یوسف بیدخوری، معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: تا کنون هیچ‌گونه ممنوعیتی برای فعالیت تورهای گردشگری درون استانی ابلاغ نشده است مگر در شهرستان‌های که از نظر کرونایی در وضعیت قرمز قرار دارند، مانند نیشابور.

وی با اشاره به اینکه فعالیت تمامی دفاتر مسافرتی که دارای مجوزهای لازمه هستند، بلامانع است، گفت: تمامی تورها و دفاتر مسافرتی مجاز ملزم به رعایت تمامی پروتکل‌های ابلاغی از سوی وزارت بهداشت هستند، از طرف دیگر خواهشمندیم که مردم به تورهای غیرمجاز اطمینان نکنند و فریب آگهی‌های فریبنده آن‌ها را نخورند.

بیدخوری تصریح کرد: مردم می‌توانند با مراجعه به دفاتر مسافرتی و رؤیت پروانه بهره‌برداری یا از طریق مراجعه به سایت اداره کل میراث فرهنگی، از مجاز بودن تورهای مسافرتی اطمینان حاصل کنند اما از طرف دیگر همان‌طور که ستاد ملی مقابله با کرونا تأکید دارد، از شهروندان عزیز می‌خواهیم تا از مسافرت‌های غیر ضرور خودداری کنند و در این خصوص تابع تصمیمات این ستاد هستیم.

معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان رضوی تصریح کرد: حدود سه هفته از آغاز طرح مقابله با تورهای غیرمجاز می‌گذرد که در این راستا در پنج شنبه و جمعه هر هفته نمایندگان میراث فرهنگی، سازمان جوانان، انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی و دادگستری در مبادی خروجی مشهد مستقر می‌شوند تا از فعالیت تورهای غیرمجاز جلوگیری کنند.

شناسایی و برخورد با 20 تور غیرمجاز در مشهد 

وی از شناسایی و برخورد با 20 تور غیرمجاز در مشهد خبر داد و افزود: نظارت ما محدود به فضای حقیقی نیست بلکه ناظران ما بر تبلیغات تورها در فضای مجازی نیز نظارت دارند و در این راستا گزارش‌ها و رصدهای فضای مجازی به دفتر نظارت بر دفاتر ارسال می‌شود و پس از بررسی تبلیغات در صورت غیرمجاز بودن تورهای برگزار کننده از طریق پلیس فتا پیگیری و با متخلفین برخورد می‌شود.

فعالیت 500 دفتر مسافرتی در خراسان رضوی

در ادامه مجید فرقانی، مسئول روابط عمومی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی در گفت‌وگو با خبرنگار ما، اظهار کرد: از سه هفته گذشته طرح مقابله با تورهای غیرمجاز با همکاری پلیس امنیت اخلاقی، اداره میراث فرهنگی و هیئت کوهنوردی شروع کردیم که تا کنون با بیش از 20 گروه غیرمجاز برخوردهایی صورت گرفته است.

وی افزود: با شروع این طرح روند کار مثبت بوده و تعداد تورهای غیرمجاز که اقدام به برگزاری تورهای بومگردی، طبیعت گردی و گردشگری می‌کردند کاهش یافته که خوشبختانه دیروز تنها یک تور شناسایی و با آن برخورد شد و مسئول برگزار کننده آن تحویل پلیس امنیت اخلاقی و مسافران بازگردانده شدند.

مسئول روابط عمومی انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی خاطر نشان شد: به تمامی آژانس‌های مسافرتی ابلاغ شده است تا با هیچ تور غیرمجازی همکاری نکنند زیرا در بسیاری از موارد شاهد بودیم به دلیل اینکه سرگروه های این تورها تابع هیچ‌گونه قانونی نیستند و در نهایت این آژانس‌های مسافرتی هستند که متضرر می‌شوند.

فرقانی از فعالیت 500 دفتر خدمات مسافرتی در استان خبر داد و گفت: این حق ماست که اگر قرار است توری در سطح استان برگزار شود از طریق دفاتر مجاز برگزار شود.

انتهای پیام/