به گزارش صبح توس، کاظم کامیاب مدیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی رشتخوار گفت: مرحله دوم مرمت مسجد تاریخی وڪیل (حاجی خان یاور) در شهر رشتخوار انجام شد.

وی در ادامه افزود: در این مرحله از مرمت مسجد تاریخی وڪیل (حاجی خان یاور) جمع آوری درب ورودی، الحاقات پنجره‌های شبستان تابستانی، طراحی و نصب درب ورودی جدید و پنجره های شبستان تابستانی، مرمت و بندکشی دیوارها و سردرب ورودی مسجد با مشارکت هیأت امناء و میراث فرهنگی انجام گرفت.

کامیاب با بیان اینکه مسجد وکیل رشتخوار از مجموعه بناهای تاریخی وکیل است که در بافت تاریخی شهر رشتخوار و در جنب آب انبار دو قلو و حسینیه رشتخوار قرارگرفته است، افزود: این بنای تاریخی مربوط به دوران قاجار و شامل ۲ شبستان تابستانی و زمستانی است که از مهمترین عناصر تزئینی آن می توان به بادگیر، ستون‌های محراب مزین به آجرهای قالبی با نقش ستاره و تزئینات آجری آن اشاره کرد.

وی همچنین به اهم اقدامات انجام شده در مرحله اول مرمت مسجد وکیل اشاره کرد و گفت:تاکنون اقداماتی نظیر سبک سازی و بام سازی شبستان زمستانی،آجر فرش محوطه حیاط و قسمت بیرونی بنا،احیاء و بازسازی حوض و بندکشی دیوارهای داخلی آن با مشارکت هیأت امناء و میراث فرهنگی اشاره کرد.

شایان ذکر است این اثر تاریخی به شماره ۳۰۴۷۰ در مورخه ۱۳۹۰/۱۰/۰۸ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

انتهای پیام/