به گزارش صبح توس؛ باتوجه به اینکه شهر مشهد با عبور از مرحله قرمز کرونا به مرحله هشدار از ابتدای شیوع بیماری کرونا رسیده است، پیام های بهداشتی آموزش همگانی سلامت جهت پیشگیری، مقابله با اوج گیری و قطع زنجیره بیماری منحوس ویروس کرونا دارای اهمیت دوچندان است.

به منظور نهادینه کردن فرهنگ سلامت و جلوگیری از شیوع بیماری کرونا توصیه هایی در ذیل مطرح می‌شود که می توان با رعایت، آموزش و اطلاع رسانی آن در فضای مجازی نسبت به آگاهسازی اقشار مختلف مردم اقدام کرد.

در این شرایط کرونایی دو گروه سالمندان و کسانی که بیماری های زمینه ای دارند ضمن اینکه خود باید به شدت دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند اطرافیان نیز بایستی در قبال آنها احساس مسئولیت جدی داشته باشند.

مسیر طی شده تا کنون برای مهار کرونا فقط با عزم جدی همه مردم کشور در رعایت موارد بهداشتی صورت گرفته است و برای حفظ این دستاورد همچنان به این عزم ملی نیاز است.

کارشناسان بهداشتی تأکید دارند با کوچکترین تعلل و عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی تبعات نگران کننده افزایش شیوع کرونا و ایجاد محدودیت های اجتماعی را شاهد خواهیم بود.

حتی المقدور از خانه خارج نشوید و در صورت اجبار حتما از ماسک به خصوص در محل های تجمعی و سرپوشیده استفاده کنید. در بیرون از خانه ضمن استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی به میزان حداقل یک متر کلیه دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی را رعایت کنید.

ماسک زدن، شستشوی مرتب دست ها، رعایت فاصله فیزیکی و اقدام و نظارت بر حسن انجام دستورالعمل های بهداشتی ابلاغی مهم ترین توصیه هایی است که برای مهار کرونا می توان انجام داد.

ویروس کرونا بسیار مسری‌تر از ویروس های هم خانواده خودش است و بنابراین در سرایت بیماری دارای قدرت و پتانسیل بیشتری است.

ویروس از طریق قطرات تنفسی منتقل می شود لذا عطسه و سرفه مهم ترین راه انتقال است.

از تماس دست های نشسته و آلوده با چشم ها، بینی و دهان جدا باید خودداری شود و در هنگام سرفه یا عطسه حتما دهان بینی خود را با دستمال بپوشانید یا با آرنج خمیده خود جلوی دهان و بینی خود را بگیرید.

ماسک خود را پس از استفاده حتما در سطل زباله درب دار بیندازید و از رها کردن آن در محیط منزل و یا کوچه و خیابان خودداری کنیذ.

انتهای پیام/