به گزارش صبح توس؛ خبر ابتلای چند نفر از دانشجویان کارآموزی دانشکده علوم پزشکی نیشابور طی روزهای گذشته باعث بروز و انتشار برخی خبرها و اعتراضات در بین رسانه‌های شهرستان شد.

یکی از این دانشجویان پسر در این رابطه گفت: یک‌شنبه هفته گذشته برای غربالگری از دانشجویان خوابگاه خواهران و پسران اقدام کردند و من چون در حال فارغ‌التحصیلی بودم و علائم داشتم تست کرونا را داشتم، به همراه من سه نفر دیگر نیز که علائم داشتند تست دادند و جواب همه شامل سه پسر و یک خانم مثبت اعلام شد.

وی ادامه داد: ما چون در خوابگاه زندگی می‌کردیم و با افراد دیگر در تماس بودیم، احتمال مثبت بودن تست آن‌ها نیز بسیار زیاد بود، مثلاً من با هم‌اتاقی‌ام هرچند به‌غلط از یک بطری آب می‌خوردیم و قاعدتاً وی نیز مبتلا به این ویروس شده بود.

این دانشجو تأکید کرد: پس از مثبت اعلام شدن تست در روز دوشنبه ما باقی دانشجویان اعتراض کردند که باید از همه تست گرفته شود. دانشکده بسیار مخالفت می‌کرد و دلیل آن را گرانی بسیار زیاد کیت‌ها اعلام کرده بود و زیر بار این صحبت نمی‌رفت ولی درنهایت با اعتراض زیاد سه‌شنبه از خانم‌ها و چهارشنبه نیز از آقایان تست گرفته شد.

وی بیان داشت: جواب تست سه نفر خانم خیلی زود اعلام شد که هر سه مثبت گزارش شد و تست آقایان در حالی پنج‌شنبه اعلام شد که همه منفی است که جواب هیچ‌کدام از خانم‌های دیگر اعلام‌نشده بود.

این دانشجوی ترم 8 پرستاری اضافه کرد: حتی هم‌اتاقی من و دیگر بچه‌ها که علائم هم داشتند منفی اعلام شد و این در حالی بود که تناقضات برای آزمایش خانم‌ها بسیار زیاد بود، یکی می‌گفتند یک‌شنبه اعلام می‌شود، دیگری می‌گفت کیت‌ها گم‌شده، بعدی می‌گفت تا بعدازظهر اعلام می‌شود.

این دانشجوی دانشکده علوم پزشکی نیشابور تصریح کرد: کم‌کم صحبت درباره گم‌شدن کیت‌ها جدی شد در حالی که من به‌عنوان پرستار می‌دانم که پروتکل‌ها بسیار سخت‌گیرانه هست به نحوی که اگر دارویی را من به بیمار تزریق می‌کنم پوکه حتماً باید تحویل داده شود و گم‌شدن کیت‌های 10 تا 15 میلیون ریالی آن‌هم با این تعداد زیاد اصلاً قابل‌پذیرش نبود.

این پسر دانشجو افزود: آن‌قدر جواب‌های مختلف دادن که به این نتیجه رسیدم که دروغ‌گو کم‌حافظه است، درنهایت به‌جایی رسید که از دختران خواسته بودند که دوباره آزمایش بدهند و اینجا بود که ما تعجب کردیم که چرا در اول صحبت از گرانی کیت‌ها و بودجه نداشتن می‌زنند و الآن دنبال دو بار آزمایش دادن بچه‌ها هستند.

وی اظهار داشت: از این جا به بعد ما شک کردیم که احتمالاً در جواب آزمایش آقایان دست برده شده است چون برخی آقایان که همسرانشان در بخش خواهران پیش‌تر تست کرونا داده‌اند و مثبت اعلام شده الآن اعلام می‌شود که کرونا ندارند.

این دانشجو بیان داشت: اصلاً باور نمی‌کنیم که به این سرعت جواب آقایان مشخص‌شده باشد و تست خانم‌ها که روز قبل آزمایش داده‌اند هنوز اعلام‌نشده است.

یکی از خانم‌های دانشجوی دانشکده علوم پزشکی نیز در این رابطه گفت: روز اول که علائم کرونا در تعدادی از بچه‌ها بروز کرد و جواب آزمایششان مثبت اعلام شد همه درخواست آزمایش داشتند که با مخالفت شدی دانشکده روبرو شد به نحوی که حرف از بودجه زیاد این کار زدند و آن را غیرعملی دانستند تا این‌که درنهایت قبول کردند.

وی اضافه کرد: نفرات اولی که آزمایش دادند در کمتر از 24 ساعت جواب تست آن‌ها اعلام شد و قرار بود ساعت 9 صبح سه‌شنبه گذشته از ما تست بگیرند که درنهایت ساعت حدود ساعت 15 گروه‌گروه تست را گرفتند و ما انتظار داشتیم چهارشنبه آخر وقت یا پنج‌شنبه صبح نتایج اعلام شود.

این خانم پرستار بیان داشت: آقایان خوابگاه نیز روز بعد تست دادند و پنج‌شنبه از طریق کانال خبری متوجه شدیم که تست آقایان منفی اعلام شده و ما هر چه به آزمایشگاه تماس می‌گرفتیم جواب مشخصی نمی‌دادند.

وی خاطرنشان کرد: خانمی در آزمایشگاه به تماس تلفن ما گفت که سه روز جواب طول می‌کشد و در حالی که ما به دلیل اعلام جواب آقایان اعتراض کردیم آن خانم گفت چنین چیزی امکان ندارد و کسی جواب آقایان را اعلام نکرده و شما این حرف را از کجا می‌زنید؟

این پرستار ترم 8 گفت: بارها پیگیری کردیم و هرکسی جواب مشخصی نمی‌داد و بعد از پیگیری‌های فراوان گفتند که آزمایش‌ها گم‌شده است.

وی گفت: دیروز یعنی جمعه یکی از مسئولین با دو نفر خانم مشاور به خوابگاه آمدند و اعلام کردند که گروه اولی که تست داده بودند جوابشان اعلام شده که همه مثبت است و مابقی باید دوباره تست دهند.

این دانشجو خاطرنشان کرد: وقتی ما اعتراض کردیم که چرا باید آزمایش دهیم هیچ جوابی ندادند و گفتند که دانشکده کیت آماده کرده تا از همه مجدد آزمایش گرفته شود و با توجه به مخالفت‌های اولیه دانشکده برای گران بودن این کیت‌ها در مرحله اول و الآن اعلام رضایت برای مجدد آزمایش گرفتند همه ما را مشکوک کرد که چرا دانشکده این‌قدر مهربان شده است.

وی اظهار داشت: الآن هم خوابگاهی من مثبت اعلام شده است و من نیز علائم دارم و نمی‌دانم که واقعاً اگر این تست انجام شود جواب واقعی را می‌دهند یا می‌خواهند سریع‌تر خوابگاه را تخلیه کنند تا هزینه قرنطینه را ندهند.

دانشجوی دیگری نیز در گفت‌وگو با صبح توس بیان داشت: قبل از کارآموزی به ما می‌گفتند که تجهیزات کامل به ما می‌دهند و روز اولی که برای کارآموزی رفتیم برگه‌های رضایت برای حضور در کارآموزی را امضا کردیم و کسی به آن اعتراض نکرد چون فکر می‌کردیم که تجهیزات به ما می‌دهند، ما از اول با خطرات این رشته آشنا بودیم و ترسی نداشتیم ولی انتظار نداشتیم تجهیزات اولیه را نیز از ما دریغ کنند.

وی ادامه داد: اما پس از جلسه توجیهی دیگر روال برگشت، در هر شیفت کاری تنها دو دستکش و دو ماسک معمولی به ما تحویل می‌دادند و وقتی اعتراض می‌کردیم گوش نمی‌کردند و مدیر گروه ما گفت که سخت نگیرید و فقط 6 هفته است و من واقعاً برای حضور در این دانشکده برای خودم متأسفم که چنین مسئولینی دارد.

این دانشجو ادامه داد: کم‌کم مدیر گروه با صرفه‌جویی تمام وسایل حفاظتی را کم‌تر تحویل می‌داد و وقتی اعتراض می‌کردم جوری رفتار می‌کردند که انگار از جیب شخصی آن‌ها است و بعدها گفتند صرفه‌جویی کنید که وسیله نیست.

این دانشجو اضافه کرد: بااین‌حال بااینکه ما در بخش کرونایی ها نبودیم ولی بیماران برای ما می‌آمدند که مثلاً 10 دقیقه بعد مشخص می‌شد کرونا دارد.

دانشکده منابع خود را حیف آزمایش از دانشجویان نمی کند

 وی خاطرنشان کرد: بعد از مثبت شدن تست کرونا تعدادی از بچه‌ها اعتراضات زیاد شد و یکی از مسئولین دانشکده درون چشم من گفت دانشکده برآورد کرده انجام آزمایش از شما 150 میلیون تومان هزینه دارد و دانشکده این‌طوری منابع خود را حیف نمی‌کند.

این دانشجو اضافه کرد: ما به خانواده‌ها دروغ می‌گفتیم که ما اینجا تجهیزات کامل داریم تا نگرانی آن‌ها کم‌تر بشود و چاره‌ای جز این نداشتیم، بااینکه من و همه بچه‌ها بسیار رعایت می‌کردیم ولی بسیاری از بچه‌ها الآن علائم را دارند و الآن مطمئن هستیم که همه مثبت هستند و باور نمی‌کنیم که 14 دانشجو آقا منفی باشد چون برخی از این آقایان با همسرانشان که تست کرونا مثبت اعلام شده رفت‌وآمد داشته‌اند.

 این دانشجوی ترم 8 پرستاری خاطرنشان کرد: تست کرونا را دادیم و الآن اعلام کرده‌اند که تست‌ها گم‌شده است و باید دوباره تست دهیم و از ما خواستند که این آزمایش دردناک را مجدد تکرار کنیم، من می‌ترسم که بخواهند جواب دروغ بدهند و اگر ما به خانه برویم احتمال ابتلای پدر و مادران زیاد است.

وی خاطرنشان کرد: وقتی دیدم که در کسری از ثانیه نظرات و صحبت‌هایشان را عوض می‌کنند من دیگر نمی‌توانم به صحبت‌های مسئولین دانشکده اعتماد کنم و باور نمی‌کنم تست گم شود.

این دانشجوی پرستاری اضافه کرد: من از این ناراحت هستم که چرا به‌جای اینکه همین هزینه را قبل از ابتلا کنند و مثلاً در روز ماسک ان 95 بدهند، کم‌لطفی کردند و باعث شدند همه ما مبتلا شویم و کاش این هزینه‌ها را قبل می‌کردند.

وی اضافه کرد: متأسفانه در غربالگری اول یعنی هفته دوم کارآموزی جواب تست یکی از بچه‌ها مثبت اعلام شده و ما دیدیم که این فرد نیست و کم‌کم متوجه شدیم که ماجرا چیست و وقتی می‌پرسیدیم می‌گفتند که جواب منفی بوده است تا اینکه درنهایت آزمایشگاه کرونای آن فرد را نیز رسماً مثبت اعلام شد، اگر روز اول راستش را می‌گفتند اوضاع فرق می‌کرد.

وی در پایان اضافه کرد: مخفی کردن تست بچه‌ها و پاسخ ندادن و عوض کردن صحبت‌های مسئولین دانشکده نشان داد که نمی‌شود به این افراد اطمینان کرد.

انتهای پیام/