ابوالفضل عبیری، عضو شورای روستای جعفرآباد در گفت‌وگو با صبح توس گفت: از شب عید فطر چاه تغذیه‌کننده آب 9 روستا ریزش کرده است و طی هشت روز گذشته اقدامی برای تعمیر آن صورت نگرفته است.

وی افزود: مردم روستاهای عبیرآباد، کاریزصبا، رحیم آباد، جعفرآباد، منصوریه، دهشیب، برزو،سبوس کریم آباد، نظرگاه که حدود 600 خانوار هستند از این چاه بهره‌برداری می‌کردند که در حال حاضر با این گرما از نعمت آب محروم هستند.

عبیری تصریح کرد: نیروهای اداره آب و فاضلاب نیشابور فقط در سر چاه حضور پیداکرده‌اند و اعلام کرده‌اند که چاه عمق چاه 200 متر و در ارتفاع 130 متری چاه ریزش کرده است و باید دوباره حفاری صورت بگیرد.

این عضو شورای روستای جعفرآباد خاطر نشان کرد: مردم برای آب خوردن، مسائل بهداشتی و شرعی دچار مشکل هستند و از مسئولین می‌خواهیم این مشکل را سریع‌تر برطرف کنند آبی که فعلاً تأمین‌شده است بسیار ضعیف است و تأمین‌کننده مردم نیست.

مدیرعامل آب و فاضلاب نیشابور در این باره در گفت‌وگو با صبح توس گفت: مجموعه روستایی کاریزک، یک چاه با 9 روستا است که ما این در تحویل ما است، هشت روز پیش اعلام شد پمپ چاه سوخته است، دستور دادیم تا پمپ عوض شود که باعث حدود 24 ساعت بی‌آبی مردم می‌شد، وقتی پمپ را بالا کشیدند خبر دادند که پمپ به‌زحمت بالا کشیده می‌شود.

علی‌رضا اخویان افزود: در حین بالا کشیدن متوجه شدیم که چاه 200 متری از 150 متری ریزش کرده است، در 130 متری نیز جدار فلزی برخورد کردیم و عملاً چاه 200 متری فقط 130 متر آن قابل استفاده بود.

وی تأکید کرد: ماه شانس آوردیم که در 50 متری سطح آب داریم و نتیجتاً 80 متر ما هنوز دسترسی به آب داریم اما دشت آنجا ریزدانه شامل رس و سیلیس است و ازنظر فنی قدرت کشش آب را ندارد و نمی‌تواند سفره زیرزمین، آب پمپ را تأمین کند.

مدیرعامل آب و فاضلاب نیشابور ادامه داد: به مدت سه روز آب این مناطق شامل 520 خانوار را با تانکر تأمین کردیم، چون چاهی آن دوروبر نبود، تونستیم یک چاه کشاورزی پیدا کنیم که از کشاورزان خواستیم چاه را به ما اجاره دهد و ما علاوه بر اجاره هزینه خسارت به محصولات آن‌ها را پرداخت کنیم که بعد از انعقاد قرارداد این چاه نیز جواب نداد و آب بالا نمی‌آمد.

وی افزود: تیم کمیته فنی تصمیم گرفت که تنها دستگاه ترمیم این مشکل چاه‌ها را به نیشابور بیاورد و لجن را خارج کنیم و در آب جداره را جوش‌کاری کنیم و چاه را تحویل بدهیم، هزینه این کار 900 میلیون ریال برآورد شد و قرارداد بسته شد و چون دستگاه در تهران بود از یکشنبه می‌توانست فعالیت کند و زمان اتمام را نیز هفت روز اعلام کرد.

اخویان افزود: با توجه به زمان زیاد ریسک کردیم و با پمپ جدید در 130 متر شروع به آب‌کشی کردیم، قبل از ریزش 9 لیتر بر ثانیه آب برداشت می‌شود ولی الآن با این پمپ فقط پنج لیتر برداشت می‌شود.

وی ادامه داد: با توجه به بهتر بودن این وضع نسبت به آب دادن با تانکر، تصمیم گرفتیم آب را در منطقه جیره‌بندی کنیم.

مدیرعامل آب و فاضلاب نیشابور افزود: قرارداد اصلاح چاه قبلی را لغو کردیم و قرارداد احداث چاه جدید را در این منطقه با هزینه سه میلیارد و 500 میلیون ریال بستیم، دلیل این کار نیز این بود که متخصصین فنی برآورد کرده بودند که اصلاح چاه فقط برای چهار سال پاسخگوی مردم باشد و با این کار عمر دسترسی مردم به آب را افزایش دادیم.

اخویان تأکید کرد: خاک این منطقه مشکلی که دارد این است که خورنده است و برای طول عمر بیشتر لوله متری 650 هزار تومان را تبدیل به لوله یوپی‌وی‌سی کردیم و مجبور شدیم از اصفهان سفارش دهیم و نتیجتاً لوله متری 900 هزار تومان به نیشابور آورده خواهد شد که این تصمیم بیش از یک میلیارد ریال به هزینه ما اضافه کرد تا مشکلات آینده کمتر شود.

وی افزود: از امروز دستگاه حر چاه فعالیت خود را شروع کرده و 10 روز طول می‌کشد تا چاه حفر شود و پس از آن 4 روز لوله‌گذاری طول می‌کشد و از این سریع‌تر امکان ندارد.

مدیرعامل آب و فاضلاب نیشابور گفت: از مردم می‌خواهیم که تحمل کنند تا به‌زودی دسترسی به آب خوب و باکیفیت داشته باشند.

انتهای پیام/