به گزارش صبح توس؛  خالقداد عرب فرماندار رشتخوار صبح امروز در حاشیه سومین جلسه شورای آموزش و پرورش این شهرستان در محل سالن شهدای دولت فرمانداری با اشاره به موضوع مهم هدایت تحصیلی دانش آموزان، گفت: بحث هدایت تحصیلی از موضوعات مهم واساسی است که دقت در اجرای درست آن می تواند کمک مهمی به آموزش وپرورش در نیل به اهداف برنامه های تعیین شده بنماید.

فرماندار رشتخوار در ادامه تصریح کرد: تلاش ها و زحمات فرهنگیان عزیز در شرایط شیوع بیماری کرونا در بحث آموزش دانش آموزان با استفاده از فضای مجازی بسیار تاثیر گذار بود.

عرب همچنین با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری آزمون کنکور سراسری، اذعان داشت: بحث آزمون کنکور سراسری موضوع بسیار مهمی است و تیم شبکه بهداشت با توجه به وجود بیماری کرونا امسال باید با تمام توان در کنار آموزش و پرورش به امر برگزاری آزمونی سالم کمک کرده و پروتکل های بهداشتی را کنترل نمایند.

وی در ادامه افزود: در شرایط فعلی و با شیوع ویروس منحوس کرونا انتظار می رود ادارات ذی‌ربط در برگزاری کنکور سراسری همکاری لازم با حوزه آموزش و پرورش را داشته باشند.

فرماندار رشتخوار بحث بیماری کرونا را یه معضل بزرگ در کل کشور دانست و گفت: حضور معلمین در مدارس باید با محدودیت و رعایت مسائل بهداشتی باشد چون بیماری کرونا در اقتصاد و تولید اثرات منفی گذاشته است و شک نداریم این اثرات منفی در حوزه آموزش و پرورش هم خواهد بود.

حجه الاسلام حسن جهانشیری امام جمعه رشتخوار نیز در ادامه این جلسه گفت: تقاضای انتقالی فرهنگیان از این شهرستان به شهرستان های دیگر یکی از مسائلی است که باید توسط حوزه آموزش و پرورش کنترل گردد.

وی همچنین گفت: فرهنگیان عزیز در شرایط سخت کرونایی زحمات زیادی برای دانش آموزان می کشند که قابل تقدیر است.

700 دانش آموز رشتخواری در 36 پایگاه آموزشی ثبت شده در شبکه شاد فعالیت می‌کنند

محمود ذباح مدیر آموزش و پرورش رشتخوار، نیز در این جلسه گفت: هدف از برگزاری شورای آموزش و پرورش بررسی موضوعات حوزه آموزشی و پرورشی و کسب نظرات و پیشنهادات اعضای این شورا در راستای کمک به مسائل حوزه آموزش و پرورش است.

وی در ادامه تصریح کرد: 397 دانش آموز از سطح شهرستان در رشته های مختلف امسال در امتحانات نهایی شرکت کردند و برای تمامی این دانش آموزان مواد ضدعفونی کننده و دستکش جهت جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا تهیه شد و در اختیار آنان قرار گرفت.

وی افزود: بحث برگزاری کنکور سراسری از اهمیت خاصی برخوردار است و در استان خراسان رضوی تنها 7 شهرستان است که آموزش و پرورش در آن مسئول برگزاری امر آزمون کنکور سراسری است و رشتخوار هم جزء این شهرستانها است و در سال جاری 784 نفر داوطلب در آزمون کنکور سراسری این شهرستان شرکت خواهند کرد و برای اجرای این آزمون فعلا دو حوزه در نظر گرفته شده است.

مدیر آموزش و پرورش رشتخوار در ادامه با اشاره به موضوع نقل و انتقالات، عنوان کرد: هر ساله حدود 150 فرهنگی در آموزش و پرورش رشتخوار متقاضی امر انتقالی است و متاسفانه ما جزء شهرستانهایی هستیم که در بحث نقل و انتقالات خروجی بالایی و ورودی پایینی داریم.

ذباح در بحث هدایت تحصیلی دانش آموزان گفت: مسئله هدایت تحصیلی از جایگاه و اهمیت خاصی برخوردار است و این موضوع وقتی دانش آموز از پایه نهم به دهم ارتقاء پیدا می کند اتفاق می افتد و آمار نشان می دهد میل بیشتر دانش آموزان این منطقه به رشته های نظری می باشد.

وی همچنین یکی از عوامل افت تحصیلی دانش آموزان شهرستان رشتخوار را بحث هدایت تحصیلی نادرست دانست و بیان کرد: دانش آموزانی که یا به اجبار والدین و یا انتخاب نامناسب به درستی هدایت تحصیلی نمی‌شوند در پایان با مشکلات همچون ترک تحصیل مواجه می گردند.

محمود ذباح با بیان اینکه اوقات فراغت تابستان امسال محدود به فضای مجازی شده است، گفت: برنامه های اوقات فراغت امسال با توجه به شرایط شیوع بیماری کرونا امسال بصورت مجازی برگزار می گردد و ما 36 پایگاه فعال و ثبت شده در شبکه شاد داریم که 700 دانش آموز در رشته های مختلف مهارتی و آموزشی در آن مشغول به فعالیت می باشند.

وی در ادامه با توجه به اینکه 700 دانش آموز عشایری در شهرستان رشتخوار در 14 آموزشگاه مشغول به تحصیل هستند، خاطرنشان کرد: شهرستان رشتخوار اولین شهرستان در استان خراسان رضوی و کشور بوده که امسال یک مدرسه عشایری را در بخش جنگل به مدرسه پویا(کلاس پویا) تبدیل کرده است.

انتهای پیام/