به گزارش صبح توس؛ با توجه به سیر نجومی قیمت مسکن در مشهد با جمعی از مشاورین املاک مشهد در رابطه با طرح ابلاغی دولت مبنی بر تعلق گرفتن مالیات به خانه‌های خالی به گفت‌وگو پرداختیم.

محمد آدینه، مشاور املاک در رابطه زمان شروع افزایش قیمت مسکن و تثبیت آن گفت: در زمان شیوع کرونا خیلی از مستأجرینی که موعد پایان قراردادشان فرا رسیده بود برای رعایت اصول بهداشتی و در خانه ماندن از جابه‌جایی سر باز زدند و از جهت دیگر برخی صاحب‌خانه‌های سودجو از این شرایط سوء استفاده کردند و اجاره بهای خود را فراتر از عرف تعیین کردند و مستأجران به ناچار تن به این مبالغ دادند.

وی افزود: همین امر سبب شد تا قیمت مسکن فراتر از رشد سالیانه و تورم کف‌سازی شود و اجاره بها با افزایش 40 درصدی مرسوم شود.

این مشاور املاک ورود کارشناسان دولتی به قیمت‌گذاری مسکن را تاثیرگذار دانست و گفت: زمانی این قیمت‌گذاری عادلانه و بدون شبهه است که حقوق مالکین و مستأجرین رعایت شود و عوارض سازمان‌های ذی‌ربط همچون شهرداری نیز عادلانه تعیین شود.
وی افزود: افزایش‌های غیر منطقی عوارض شهرداری و قیمت لحظه‌ای مصالح، مالک‌ها را مجبور به قیمت‌گذاری خارج از عرف و افزایش سالانه قیمت ملک کرده است.

رضا تدینی، یکی دیگر از مشاورین املاک وضع قیمت مصالح و دلالی این بازار را به شدت تأسف بار خواند و گفت: قبل از طرح مالیات بر خانه‌های خالی دولت باید عواملی که در افزایش بهای ساخت مسکن تاثیر دارد را شناسایی کند از جمله، پروانه‌های 1 میلیاردی شهرداری، قیمت نجومی آهن و عوارض‌های گوناگون.
وی افزود: آیا با دریافت وام‌هایی که در حوزه تهیه مسکن برای مردم در نظر گرفته شده است می‌توان خانه‌ای با متراژ پایین همراه با سند ملکی در منطقه متوسط مشهد تهیه کرد؟

این مشاور املاک در رابطه با طرح مسکن ملی گفت: اگر جوانی که به تازگی تشکیل خانواده داده است و محل کارش مشهد است بخواهد از مسکن ملی استفاده کند باید ماهیانه حداقل 2 میلیون تومان جهت رفت‌وآمد از گلبهار به مشهد پرداخت کند.
وی افزود: اگر دولت می‌خواهد به مستأجرین واجد شرایط خانه‌ای اعطا کند می‌تواند با قانون اجاره به شرط تملیک در نقاط بهتری از شهر به خانه اولی‌ها مسکن بدهد.

مرتضی سبزواری از مشاورین املاک منطقه قاسم‌آباد مشهد از حجم بالای معاملات خرید فروش در این روز‌ها خبر داد و گفت: به قدری همه‌ دلالان حوزه خرید و فروش ملک به روند صعودی قیمت مسکن دید روشنی دارند که در اوج قیمت بازار نیز بازهم خریدهایی با ارقام بالا صورت می‌گیرد قطعا این عجله برای خرید از افزایش قیمت مسکن در ماه‌های آینده خبر می‌دهد.
وی افزود: کار بازار ملک از چرخه عرضه و تقاضا گذشته و در هر شرایطی هر ملکی به بالاترین قیمت معامله می‌شود.

این مشاور املاک نحوه قیمت‌گذاری پیش فروش واحد‌های آپارتمانی را تاسف بار خواند و گفت:  درحال حاضر در پیش‌ فروش واحدهای آپارتمانی مخصوصا در منطقه الهیه مشهد قیمت واحدها حتی قبل از ساخت نیز 4 میلیون گرانتر از قیمت فعلی به فروش می‌رسند و کسی که به این قیمت خریداری می‌کند قطعا پس از ساخت نیز مجبور به قیمت گذاری دوبرابری واحد‌های خود می‌شود.

در ادامه مهدی نظری، یکی دیگر از مشاورین املاک طرح‌های ارائه شده برای کنترل قیمت مسکن را بیهوده دانست و گفت: هیچ طرحی نمی‌تواند از رشد قیمت مسکن جلوگیری کند مگر این که دست دلال‌های دولتی و ابر قدرت از بازار مسکن حذف شود.

وی افزود: به نظر من افزایش خرید‌و‌فروش می‌تواند 20 درصد در افزایش یا کاهش قیمت ملک تاثیر بگذارد ولی چگونه می‌شود زمین‌های صفی آباد مشهد که چندین سال متری 20 هزار تومان بوده است به یک‌باره به متری 8 میلیون تومان برسد؟

این مشاور املاک سایت دیوار را مسئول خارج کردن معاملات از عرف و چارچوب قوانین خواند و گفت: اتحادیه صنف مشاورین املاک طی اطلاعیه‌ای تمام قوانین منوط به انعقاد قرارداد‌های ملکی را به مشاورین املاک ابلاغ کرده است و این سایت دیوار است که تمام معاملات و قیمت‌گذاری‌ها را از چارچوب قوانین خارج کرده و همین امر سبب شده تا شاهد کلاه‌برداری‌‌هایی از در خرید خانه‌های قولنامه‌ای باشیم.

انتهای پیام/