به گزارش صبح توس؛ محمدرضا اورانی، رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان رضوی ظهر امروز در دیدار با فرماندار کوهسرخ با بیان اینکه باغات دیم بادام کوهسرخ یک ظرفیت خوب برای توسعه شهرستان است، اظهار داشت: اگر بخشداران و دهیاران کوهسرخ پای کار باشند بحث آموزش و ترویج را در این شهرستان با قوت ادامه خواهیم داد.

وی با تاکید بر اینکه در مرکز تحقیقات 64 رقم بادام آورده شده که می توانیم باغات جدید احداث را با نهال دیر گل و باغات قدیمی را با سرشاخه کاری، روند موجود را اصلاح کنیم، خاطرنشان کرد: بسیج مهندسین کشاورزی باید پای کار اصلاح باغات دیم بادام شهرستان کوهسرخ باشند و کار با مشارکت مردم پیش برود.

مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی با اشاره به اینکه گیاهان دارویی نیز از دیگر ظرفیت های شهرستان کوهسرخ است و شهرستان از لحاظ منابع آبی محدودیت دارد و باید تدابیری در این خصوص اندیشیده شود، تصریح کرد: مردم اگر نتیجه خوب پروژه ها را ببیند مطمئناً تشویق خواهند شد.

وی با بیان اینکه اگر بدرستی یافته های تحقیقاتی و آموزش و ترویج را با مشارکت مردم انجام دهیم مطمئناً به اعتبارات دولتی وابستگی نخواهیم داشت، اذعان کرد: شهرستان کوهسرخ از نظر پرورش کرم ابریشم رتبه دوم استان را دارد و در این خصوص می توان قدم های خوبی برداشت.

اورانی با تاکید بر اینکه از سال 98 بیش از 5 هزار جعبه پرورش کرم ابریشم را به 12 هزار جعبه رسانده ایم که در این توسعه سهم شهرستان کوهسرخ قابل ملاحظه است، عنوان کرد: شهرستان کوهسرخ باید به سمت تولید در حوزه هایی که خلا وجود دارد سوق پیدا کند و پرورش مرغ بومی، کبک، بلدرچین و... نیز یکی از این خلاها است که باید به این زمینه ورود پیدا کرد.

وی همچنین تشریح کرد: اگر شهرستان به سمت حلقه هایی که دارای حجم بالای تولید هستیم حرکت کند مطمئناً رقابت سختی با واحدهایی که سابقه زیادی دارند خواهد داشت.

نجات کوهسرخ در نجات و حفظ منابع طبیعی و کشاورزی این شهرستان است

رضا رمضانی، فرماندار کوهسرخ در دیدار با مدیرکل جهاد کشاورزی خراسان رضوی اظهار داشت: برای شهرستان شدن یک بخش در تقسیمات سیاسی کشور حداقل جمعیت 50 هزار ، متوسط 80 هزار و در سطح بالا 120 هزار نفر نیاز است.

وی با بیان اینکه کوهسرخ با 30 هزار نفر جمعیت تبدیل به شهرستان شد نشان از در اولویت بودن بخش های محروم است، خاطرنشان کرد: امروز حفظ سرمایه اجتماعی در اولویت کاری مقام معظم رهبری تا مسئولان شهرستانی و بخشی قرار دارد.

فرماندار کوهسرخ با تاکید بر اینکه اگر سرمایه اجتماعی نداشته باشیم دیگر وجود ما در این مناطق نیاز نیست، تصریح کرد:اگر امروز تنها به ارتقاء کوهسرخ از بخش به شهرستان اکتفا کنیم مطمئناً دردی از مردم دوا نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه چرا باید کوهسرخ با این ظرفیت های عظیم انسانی و خدادادی محروم باشد و مردم کوهسرخ برای زندگی بهتر به شهرهای همجوار مهاجرت کنند، اذعان کرد: یک چهارم جمعیت این بخش تحت پوشش نهاد حمایتی حضرت امام هستند و آنهایی که تحت پوشش نیستند سن آنها ایجاب نمی کند که تحت پوشش قرار بگیرند.

رمضانی با بیان اینکه نجات کوهسرخ در نجات و حفظ منابع طبیعی و کشاورزی این شهرستان است، عنوان کرد: سنگ بستر در مناطق کوهسرخ بالا است و دو دشت در این شهرستان فضا برخی متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه با توجه به محرومیت منطقه باید نگاه ویژه ای به در تخصیص اعتبارات ملی به کوهسرخ داشته باشید، تشریح کرد: یکی از مشکلات اصلی این منطقه در بخش کشاورزی، بحث خرده مالکی است هر مشوقی که می توان برای کشاورزان در نظر بگیریم که تاثیرات آن پیشرفت منطقه به وضوح دیده شود.

فرماندار کوهسرخ با اشاره به اینکه صنایع وابسته و فراوری محصولات در حوزه های کشاورزی و دامداری مد نظر جهاد کشاورزی استان باشد، تاکید کرد: ایجاد سردخانه، توسعه سامانه آبگیر، پرورش آبزیان و مرغ های بومی و... نیز از جمله مشکلات شهرستان کوهسرخ است.

 

انتهای پیام/