علی‌اصغر حسنی، مدیر بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد در گفت‌وگو با صبح توس، اظهار کرد: وضعیت کرونا در مشهد همچنان به حالت عادی بازنگشته است لذا طبق مصوبه ستاد ملی مبارزه با کرونا برگزاری مجالس عروسی و ترحیم همچنان ممنوع است و در صورت مشاهده با افراد خاطی برخورد می‌شود.

وی با اشاره به اینکه مجوز برگزاری مجالس عروسی در مناطق با وضعیت سفید صادرشده است، گفت: تالارهای عروسی در مناطق سفید مانند طرقبه و شاندیز می‌توانند با ۵۰ درصد ظرفیت و رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی و پروتکل‌های بهداشتی اقدام به برگزاری مراسم عروسی کنند اما برای مجالس ترحیم هیچ‌گونه مجوز قانونی صادر نشده است.

حسنی افزود: در شکستن زنجیره انتقال ویروس کرونا تمام افراد مسئول هستند و چنانچه فردی موازین بهداشتی را رعایت نکند علاوه بر اینکه می‌تواند برای خودش و خانواده‌اش مشکل‌ساز شود، سلامت جامعه را نیز به خطر می‌اندازد.

وی با تأکید بر اینکه آمارها نشان می‌دهد در مناطقی که اقدام به برگزاری جشن کرده بودند، شاهد افزایش تعداد مبتلایان بودیم، گفت: حتی‌الامکان از مردم عزیز خواهش داریم تا از برگزاری مراسم جشن و ترحیم جدا خودداری کنند و سلامت خود و دیگر افراد را به خطر نیندازند.

مدیر بهداشت محیط حرفه‌ای دانشگاه علوم پزشکی مشهد خاطر نشان شد: مساجد همچنان مجوز برگزاری مراسم ترحیم را ندارند و تنها می‌توانند برای اقامه نماز و مسائل عبادی با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی فعالیت داشته باشند.

حسنی بیان کرد: اطلاع‌رسانی‌های کافی به ستاد امور مساجد انجام شد تا مساجد را از تخلف برگزاری مراسم ترحیم آگاه کنند، با هیئت‌امنای مساجدی که با وجود تذکرات لازم همچنان مراسم ترحیم برگزار کنند بر اساس اجازه قانون‌گذار، برخورد قانونی خواهد شد و تاکنون با تعدادی از مساجد متخلف شناسایی و به مراجع قانونی معرفی‌شده‌اند.

وی با بیان اینکه از ابتدای شروع طرح مبارزه با کرونا در مشهد از 123 هزار مکان عمومی بازدید به‌عمل‌آمده است، گفت: از این تعداد 1453 صنف به دلیل عدم رعایت موازین بهداشتی پلمپ شدند همچنین تیم‌های مشترکی با بازرسی اتاق اصناف، پلیس اماکن، بازرسی صمت و تعزیرات حکومتی تشکیل شد و 5246 بازرسی از امکان انجام شد.

انتهای پیام/