به گزارش صبح توس در حالی امتحان‌های مدارس و برخی دانشگاه‌ها از روز گذشته به‌صورت حضوری آغازشده است که احتمال شیوع کرونا روزبه‌روز گسترده‌تر می‌شود.

برخی دانشگاه‌ها نیز قرار است امتحانات خود را از 24 خرداد شروع کنند و دستورالعمل اجرای حضوری امتحانات را ابلاغ کرده‌اند ولی بازهم سؤال این است که در این دستورالعمل‌های آموزش‌وپرورش و وزارت علوم تمام راه‌های انتقال ویروس دیده شده است.

روز گذشته بود که مدیر یکی از مدارس منطقه دو مشهد بر اثر کرونا فوت کرد و تعدادی از معلم‌های نیشابوری نیز تست کرونا آن‌ها نیز مثبت شده است.

دانشگاه‌ها برای رفت‌وآمد سرویس‌ها را حذف کرده‌اند و مردم بازهم مجبور به استفاده از حمل‌ونقل شخصی یا عمومی هستند، حمل‌ونقل عمومی که در برخی شهرها تازه بازگشایی شده است و در برخی شهرهای قرمز کماکان تعطیل است و از آن مهم‌تر، می‌تواند خود منبع انتشار ویروس باشد.

تجمع‌های دانش‌آموزان و دانشجویان قبل از امتحان را اگر فراموش کنیم به‌هیچ‌عنوان تجمع برای پیدا کردن شماره صندلی امتحان را نمی‌توان از اذهان برای بروز تجمع فراموش کرد.

اما شاید مهم‌ترین عاملی که ضروری است مراکز آموزشی آن را جدی بگیرند برگه‌های امتحانی و حضور و غیاب دانشجویان است، برگه‌های حضور و غیاب دانشجویان و دانش‌آموزان دست‌به‌دست می‌چرخد و به دست همه می‌رسد و باید توسط هر فرد امضا شود، بر روی میز قرار می‌گیرد و همه‌جا را در صورت وجود ویروس آلوده می‌کند.

اگر برگه حضور و غیاب را فراموش کنیم واقعاً خطرات برگه امتحانی را نمی‌توان فراموش کرد، انتقال این تعداد برگه امتحانی از دست هر دانش‌آموز به منزل اساتید نه تنها امتحان انتقال ویروس را بسیار افزایش می‌دهد بلکه امکان انتقال ویروس به استاد و خانواده را افزایش می‌دهد.

خطرات استفاده مشترک از صندلی‌ها نیز کماکان وجود دارد، به نحوی که با توجه به تعداد زیاد دانشجو و صندلی، هر چقدر هم طی بازه نیم ساعته بین امتحانات صندلی‌ها را ضدعفونی کنند بازهم قطعاً صندلی‌ها کاملاً ضدعفونی نخواهد شد و خطرات انتقال ویروس کماکان باقی است.

فاصله صندلی‌ها عامل بعدی انتقال ویروس خواهد بود، فاصله صندلی‌ها در امتحانات کمتر از دو متر است و فاصله بیشتر در برخی مراکز آموزشی واقعاً امکان‌پذیر نیست. برخی دانشگاه‌ها مخصوصاً دانشگاه‌های غیرانتفاعی به کمبود فضا معروف هستند و راهکاری جز برگزاری غیرحضوری ندارند.

اما شاید عامل مهم‌تر برای انتقال ویروس جابجایی دانشجویان بین شهرهای مختلف است، دانشگاه‌های ملی از سرتاسر کشور با وضعیت‌های مختلف دانشجو دارند و احتمال انتقال ویروس بسیار زیاد است. همچنین دانشگاه‌هایی مانند دانشگاه آزاد که شرایط امتحان در شهر دانشجو را فراهم کرده است در بسیاری از شهرهای استان به دلیل عدم وجود رشته مجبور به حضور در امتحانات مرکز استان شده‌اند، این در حالی است که مرکز استان خراسان رضوی قرمز است و خطرات انتقال ویروس چند برابر شده است.

به نظر می‌رسد با توجه به خطرات این ویروس بهتر است مسئولین وزارت علوم و وزارت آموزش‌وپرورش این ترم را به‌صورت غیرحضوری برگزار نمایند تا امیدوار نسبت به آینده برنامه‌ریزی صورت گیرد.

سجاد سلیمی - خبرنگار

انتهای پیام/