به گزارش خبرنگار صبح توس، غار بیمارآب در فاصله 6 کيلومتري دهکده «کوشک آباد»، از توابع مشهد قرار گرفته است و این غار در ارتفاع قرار گرفته و آب فراواني در کف آن جاری است. ساکنين محلي از آب غار بيمارآب جهت معالجه حيوانات‌شان استفاده می‌کنند و به احتمال زياد به دلیل اين نام را برای این غار انتخاب نموده‌اند.
 
در ابتدای این غار چاهی عمودی به عمق 15 متر وجود دارد که در انتهای آن آب‌های چکیده شده از سقف غار جمع شده‌اند و یک حوضچه نسبتا عمیق را تشکیل داده است. مردم منطقه معتقدند که این آب برای درمان برخی از بیماری‌های انسان و دامی مفید است و به همین علت به آن "بیمار آب” گویند.

 

محلی ها گاهی اوقات به دهانه غار رفته و از بالای چاه سطلی را با طناب به پایین می اندازند و آب را بالا می‌کشند و بدون اینکه سطل را بر زمین بگذارند مستقیماً به محل نگهداری گوسفندان‌شان می‌برند زیرا آنها معتقد هستند که اگر ظرفی که حاوی آب چاه است را بر روی زمین بگذارند خاصیت درمانی آب از بین می‌رود و سپس این آب را داخل آبشخور گوسفندانی که مریضی زردی دارند ریخته و یا بر روی پوست‌شان می‌ریزند تا شفا پیدا کنند.


دهانه ورودی غار بیمارآب بصورت یک دهلیز به طول 3 متر است که در انتهای آن چاهی عمودی به عمق 15 متر وجود دارد. وجود همین چاه باعث شده است که تنها گروه‌های کوهنوردی و غارنوردان حرفه‌ای به غار وارد شوند و به‌دلیل فاصله زیاد غار از دسترس کوهپیمایان و افراد عادی ، بافت داخلی غار بیمارآب دست نخورده و سالم باقی مانده است. انتهای چاه دالانی باریک به طول 5 متر و به شکل وجود دارد که عرض آن حدود 1 متر است و به سمت سقف غار عرض دالان افزایش می‌یابد

در کف حوضچه غار بیمارآب استلاگمیت‌های بزرگی وجود دارد که تا نزدیکی سطح آب بالا آمده‌اند و دیواره های اطراف حوضچه از استلاکتیت‌های گل کلمی بسیار زیبایی پوشیده شده است.

تالار دوم این غار حدود 10 متر طول و 5 متر عرض دارد و کف غار را خاک نرم و نمناکی پوشانده است. بر روی سقف غار تعداد زیادی خفاش دیده می شود. در انتهای تالار که سقف غار کوتاه شده است ستونی بسیار زیبا، صاف و صیقلی به ارتفاع 2 متر و قطر 20 سانتیمتر وجود دارد.


برای رسیدن به تالار سوم و انتهای غار بایستی از دیواره سمت راست تالار دوم غار بیمارآب حدود 5 متر صعود کرد لازم به ذکر است که دیواره دارای بافت گل کلمی نرمی بوده و براحتی خورد می گردد و امکان نصب هیچگونه میانی نیز بر روی آن وجود ندارد.

انتهای پیام/