به گزارش صبح توس؛ روستای قراچه با جمعیت 200 خانواری از توابع شهرستان کوهسرخ سال هاست که از نبود آب آشامیدنی سالم رنج می برند، این روستا در فاصله 10 کیلومتری شهر ریوش قرار دارد که فاصله زمانی آن با شهر تنها 15 دقیقه است.

اهالی روستا باید فاصله زیادی را به قنات های اطراف روستا بروند تا شاید بتوانند مقداری آب برای مصارف شرب روزانه خود به منازل بیاورند.

مردم روستا بر این باور هستند که اداره آبفا حتی تانکر آب آشامیدنی جهت تامین آب سالم به این روستا نیاورده است در صورتی که تامین آب شرب روستائیان یک امر ضروری است که باید مسئولان مربوطه برای آن تلاش داشته باشند.

 

تصفیه خانه آب شرب روستای قراچه سه ماه است که کارایی ندارد

یکی از اهالی روستا در این زمینه اظهار داشت: یک تصفیه خانه در این روستا وجود دارد که امروز کارایی لازم را ندارد و مردم برای تهیه آب مصرفی خود به چشمه های اطراف مراجعه می کنند.

وی با بیان اینکه این تصفیه خانه تعطیل شده و هیچ کارایی ندارد و بالغ بر سه ماه است که از کار افتاده است، خاطرنشان کرد: آب شرب این روستا می تواند باعث بیماری های کلیوی شود که امیدواریم هر چه زودتر این مشکل برطرف شود.

 

مردم توان تامین هزینه فیلتر دستگاه آب شیرین کن را ندارند

یکی دیگر از اهالی روستای قراچه با بیان اینکه چند سال پیش یک دستگاه تصفیه کننده آب در روستا قراچه توسط امور آبفای کاشمر نصب شد، تصریح کرد: فیلترهای این دستگاه هر سه ماه یکبار با مشارکت مردم تعویض می شد.

وی همچنین ادامه داد: امروزه به دلیل نوسانات بازار و بالا رفتن قیمت، هر فیلتر این دستگاه از 2 میلیون و 500 به 8 میلیون تومان رسیده که مردم دیگر توان تامین هزینه این فیلترها را ندارند و دستگاه بلا استفاده مانده که انتظار داریم مسئولان اقدامی برای این روستا انجام دهند.

 

آب لوله کشی شده قابل استفاده نیست

یکی دیگر از اهالی این روستا با تاکید بر اینکه آب چاه حفاری شده در قراچه قابل شرب نیست و املاح فراوانی نظیر گچ و نمک دارد، اذعان کرد: آب چاه حفاری شده، تمام لوله های منازل را خراب کرده و به همین منظور در این فصل از آب چشمه استفاده می شود که این چشمه برای چند روز دیگر خشک می شود.

وی همچنین عنوان کرد: آبفا با هیچ وسیله ای برای تامین آب شرب این روستا اقدام نمی کنند و آب لوله کشی شده هم قابل استفاده نیست و با آن نمی توان چای و غذا و حتی استحمام کرد.

وی تشریح کرد: با ادغام آبفای روستایی و شهری، مدیر جدید آب و فاضلاب شهرستان قول پیگیری تامین آب شرب روستای قراچه از چاه آب روستای تولا داده اند که امیدواریم این امر محقق شود.

 

مشکل آب شرب روستای قراچه با حفاری چاه برطرف می شود

مهدی جهان طلب، معاون بهره برداری توسعه اداره آب و فاضلاب استان خراسان رضوی در این خصوص اظهار داشت: در روستای قراچه یک چاه وجود دارد که بحث کیفیت آن مشکل دارد و EC آن بالا است و به همین منظور یک دستگاه آب شیرین کن از محل اعتبارات خریداری و در محل دهیاری نصب شده تا بحث تامین آب شرب اهالی روستا صورت گیرد.

وی با بیان اینکه مطالعات تامین آب شرب برای این گونه روستاها در سطح استان در حال انجام است، خاطرنشان کرد: مطالعات تامین آب شرب این روستا هم انجام شده و قرار است یک حلقه چاه برای تامین آب شرب روستای قراچه و طرق حفاری شود.

معاون بهره برداری توسعه اداره آب و فاصلاب خراسان رضوی همچنین ادامه داد: مطالعات و جانمایی چاه انجام شده، اسناد مناقصه آن هم آماده است و با تعیین پیمانکار به مناقصه خواهد رفت.

وی با بیان اینکه اعتبارات حفاری چاه پیش بینی شده است، تصریح کرد: ما قول می دهیم اگر بحث حفاری چاهی که پیش بینی شده با مشکلی مواجه نشود ان شاء الله تا یکی دو ماه دیگر مشکل آب شرب روستا برطرف شود.

انتهای پیام/