تأکید کرد: از اول تابستان حداقل 12 مورد سوختگی به من گزارش شده هرچند من تا الآن از مردم نخواسته‌ام این موارد را اطلاع دهند وگرنه حتماً بیشتر است.

جواد طالبی، دهیار روستای زهان در گفت‌وگو با خبرنگار ما گفت: نوسانات و قطعی‌های برق شدید است و در برخی خط‌ها ولتاژ کمتر است و گاهی که دستگاه زده می‌شود تا 150 ولت نیز پایین است و این باعث آسیب به دستگاه‌ها می‌شود

وی ادامه داد: با قطع برق، پمپاژ آب هم قطع می‌شود و مشکلات بسیار بیشتر می‌شود این قطعی آب مشکلاتش بسیار بیشتر از قطع برق است به نحوی که واقعاً صدای مردم را درآورده است.

طالبی تأکید کرد: سه ماه است که این معضل بسیار شدید شده است و هیچ‌کس به فکر نیست.

وی ادامه داد: تا الآن کسی را نمی‌شناسم که برای دریافت بیمه اقدام کرده باشد و خیلی‌ها هم اطلاع ندارند و اگر هم بدانند زمین‌های خود را رها نمی‌کنند.

دهیار زهان تصریح کرد: بعضی از خط‌های برق ما حدود 8 سال پیش سرقت شده است و تا الآن درست نشده است و قول حل مشکل داده‌اند ولی حل نشده است.

محمدتقی محمدی، مسئول شعبه برق سرولایت شهرستان قوچان در گفت‌وگو با صبح توس گفت: حل این مشکل در دست اقدام است، در این منطقه به دلیل فاصله 140 کیلومتری تا پست توزیع،  باعث افت ولتاژ در پیک بار می‌شود.

وی ادامه داد: قرار است دو عدد اتوبوستر در این فاصله نصب شود و پروژه در دست اقدام است.

مسئول شعبه برق سرولایت شهرستان قوچان ادامه داد: تجهیزات فیزیکی نصب‌شده است و چندین مشکل فنی در مسیر وجود دارد که پس از حل آن مشکلات به‌کلی حل خواهد شد.

محمدی با تأکید بر اینکه برق این منطقه زیر نظر شهرستان قوچان است اضافه کرد: درصورتی‌که سوختن دستگاه‌ها به دلیل نوسان برق باشد شهروندان می‌توانند با ثبت‌نام در بیمه غرامت دریافت کنند.

وی عنوان داشت: اگر کسی می‌خواهد برای بیمه پیگیری کند باید به مدیریت برق قوچان برود و در دبیرخانه آنجا ثبت‌نام کنند و بعد کارشناس ارسال می‌شود.

مسئول شعبه برق سرولایت شهرستان قوچان ادامه داد: برق‌کشی غیرمجاز و ماینرها یکی دیگر از عوامل نوسان است، در روستای برزنون برق غیرمجاز وجود دارد و در هر دفعه سرکشی تعدادی یافت و جمع‌آوری می‌شود.

علیرضا قامتی طویل، فرماندار ویژه نیشابور در رابطه با این موضوع گفت: نوسانات برق در سرولایت وجود دارد و برای حل این مشکل ما نیاز داریم تا ناحیه صنعتی چکنه راه‌اندازی شود.

وی افزود: با راه‌اندازی این ناحیه که مشکل زمینش در حال حل شدن است، در هفته دولت کلنگ زنی خواهد شد و با ایجاد پست برق جدید برای این ناحیه صنعتی، مشکل برق مردم نیز حل خواهد شد.

انتهای پیام/