به گزارش صبح توس؛ باتوجه به اینکه شهر مشهد با عبور از مرحله قرمز کرونا به مرحله هشدار از ابتدای شیوع بیماری کرونا رسیده است، پیام های بهداشتی آموزش همگانی سلامت جهت پیشگیری، مقابله با اوج گیری و قطع زنجیره بیماری منحوس ویروس کرونا دارای اهمیت دوچندان است.

با کسانی که علائم مشکوک به تب، سرفه یا سرماخوردگی دارند حتی المقدور فاصله دو متری را رعایت کنید.

در صورت تب، سرفه یا هرگونه علائم تنفسی حتما به نزدیک ترین مرکز درمانی مراجعه شود. وسایل نقلیه عمومی، پارک ها و نیمکت ها منبع آلودگی ویروس کرونا هستند.

سکه و اسکناس، خودکارها و وسایل نوشتاری عمومی منبع جدی انتقال عفونت است و همچنین وسایلی مانند قندان، ظرف سس و ادویه در اماکن تغذیه عمومی منبع آلودگی هستند و نباید از وسایل شخصی مشترک استفاده شود.

شستن دست ها با صابون به صورت مکرر باید مورد توجه و یادآوری قرار گیرد و از دست دادن و روبوسی کردن با یکدیگر جدا خودداری شود.

در نماز خانه ها استفاده از مهر شخصی ضروری است و رعایت فاصله گذاری اجتماعی حداقل یک متر به منظور پیشگیری از بروز بیماری کرونا در زمان فرائض معنوی و آموزشی ضرورت دارد.

بایستی به صورت مرتب دست ها به روش صحیح با آب و صابون شسته شود و مدت زمان لازم برای شستشوی صحیح دست ها حداقل 20 ثانیه است.

از لمس بینی، دهان، چشم و گوش های خود قبل از ضدعفونی و شستن دست ها خودداری کنید. دهان و بینی خود را هنگام سرفه و عطسه بپوشانید و سریعا دست ها را با آب و صابون بشوئید و در صورتی که دستمال وجود نداشت از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه استفاده کنید.

وسایل استراحت فردی مانند ملحفه و بالشت به صورت انفرادی تهیه شود و از شرکت در اجتماعات غیرضروری خودداری گردد.

فعالیت های خارج از منزل را تا حد امکان محدود کنید و از حضور در اماکن عمومی و شلوغ پرهیز کنید.

از خوردن غذا در محیط های عمومی و همچنین خوردن غذاهای آماده تا حد امکان اجتناب شود و از مواد غذایی به صورت کاملا پخته استفاده شود.

اگر از سفیدکننده جهت گندزدایی سطوح با تماس مشترک استفاده می کنید به صورت روزانه و تازه رقیق کنید و قبل از خوردن و آشامیدن دست های خود را تا بالای مچ به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشوئید.

از دستمال مشترک برای تمیز کردن میز و صندلی و سایر وسایل استفاده نشود.

به حداقل رساندن استفاده از کاغذ به منظور جلوگیری از انتشار احتمالی و استفاده از سیستم اتوماسیون اداری اولویت دارد.

استفاده از کارت بانکی به جای پول و اسکناس و رعایت بهداشت الزامی است.

هنگام استفاده از دستگاه های کارتخوان از دستکش یک بار مصرف یا دستمال کاغذی استفاده و تا حد امکان فیش های کاغذی حذف گردد.

در صورت ضرورت خرید از فروشگاه ها سعی کنید این کار را در ساعات خلوت انجام دهید. در داخل آسانسور فاصله را حفظ کنید، روبروی هم قرار نگیرید و صحبت نکنید.

نگذارید احساس اینکه من سالم هستم شما را فریب دهد و در اماکن عمومی حتما ماسک بزنید و هنگام بازگشت به خانه دستان خود را با آب گرم و صابون بشوئید.

انتهای پیام/