به گزارش صبح توس؛ حجت الاسلام علی ناهیدی، امام جمعه خلیل آباد ظهر امروز در خطبه های نماز جمعه شهرستان با اشاره به عوامل دخیل در گرانی های افسار گسیخته بازار، اظهار داشت: در وضعیت سخت اقتصادی کنونی نیاز به یک همدلی ملی و همگانی برای عبور هستیم.

وی با بیان اینکه باید یک نگاه واقع بینانه به وضعیت امروز داشته باشیم، خاطرنشان کرد: مسئولان در تبلیغات انتخاباتی خود گفته بودند که باید پذیریم که 75 درصد از مشکلات اقتصادی به عواملی درونی و اجرایی و قضایی ربط دارد و امروزه بیان علت گرانی ها توجیه ناپذیر است و نا هماهنگی دستگاه های مختلف سهم زیادی در این گرانی ها دارد.

امام جمعه خلیل آباد با تاکید بر اینکه وعده های زیادی در خصوص قوانین دست و پاگیر، مسائل اجرایی، نظارت و ضعف دستگاه قضایی در گذشته داده شد که به این وعده ها جامعه عمل پوشیده نشده است، تصریح کرد: قاچاق کالا ، واردات بی رویه، صادرات نا بهنگام و... یک حلقه مفقوده ای است.

وی با بیان اینکه سوء استفاده و زیاده خواهی برخی از سایت ها و نرم افزارهایی در فضای  مجازی نیز سهم قابل توجهی در گرانی های افسارگسیخته دارد، اذعان کرد: در فضای حقیقی در حالی که ماشینی فروخته نمی شود ولی در فضای مجازی به صورت ساعتی و روزانه رو به افزایش است و برخی دستگاه های بعد از وارد آمدن صدمات فراوان به زندگی مردم این صفحات را تعطیل می کنند.

ناهیدی با اشاره به نقش دستگاه های متولی در این امر، عنوان کرد: نقش وزارت صمت، ارتباطات و پلیس فتا و دیگر نهادها در این زمینه قابل توجه ها است که باید به صورت جدی ورود کنند و بدانیم که تصمیمات مقطعی و غیر کارشناسی و اظهار نظرهای متفاوت مسئولان باعث سردرگمی مردم می شود.

وی با تاکید بر اینکه انتظار بجایی مردم از ورود دولت به این مسئله دارند چون نظام سیاست گذاری، برنامه ریزی، اجرا در عرصه اقتصاد نیز از وظایف دولت است که باید با هماهنگی، برنامه ریزی و اقدام دقیق مورد بررسی قرار گیرد، تشریح کرد: مجلس تازه نفس و جوان و انقلابی یازدهم که رویکرد خود را حل مشکلات معیشتی مردم قرار داده باید به جد در جهت رفع قوانین مزاحم تولید اقدام کند.

خطیب جمعه خلیل آباد با بیان اینکه قوه قضائیه باید متخلفین را شناسایی و در جهت دفاع حقوق عامه مردم تلاش کند، تاکید کرد: بخش مهمی از وظایف بر عهده مردم است و باید بپذیریم که بین گرانی و گران فروشی فاصله هست و بسیاری از گران فروشی ها مربوط به زیاده خواهی برخی از مردم است.

وی با اشاره به اینکه اسراف در خرید و فروش و عدم اصلاح الگوی مصرف هم در این میان سهم مهمی دارد، بیان کرد: حرص و طمع برای احتکار و انبار کردن ضد فرهنگ است که مردم باید با آن مقابله کنند.

حجت الاسلام ناهیدی با تاکید بر اینکه تحریم و ویروس کرونا دو بحران امروزی در کشور است که اگر این ها نبودند مطمئناً وضعیت بهتری داشتیم، ابراز کرد: کرونا نزدیک 80 درصد کسب و کار دنیا را تعطیل کرده و رشد اقتصادی در دنیا و ایران منفی است و هزینه درمانی 100 درصد به دلیل کرونا افزایش پیدا کرده و همه این ها مسائلی است که قابل توجه است.

وی همچنین در پایان خاطرنشان کرد: سرمایه گذاری خوبی که در قالب طرح مثلث توسعه اقتصادی در سطح استان و شهرستان در بخش های مختلف تولید گلخانه، پرورش دام سنگین، زنجیره های سنگ آهن، تولیدات معدنی، خوراک دام و طیور، استخراج معادن، و... شکل گرفت که مایه امید برای رونق اقتصادی است.

انتهای پیام/