به گزارش صبح توس؛ محمدهادی مهدی‌نیا، عضو شورای اسلامی شهر مشهد شب گذشته در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان که در محل بسیج اساتید دانشگاه فردوسی مشهد برگزار شد، اظهار کرد: برخی معتقد هستند که مسائل شهرسازی ارتباط مستقیمی با مسائل سیاسی دارد اما من معتقدم که بیشتر مربوط به مسائل اجتماعی است.

وی با اشاره به اینکه طرح جامع و طرح تفصیلی سندهایی هستند که آینده شهر را رقم می‌زنند، گفت: در طرح جامع به مسائل کلان مثل حضور پادگان، فرودگاه و مسائل کلان دیگر می‌پردازد که یکی از این موضوعات استخوان‌بندی راه‌های شهر است اما در طرح تفصیلی به موضوعات کوچک‌تر می‌پردازد.

مهدی‌نیا تصریح کرد: مقیاس کمربندی جنوبی در حد طرح جامع است و باید در آن طرح، این پروژه تعیین تکلیف شود بااین‌وجود مشاور طرح تفصیلی می‌تواند پیشنهاد بدهد که در صورت نیاز تغییر در طرح جامع صورت بگیرد به شرطی که در کمیسیون ماده ۵ تصویب شود و اگر مغایرتی دارد در کمسیون جامع شهرسازی به تصویب برسد.

این عضو شورای شهر مشهد، ادامه داد طرح جامع مشهد در سال ۵۲ ابلاغ می‌شود و در آن طرح جمعیت مشهد را تا سال ۷۰، یک‌میلیون شش صد هزار نفر در نظر گرفته می‌شود و در آن زمان خازنی طرح جامع را مانند بارسلون طراحی کرده است و می‌گفت هسته مرکزی را دست نزنید و مابقی جمعیت را در شهر جدید مستقر کنیم اما پس از انقلاب شاهد رشد چند برابری جمعیت مشهد به دلیل مهاجرت‌ها بودیم و تحولات جمعیتی مشهد تمام معادلات طرح خازنی را برهم زد.

آبادگران روی گسل قرار دارد/ انتقاد مقام معظم رهبری به ساخت‌وسازها در منطقه آبادگران

وی یادآور شد: در سال ۶۸ دوباره به این فکر می‌افتند‌ که طرح دوم جامع مشهد را طراحی کنند، مهرازان برای قسمت‌هایی که خازنی برای آن طرحی نداشت مهرازان آمد برای آن مناطق طرح تفصیلی ارائه کند بااین‌وجود در ابتدای دهه ۷۰ شاهد آن بودیم که درجاهایی که گسل است مجوزهایی مرتفع سازی داده شد مثل آباد گران مشهد که این زمین‌ها اکثراً در دست شهرسازی و آستان قدس بودند که مقام معظم رهبری به این ساخت‌وسازهای این مناطق نیز انتقاد وارد کردند.

مهدی‌نیا با بیان اینکه از سال ۸۳ مشاور فرنهاد قرار بود طرح جامع سوم مشهد را تهیه کند که این فرایند خیلی طول کشید، گفت: قرار بود طرح جامع در سال ۸۶ حاضر شود و تا سال ۸۹ طرح تفصیلی تهیه شود اما متأسفانه این طرح تهیه نشد که باید به آن بپردازیم؛ بالاخره در سال ۹۵ فرنهاد خلع شد و خود شهرسازی موضوع را دست گرفت اما طرح جامع شهرسازی نیز مصوب نشد و هنوز مصوب نشده است.

طرح تفصیلی در کمسیون ماده 5 تصویب می‌شود نه شورای شهر

این عضو شورای شهر خاطر نشان کرد: شورای شهر طرح‌های تفصیلی و جامع را تائید می‌کنند و در کمسیون ماده ۵ تصویب می‌شود ازاین‌رو طرح تفصیلی جنوب غرب مشهد تاکنون تهیه شده و آن را در شورای شهر مطرح شده است از طرف دیگر بند ۷ با نظر مشاور طرح تفصیلی تهیه شده است و به لحاظ قانونی مشاور کارش را درست انجام داده است اما چیزی که اینجا مطرح است نظرگاه‌های مختلف در خصوص این پروژه است.

وی با اشاره به اینکه از منظر ترافیکی تمام آقایان با این پروژه موافق هستند، از منظر زیست‌محیطی و مدیریت زمین نیز باید به این موضوع نگاه کنیم، افزود: تنها راه کنترل توسعه شهری ایجاد کاربری‌های بزرگ‌مقیاس است مثل شهرک صنعتی، پادگان و ... تا جلو حاشیه شهر گرفته شود.

احتمال ایجاد یک حاشیه شهر جدید با احداث کمربندی جنوبی

مهدی‌نیا تأکید کرد: ساخت کمربند جنوبی را به‌مراتب کم‌خطرتر میدانم تا رها شدن این پروژه از طرف دیگر ۹۵ درصد زمین‌های حاشیه کمربندی جنوبی دولتی است لذا می‌ترسیم مدیریت زمین پس از ساخت کمربندی از دست ما خارج شود و یک حاشیه شهر جدید ایجاد شود.

کوه پارک باید جزو ۲۵ طرح موضعی مشهد قرار گیرد

این عضو شورای شهر مشهد ادامه داد: می‌خواهیم پیشنهاد کنیم کوه پارک جزو ۲۵ طرح موضعی قرار گیرد تا بشود به‌خوبی از محیط ایجاد شده استفاده کنیم. متأسفانه حمل‌ونقل در کشور ما خودرو محور است و لذا مجبوریم زیر بناهای آن را توسعه دهیم.

هزینه حمل‌ونقل خودرویی باید افزایش یابد

وی با تأکید بر اینکه باید زیرساخت‌های حمل‌ونقل عمومی را در مشهد گسترش دهیم و لازمه آن فرهنگ‌سازی است، گفت: تا زمانی که هزینه حمل‌ونقل خودرویی در کشور پایین باشد مردم‌گرایشی به استفاده از حمل‌ونقل عمومی را ندارند لذا هزینه حمل‌ونقل خودرویی باید افزایش یابد.

کمربند جنوبی؛ از گسترش حاشیه‌نشینی تا پروژه‌هایی بدتر از آبادگران

مهدی‌نیا تصریح کرد: حذف کمربندی و حفظ کاربری محیط زیستی بهترین گزینه است زیرا به‌محض اینکه کمربندی کشیده شود شاید ۱۰ پروژه بدتر از آبادگران در اطراف کمربندی ایجاد می‌شود و هیچ تضمینی وجود ندارد که پس از احداث کامل کمربندی جنوبی در حاشیه آن شاهد ایجاد یک حاشیه شهر دیگر یا احداث پروژه‌هایی بدتر از آبادگران نباشیم.

حذف دیوارهای دانشگاه فردوسی یک طرح چشم اندازی است

این عضو شورای شهر مشهد در خصوص طرح پیشنهادی شورای شهر در خصوص حذف دیوارهای دانشگاه فردوسی مشهد، گفت: این طرح پیشنهادی یک‌چشم انداز است و ما باید به‌جایی برسیم که فضای بیرونی دانشگاه تهدیدی برای دانشگاه نباشد.

وی با بیان اینکه چرا دانشگاهیان نمی‌آیند حذف دیوارهای دانشگاه را از منظرهای مختلف بررسی کنند و خوب است این کار را انجام دهند از طرف دیگر متأسفانه طرح‌های شهرسازی ما مشارکت محور نیستند و نظر ذی‌نفعان گرفته نمی‌شود و بااین‌وجود این طرح یک‌چشم انداز است اما صد در صد الزامات اجرایی دارد که توسط دانشگاه تعیین می‌شوند.

انتهای پیام/